Pinguecula

Co je to pinguecula?

Pinguecula je benigní nebo nerakovinový růst, který se vyvíjí na vašem oku. Tyto porosty se nazývají pingueculae, pokud jich je více než jeden. Tyto výrůstky se vyskytují na spojivce, což je tenká vrstva tkáně, která pokrývá bílou část vašeho oka.

Pingueculae můžete získat v každém věku, ale nacházejí se hlavně u lidí středního a staršího věku. Tyto výrůstky je zřídka nutné odstranit a ve většině případů není nutná léčba.

Jak vypadá pinguecula?

Pinguecula má nažloutlou barvu a obvykle má trojúhelníkový tvar. Je to malá vyvýšená skvrna, která roste blízko vaší rohovky. Vaše rohovka je průhledná vrstva, která leží nad vaší zornicí a duhovkou. Vaše duhovka je barevná část oka.

Pingueculae jsou běžnější na straně rohovky blíže k nosu, ale mohou také růst vedle vaší rohovky na druhé straně.

Některé pingueculae mohou být velké, ale k tomu dochází velmi pomalu a je to vzácné.

Co způsobuje pingueculae?

Pinguecula se vytvoří, když se tkáň ve vaší spojivce změní a vytvoří malou bouli. Některé z těchto hrbolků obsahují tuk, vápník nebo obojí. Důvod této změny není zcela pochopen, ale je spojen s častým vystavením slunečnímu záření, prachu nebo větru. Pingueculae mají také tendenci být běžnější, když lidé stárnou.

Příznaky pinguecula

Pinguecula může způsobit, že se vaše oko bude cítit podrážděně nebo sucho. Může také vyvolat pocit, že máte něco v oku, například písek nebo jiné hrubé částice. Postižené oko může také svědit nebo zčervenat a zanícovat se. Tyto příznaky způsobené pingueculae mohou být mírné nebo závažné.

Váš optometrista nebo oční lékař by měl být schopen diagnostikovat tento stav na základě vzhledu a umístění pinguecula.

Srovnání pingueculae a pterygia

Pingueculae a pterygia jsou typy výrůstků, které se mohou tvořit na vašem oku. Singulární termín pro pterygii je pterygium. Tyto dvě podmínky mají několik podobností, ale jsou mezi nimi také značné rozdíly.

Pingueculae a pterygia jsou benigní a rostou v blízkosti rohovky. Oba jsou spojeni s vystavením slunci, větru a dalším drsným živlům.

Pterygia však nevypadá jako pingueculae. Pterygia mají masitý vzhled a jsou kulaté, oválné nebo protáhlé. Pterygia roste přes rohovku častěji než pingueculae. Pinguecula, která roste na rohovce, je známá jako pterygium.

Jak se léčí pinguecula?

Obvykle nepotřebujete žádný druh léčby pinguecula, pokud to nezpůsobuje nepohodlí. Pokud vás oko bolí, lékař vám může podat oční mast nebo oční kapky, které zmírní zarudnutí a podráždění.

Pokud vám vzhled vadí, můžete si promluvit se svým lékařem o chirurgickém odstranění pinguecula. V některých případech může být nutné růst odstranit. Chirurgie je zvažována, když pinguecula:

  • roste přes vaši rohovku, protože to může ovlivnit vaši vizi
  • způsobuje extrémní nepohodlí, když se pokoušíte nosit kontaktní čočky
  • je neustále a silně zanícené, a to i poté, co si nanesete oční kapky nebo masti

Jaký je dlouhodobý výhled?

Pinguecula obvykle nezpůsobuje žádné problémy. Chirurgie obvykle nevede ke komplikacím, ačkoli pingueculae mohou později růst. Lékař vám může poskytnout léky nebo použít povrchové záření, které tomu pomůže zabránit.

Můžete zabránit vývoji pingueculae?

Pokud trávíte hodně času venku kvůli práci nebo koníčkům, je větší pravděpodobnost vzniku pingueculae. Můžete však těmto výrůstkům zabránit tím, že budete venku, když budete venku, nosit sluneční brýle. Měli byste nosit sluneční brýle s povrchovou úpravou, která blokuje sluneční ultrafialové záření A (UVA) a ultrafialové záření B (UVB). Sluneční brýle také pomáhají chránit vaše oči před větrem a dalšími venkovními prvky, jako je písek.

Udržování očí zvlhčených umělými slzami může také pomoci předcházet pingueculae. Při práci v suchém a prašném prostředí byste také měli nosit ochranné brýle.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY