Pochopení modřin na prsu

Přehled

Žlutá modřina nebo změna barvy na prsou pravděpodobně nebude znepokojující. Když dojde k modřině, poškodí se kapiláry, jako vlasy tenké krevní cévy, které se nacházejí po celém těle. Uniká z nich malé množství krve, která se shromažďuje pod kůží.

Modřiny mají výrazné barvy, které často sledují barevný vzor od počátečního zranění až po hojení. Modřina, která zežloutla, je obvykle známkou toho, že se vaše tělo léčí z traumatu. Vzácně může být modřina známkou krvácivé poruchy nebo zánětlivé rakoviny prsu.

Modřina může mít různé barvy, když prochází procesem hojení:

 • Zpočátku je modřina červená, protože hemoglobin ve vaší krvi je plný kyslíku a železa.
 • Jak se hemoglobin rozpadá, kyslík a železo se rozptýlí. Modřina se pak zbarvuje do různých odstínů modré a fialové.
 • Rozpadem hemoglobinu vzniká biliverdin. Je zodpovědný za zelený odstín modřiny, která se často objeví několik dní po zranění.
 • Jak vaše modřina bledne, získává žlutý odstín. Je to proto, že biliverdin se rozkládá a produkuje bilirubin.

Jak jsi přišel k té modřině?

Trauma měkkých tkání způsobuje modřiny. Trauma může nastat v důsledku něčeho běžného a méně závažného, ​​jako je náraz do dveří skříně, nebo něco vážnějšího, jako je zranění při nehodě.

Někomu se tvoří modřiny snadněji než jiným. Pokud jste starší nebo máte světlou pleť, pravděpodobně se vám tvoří více modřin.

Intenzivní cvičení může také způsobit modřiny.

Příležitostně je výskyt nevysvětlitelných modřin známkou poruchy krvácení. To platí zejména tehdy, pokud často krvácíte z nosu nebo nadměrně krvácejí dásně.

Pokud jsou modřiny izolované na vašem prsu, mohou být jiné příčiny modřiny.

Modřiny z kojení

Některé ženy pociťují modřiny z kojení. Obvykle je to proto, že se dítě nepřisaje k prsu správně nebo nepřijímá dostatečné množství prsu do úst.

Příliš silné mačkání prsu při umístění prsu v ústech dítěte může také způsobit modřiny.

Občas ženy hlásí nepohodlí a modřiny po použití odsávačky mateřského mléka, která je nastavena příliš rychle nebo pokud je sání příliš silné.

Modřiny po operaci

Je normální mít modřiny po operaci prsu, jako je operace rakoviny nebo kosmetické procedury. Když chirurg prořízne tkáň, poškodí krevní cévy. Váš lékař může kauterizovat vaše krevní cévy, utěsnit je a snížit krvácení a tvorbu modřin.

Množství modřin po operaci se u každého člověka liší. Když podstoupíte operaci prsu, můžete si všimnout, že modřina se postupem času posouvá níže na vašem těle, tažená gravitací.

Zánětlivá rakovina prsu

Zánětlivá rakovina prsu je rychle se šířící forma rakoviny prsu, při které rakovinné buňky blokují lymfatické cévy, které odvádějí lymfatickou tekutinu v prsu. Je to vzácné, představuje jen asi 1 procento všech typů rakoviny prsu.

Příznaky zánětlivé rakoviny prsu mohou zahrnovat:

 • červené nebo růžové zbarvení kůže
 • kůže, která se stává důlky nebo důlky, podobně jako pomerančová kůra
 • pupínky nebo vyrážka na kůži prsu
 • otok
 • něha
 • bolest
 • svědění
 • inverze bradavky, což znamená, že bradavka jde dovnitř
 • kůže prsou teplá na dotek

Modřiny nejsou běžným příznakem zánětlivé rakoviny prsu. Pokud však kůže na prsou změní barvu nebo má modřinu, která nezmizí, je čas navštívit lékaře.

Kdy zavolat lékaře

Modřiny mohou vyžadovat návštěvu lékaře, pokud se objeví následující:

 • Nad modřinou se vytvoří boule.
 • Máte výrazné otoky.
 • Modřina po dvou týdnech nezmizí.
 • Získáváte řadu nevysvětlitelných modřin.
 • Máte také krvácení z nosu nebo dásní nebo krev v moči nebo stolici.
 • Máte příznaky infekce, jako je zarudnutí kolem modřiny, odtok tekutiny nebo hnis.

Váš lékař provede fyzickou prohlídku a může doporučit testy, které vám pomohou diagnostikovat vaše modřiny.

Léčba modřin doma

Váš lékař vám dá pokyny ke snížení tvorby modřin, otoků a bolesti. Pokud vám lékař nedoporučí něco jiného, ​​následující doporučení, co dělat a co ne, pomohou podpořit hojení.

Vaše modřina krvácí pod kůží. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je aspirin (Bufferin), ibuprofen (Advil, Motrin) a naproxen (Aleve), snižují bolest a zánět, ale také narušují schopnost vaší krve srážet se. To znamená, že krvácíte snadněji a zastavení krvácení trvá déle.

Výhled

Žlutá modřina na vašem prsu jen zřídka znamená něco víc než přechodné zranění. Vaše tělo obvykle absorbuje krev z vaší modřiny přibližně do dvou týdnů.

Věděl jsi?

Novorozenci často potřebují léčbu, když jsou jejich hladiny bilirubinu příliš vysoké a dostanou žloutenku, která získá žlutý nádech na kůži a očích. Trávení času pod bili lampami obvykle stav napraví.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY