Očekávaná délka života a dlouhodobý výhled pro Alzheimerovu chorobu

Co je to Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba (AD) je degenerativní onemocnění mozku. Onemocnění rozkládá a ničí mozkové buňky a neurony, které navzájem spojují mozkové buňky. Toto poškození způsobuje pokles paměti, chování a mentálních schopností.

Cesta každého člověka s AD je jiná. U některých nemoc postupuje pomalu a zanechává duševní funkce z velké části nedotčené několik let. Jindy je AD agresivní a rychle okrádá lidi o paměť. Nakonec se AD stane natolik závažnou, že naruší každodenní život. V pozdějších fázích budou lidé potřebovat téměř neustálou péči.

AD je dnes nejčastější příčinou demence v Americe. Podle Centra pro kontrolu nemocí a prevence, 5 milionů Američanů má AD. Vědci a vědci tuto nemoc studují již desítky let, ale v tuto chvíli neexistuje žádný lék.

Jakmile je stanovena diagnóza, kvalita života se stává pro lidi s AD a jejich pečovatele stále důležitější.

Jaká je průměrná délka života?

Očekávaná délka života se u každého člověka s AD liší. Průměrná délka života po diagnóze je osm až 10 let. V některých případech však může trvat jen tři roky nebo až 20 let.

AD může zůstat nediagnostikovaná i několik let. Ve skutečnosti je průměrná doba mezi začátkem symptomů a stanovením diagnózy AD 2,8 roku.

Kolik času může léčba přidat?

Léčba nezabrání progresi AD. Není také jasné, zda léčba může přidat čas do života člověka. Nakonec bude AD postupovat a vybere si svou daň na mozku a těle. Jak postupuje, příznaky a vedlejší účinky se zhoršují.

Nicméně několik léků může být schopno zpomalit progresi AD alespoň na krátkou dobu. Léčba může také zlepšit kvalitu vašeho života a pomoci léčit příznaky. Promluvte si se svým lékařem o možnostech léčby.

Jaké faktory ovlivňují dlouhověkost?

A studie identifikoval několik faktorů, které ovlivňují délku života člověka. Tyto zahrnují:

  • Pohlaví: Studie z roku 2004 zjistila, že muži žili v průměru 4,2 roku po jejich počáteční diagnóze. Bylo zjištěno, že ženy po diagnóze žijí v průměru 5,7 roku.
  • Závažnost příznaků: Lidé s významným motorickým postižením, jako jsou například pády v anamnéze a tendence bloudit nebo odcházet, měli kratší očekávanou délku života.
  • Abnormality mozku: Studie také odhalila souvislost mezi abnormalitami mozku a míchy a délkou života.
  • Jiné zdravotní problémy: Lidé se srdečním onemocněním, anamnézou srdečního infarktu nebo cukrovkou měli kratší životnost než pacienti bez těchto komplikujících zdravotních faktorů.

Co s tím má společného věk?

Věk, ve kterém vám byla diagnostikována AD, může mít největší vliv na vaši očekávanou délku života. Čím dříve jste diagnostikováni, tím déle můžete žít. Výzkumníci z Johns Hopkins School of Public Health zjistili, že průměrná doba přežití u lidí diagnostikovaných ve věku 65 let je 8,3 roku. Průměrná délka života u lidí s diagnózou ve věku 90 let je 3,4 roku.

Cesta každého člověka je jiná

Každý člověk má jedinečnou zdravotní historii. Tato zdravotní anamnéza přímo souvisí s tím, jak je AD ovlivní. Je však užitečné znát statistiky o průměrné délce života a také o tom, jak životní styl a věk mohou tuto délku změnit.

Pokud jste pečovatel nebo vám byla nedávno diagnostikována AD, můžete najít posílení a odvahu v tom, že budete vědět, jak se váš stav vyvíjí. To vám umožní plánovat se svou rodinou a domovníky.

Co můžete udělat právě teď

Promluvte si se svým lékařem o tom, jak mohou vaše rizikové faktory a životní styl ovlivnit vaši očekávanou délku života. Spolupracujte se svým lékařem, abyste našli nejlepší léčbu a změny životního stylu pro vás.

Pokud jste pečovatelem o osobu s AD, pracujte s jejím lékařem, abyste se dozvěděli o léčbě a změnách životního stylu, které mohou pomoci zpomalit progresi. Alzheimerova choroba není vyléčitelná, ale existují opatření, která můžete přijmout, abyste její daň zmírnili.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY