Plica syndrom

Co je plica syndrom?

Plica je záhyb v membráně obklopující váš kolenní kloub. Váš kolenní kloub je obklopen kapslí naplněnou tekutinou nazývanou synoviální membrána.

Během fetální fáze máte tři tobolky, nazývané synoviální plicae, které rostou kolem vyvíjejícího se kolenního kloubu. Ty jsou obvykle absorbovány před narozením. V jedné studii z roku 2006 však 95 procent lidí podstupujících artroskopickou operaci mělo nějaký zbytek synoviálních plicae.

Plica syndrom nastává, když je jedna z vašich plic zanícená, obvykle v důsledku zranění. To se často stává uprostřed vaší čéšky, což je známé jako syndrom mediální plicy.

Jaké jsou příznaky?

Hlavním příznakem syndromu plica je bolest kolene, ale může to způsobit i mnoho dalších stavů. Bolest související se syndromem plica je obvykle:

 • bolestivý, spíše než ostrý nebo střelecký
 • horší při používání schodů, dřepu nebo ohýbání

Mezi další příznaky syndromu plica patří:

 • pocit zachycení nebo zablokování v koleni při vstávání ze židle po dlouhém sezení
 • potíže se sezením po dlouhou dobu
 • cvaknutí nebo praskání, když ohnete nebo natáhnete koleno
 • pocit, že se vám koleno poddává
 • pocit nestability na schodech a svazích

Můžete dokonce cítit svou oteklou plicu, když zatlačíte na kolenní čepici.

co to způsobuje?

Plica syndrom je obvykle způsoben stresem nebo nadměrným používáním kolena. To je často způsobeno cvičením, které vyžaduje časté ohýbání a narovnávání kolena, jako je běh, jízda na kole nebo používání stroje na lezení do schodů.

Zranění při nehodě, jako je pád nebo autonehoda, může také způsobit syndrom plica.

Jak se diagnostikuje?

Chcete-li diagnostikovat syndrom plica, váš lékař začne fyzickou zkouškou. Použijí vyšetření k vyloučení jakýchkoli jiných možných příčin bolesti kolene, jako jsou:

 • natržený meniskus
 • zánět šlach
 • poranění kosti

Ujistěte se, že jste svému lékaři řekli o sportech, které hrajete, nebo o cvičení, které děláte, kromě nedávných nehod nebo zranění.

Mohou také použít vyšetření magnetickou rezonancí nebo rentgen, aby získali lepší pohled na vaše koleno.

Existují cvičení, která mohu udělat pro úlevu?

Většina případů plica syndromu dobře reaguje na fyzikální terapii nebo domácí cvičební program. Ty obvykle zahrnují protažení hamstringů a posílení kvadricepsů. Většina lidí začne pociťovat úlevu během šesti až osmi týdnů od zahájení fyzické terapie nebo cvičebního programu.

Posilování kvadricepsů

Mediální plica je nepřímo připojena k vašemu kvadricepsu, velkému svalu na stehnech. Pokud jsou vaše kvadricepsy slabé, je pravděpodobnější, že budete mít podrážděné plicae.

Kvadricepsy můžete posílit takto:

 • sady kvadricepsů (napínání svalů)
 • rovná noha zvedá
 • tlaky nohou
 • mini-dřepy

Můžete také vyzkoušet plavání, jízdu na kole, chůzi nebo používání eliptického stroje.

Protahování hamstringů

Hamstringy jsou skupinou svalů, které se táhnou po zadní straně vašich stehen od pánve až po holenní kost. Pomocí nich ohýbáte koleno. Napjaté hamstringy kladou zvýšený tlak na přední část kolena, kde je vaše plica.

Fyzioterapeut vás může provést několika úseky, které mohou pomoci uvolnit vaše hamstringy. Většinu z nich lze provádět vsedě nebo ve stoje. Jakmile se naučíte nějaké strečinky, zkuste je provádět několikrát denně, aby se vaše svaly uvolnily.

Kortikosteroidní injekce

Váš lékař vám může podat injekci kortikosteroidu do kolena, pokud zánět ztěžuje cvičení. To může způsobit, že bolest úplně zmizí, ale je důležité držet krok s rutinou protahování a cvičení. Pokud tak neučiníte, bolest se vrátí, jakmile kortikosteroid odezní.

Budu potřebovat operaci?

Pokud fyzikální terapie nepomůže, možná budete potřebovat postup zvaný artroskopická resekce.

Váš lékař vloží malou kameru zvanou artroskop do malého řezu na straně kolena. K odstranění plicy nebo k úpravě její polohy použijí malé chirurgické nástroje vložené dalším malým řezem.

Po operaci vás lékař odkáže na program fyzikální terapie, který vám pomůže obnovit sílu kolena. Začnete jemným cvičením ke zmírnění bolesti a otoku. Nakonec přejdete k náročnějším cvikům na posílení kvadricepsů, hamstringů a lýtkových svalů.

Zotavení po operaci syndromu plica závisí na několika faktorech, včetně vašeho celkového zdraví a postiženého kolena. Pokud jste podstoupili operaci například pravého kolena, možná budete muset před jízdou počkat asi dva týdny. Pokud bylo postiženo vaše levé koleno, můžete se plně zotavit během tří až čtyř dnů.

Mějte na paměti, že možná budete muset počkat několik týdnů, než se vrátíte ke své pravidelné úrovni cvičení a fyzické aktivity.

Život se syndromem plica

Plica syndrom je obvykle snadno léčitelný a zvládnutelný pomocí fyzikální terapie a domácího cvičení. Pokud potřebujete operaci, je tento proces minimálně invazivní a vyžaduje méně zotavení než mnoho jiných typů operací kolene.

Spolupracujte se svým lékařem, abyste zjistili správnou možnost léčby pro vás.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY