Péče o Crohnovu pacienta

Když má někdo, koho milujete, Crohnovu chorobu, může být obtížné vědět, co dělat. Crohnova choroba může přimět vašeho milovaného, ​​aby neustále běžel na záchod. Častým příznakem je průjem, křeče v břiše a krvácení z konečníku. Nehody jsou běžné. Mohou se stáhnout, dostat se do deprese nebo se izolovat.

Svému blízkému můžete pomoci poskytnutím podpory několika způsoby:

Lékařská podpora

Lidé s Crohnovou chorobou mají často chronickou potřebu léků, lékařů a postupů. Jako podpůrná osoba jim můžete pomoci zůstat organizovaní. Jednou z hlavních příčin Crohnovy vzplanutí je chybějící léky nebo nevhodné užívání léků. Může být užitečné spolupracovat se svým blízkým, uspořádat si prášky do krabičky od pilulek a připomenout jim, aby si nechali včas doplnit recepty.

Pokud váš milovaný chce, můžete s nimi také jít k lékaři a poslouchat, jaké rady lékař dává. Můžete si pomoci tím, že budete sledovat příznaky, jako je frekvence pohybu střev, konzistence a bolest, a tato pozorování oznámíte svému lékaři. Můžete si všimnout věcí o nemoci, které váš blízký neví, což může vašemu blízkému a jejich lékaři pomoci lépe se rozhodnout.

Svému blízkému můžete také pomoci tím, že mu pomůžete vést si deník o jídle. Často pomůže poznamenat si všechna jídla, která jedí, a pokusit se zjistit, která vyvolávají vzplanutí.

Většina lidí s Crohnovou chorobou v určitém okamžiku potřebuje operaci a možná budete muset podpořit svého blízkého prostřednictvím této události.

Fyzická podpora

Lidé s Crohnovou chorobou potřebují velkou podporu i fyzicky. Jedním ze skvělých způsobů, jak pomoci svému blízkému, je vždy znát polohu nejbližší koupelny. Pomozte jim plánovat výlety a večírky s ohledem na nejbližší koupelnu a vždy si dopředu promyslete, jak se k ní v případě nouze dostanou.

Nouzovou soupravu mějte vždy po ruce v kufru nebo tašce auta. Vlhčené ubrousky, výměna spodního prádla a deodorant jim pomohou být připraveni na náhlé vzplanutí. To dodá vašemu blízkému pocit jistoty při odchodu z domu, protože se na vás bude moci spolehnout, pokud dojde k nouzové situaci.

Váš blízký může potřebovat pomoc s aplikací masti na předpis na konečník a hýždě. Často se tato tkáň zanícuje a rozpadá se kvůli neustálému průjmu. Někdy je použití bariérového krému jediným opatřením, které může poskytnout pohodlí. Vaše pomoc zajistí, že bude pokryta celá oblast.

Emocionální podpora

Crohnova choroba může být emocionální. Navzdory všeobecnému přesvědčení, že stres a úzkost nevyvolávají Crohnovu chorobu, existují konfliktní údaje o tom, zda stres způsobuje vzplanutí. Pomáhat svému blízkému zvládat jeho stres je skvělý způsob, jak mu pomoci vyrovnat se s nemocí.

Lidé s Crohnovou chorobou jsou také náchylní k depresi, úzkosti a izolaci. Může to být stresující pocit, jako byste mohli mít nehodu na veřejnosti. To způsobuje, že mnoho lidí s Crohnovou chorobou zůstává doma a propadá depresi. Pokud si všimnete, že je váš blízký vždy smutný nebo mluví o sebepoškozování, okamžitě to oznámte svému lékaři. Toto jsou příznaky klinické deprese a může být nutné je léčit léky.

Abyste svému blízkému pomohli vyrovnat se s úzkostí, která s touto nemocí přichází, buďte přítomni a poslouchejte. Neodstraňujte žádný strach, který mohou mít, a snažte se pochopit, jak se cítí. Povzbuďte je, aby hledali podpůrné skupiny pro lidi s Crohnovou chorobou a případně terapeuta.

Svému blízkému můžete pomoci zvládat Crohnovu chorobu a pomáhat kontrolovat a předcházet vzplanutí:

  • pomáhá jim při návštěvách lékaře, pokud jim vyhovuje, že jste tam
  • dělat si poznámky o vzplanutí a možných spouštěčích
  • připravuje se na vzplanutí
  • poskytování emocionální podpory

Tyto kroky mohou pomoci zlepšit kvalitu jejich i vašeho života.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY