Odstranění rajčat a dalších potravinových mýtů o artritidě

Krájení rajčat

Jídlo a artritida

Téměř 23 procent dospělých v USA byla diagnostikována artritida. Nemoc nemá žádný známý lék, ale existuje spousta názorů na to, co může pomoci zmírnit příznaky.

Způsobuje mléko větší bolest? Jsou rajčata mimo bezpečný seznam? Může sypání soli v botách čerpat vlhkost z vašich kostí?

Rajčata

Škoda chudáka rajčete. Dlouho se myslelo, že je jedovatý, je často zhoubný kvůli zhoršování artritidy. Rajčata totiž přirozeně produkují toxin zvaný solanin. Předpokládá se, že tento toxin přispívá k zánětu, otoku a bolesti kloubů.

Nebyl však nalezen žádný vztah mezi bolestí artritidy a rajčaty – nebo některými z jejich příbuzných, jako jsou brambory a lilky.

Jak tedy tento mýtus začal? Listy rostlin rajčat jsou jedovaté, aby chránily ovoce před zvířaty a houbami.

Co se týče brambor, vyhněte se těm se zelenými skvrnami. Tyto zelené skvrny obsahují toxiny, které by vám mohly způsobit nevolnost.

Citrus

Pokud rádi jíte grapefruity, zeptejte se svého lékaře na léky, které byste neměli užívat.

Tato zdravá snídaňová základna může interagovat s určitými léky, jako jsou léky užívané k léčbě vysokého cholesterolu, vysokého krevního tlaku, infekcí a srdečních problémů. Ale žádný důkaz spojuje citrusové plody s artritidou.

Ve skutečnosti může vitamín C nacházející se v citrusech skutečně pomoci vaší artritidě. Může způsobit, že vaše tělo začne vytvářet kolagen, nezbytnou součást zdravých kostí.

Ocet

Někteří zastánci tvrdí, že pití jablečného octa může snížit bolest artritidy a progresi onemocnění, protože ocet ničí volné radikály, které způsobují zánět. Tohle prostě není tento případ.

Nevyhýbejte se octu úplně – schovejte si ho na saláty.

Rozinky namočené v ginu

Rozinky namočené v ginu mohou způsobit, že vaše příznaky artritidy zmizí – ale pouze do té doby, než účinky alkoholu odezní. Existuje také názor, že síra v rozinkách zmírňuje bolesti kloubů.

Neexistuje však žádný důkaz, že rozinky namočené v ginu nebo v jakékoli jiné kombinaci alkoholu a jídla zlepší vaši artritidu.

Na druhou stranu, příliš mnoho alkoholu může poškodit váš imunitní systém, takže budete náchylnější k nemocem a zhorší se vaše artritida. Pokud je vaše artritida komplikovaná dnou, pití červeného vína může bolest zhoršit.

Mléčné výrobky

Někteří lidé věří, že vyhýbání se mléčným výrobkům, jako je mléko, jogurt a sýr, sníží příznaky artritidy. Tato myšlenka vychází z přesvědčení, že mnoho lidí trpí intolerancí na laktózu, což znamená, že jejich tělo správně neabsorbuje mléčné výrobky.

Mléčné alergie jsou také na vzestupu, což přiživilo tyto spekulace.

Jakýkoli stav, který narušuje vstřebávání, brání vašemu tělu získat potřebné živiny, což může narušit váš imunitní systém. Ale podle National Institutes of Health může většina lidí konzumovat malé množství mléčných výrobků bez příznaků.

Sečteno a podtrženo? Mléko může být součástí zdravé výživy, pokud máte artritidu, pokud nemáte alergii na mléčné výrobky.

Želatina

Želatina vám dává želatinové klouby? Tento potravinový mýtus pravděpodobně pochází ze zastaralého (a nesprávného) myšlení, že fyzické vlastnosti v potravině se projeví užitečnými způsoby pro tělo.

Zkroucená želatina nebude dělat ztuhlé klouby více viklavými. Želatina nedělá žádný rozdíl v bolesti při artritidě. Pokud vás to nezajímá, vyhněte se tomu. Pokud je to oblíbené, dopřejte si střídmost.

Sůl do bot

Mnoho lidí říká, že jejich artritida se cítí horší, když je deštivé nebo vlhké počasí. Odtud pochází historka starých manželek, že když si do bot posypete solí, bolesti při artritidě odstraníte.

Myšlenka je taková, že sůl, která k sobě přirozeně přitahuje vlhkost, odvede vlhkost z těla a zmírní otoky kloubů. Škoda, že to není tak jednoduché. Neexistuje žádný lékařský důvod, proč sportovat podpatky s vysokým obsahem sodíku.

Půst

O informace o půstu a jeho údajných zdravotních přínosech není nouze. Podle některých výzkumů může půst zlepšit příznaky revmatoidní artritidy. Pozitivní účinky jsou však krátkodobé a příznaky se vrátí, jakmile se vrátíte k normální stravě.

Neexistuje žádný důkaz, že půst pomáhá léčit artritidu.

Udržování zdravé hmotnosti může zmírnit tlak z artritických kloubů. Existují však zdravější způsoby, jak toho dosáhnout, než půst.

Cvičte například minimálně 30 minut alespoň 3 dny v týdnu, vybírejte si zdravější potraviny, jako je ovoce, zelenina a libové maso, a snižte svůj denní kalorický příjem.

Omega 3

Zde je jeden lék na artritidu s významnými důkazy na podporu jeho účinnosti. Omega-3 mastné kyseliny – nacházející se v tučných rybách, jako je losos, ořechy, len, chia a další potraviny – mohou pomoci snížit zánět a bolest artritidy.

Pro suplementy konzumujte až 2,6 gramů dvakrát denně pro potenciální terapeutický účinek. Dávejte si však pozor na modřiny nebo krvácení z dásní a pokud k nim dojde, snižte dávku.

Bylo také prokázáno, že omega-3 zlepšují náladu, pokud máte depresi.

Co opravdu pomáhá

Nejdůslednější důkaz spojující úlevu od artritidy a dietu je jednoduchý:

  • Jezte vyváženou stravu s důrazem na ovoce a zeleninu.
  • Jezte více čerstvých potravin a méně zpracovaných potravin.
  • Ujistěte se, že kalorie, které konzumujete, poskytují co nejvíce živin – to znamená žádné nezdravé potraviny.
  • Udržujte si zdravou váhu.

Pokud si začnete všímat spojení s určitými skupinami potravin a zvýšenou bolestí kloubů nebo otoky, zkuste na chvíli snížit nebo vyloučit toto jídlo a poté zkuste přidat malé množství zpět, abyste zjistili, zda se spojení stále vyskytuje.

Diety s vysokým obsahem vlákniny a bohaté na syrové ovoce, zeleninu, luštěniny a libové bílkoviny jsou nejlepší volbou pro dobrý pocit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY