Porod a porod: Lamazeova metoda

Příprava na porod metodou Lamaze

Metoda Lamaze byla vyvinuta francouzským porodníkem Ferdinandem Lamazem na počátku 50. let minulého století a dnes je jedním z nejběžnějších porodních programů. Tuto metodu se můžete naučit absolvováním řady lekcí. Cílem těchto lekcí je pomoci vám připravit se na porod a nahradit jakékoli negativní předsudky o těhotenství a průběhu porodu pozitivními pocity.

Tyto kurzy vám také pomohou naučit se zvládat a zvládat bolest při porodu. Účastníci a jejich Lamaze partneři se učí relaxačním technikám a vzorcům dýchání, které pomáhají zmírnit nepohodlí při porodu.

Tyto dovednosti se vyučují ve třídách v průběhu šesti až osmi týdnů. Těhotné ženy se mohou zúčastnit se svým vybraným partnerem Lamaze. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli o typické sérii lekcí Lamaze a o tom, co se každý týden naučíte.

První třída: Třetí trimestr

Vaše první lekce Lamaze poskytne přehled anatomických, fyziologických a emočních změn, které jsou součástí těhotenství. Zaměří se na změny ve třetím trimestru. Mezi běžná témata a aktivity v první třídě patří:

Vaše očekávání

Vy a váš partner se doporučuje sdílet své myšlenky, obavy a pocity. Jste naučení vzájemně si důvěřovat a spolupracovat.

Normální těhotenské nepohodlí

Vy a váš partner jste se naučili poskytovat protitlak při bolestech dolní části zad tím, že budete neustále tlačit na spodní část zad. Oba vás vyzýváme, abyste si probrali jakékoli nepohodlí, které zažíváte. Váš instruktor vás naučí různé léky.

Výhody kojení

Kojení pomáhá kontrakci dělohy po porodu. Tyto kontrakce také snižují krevní ztráty po porodu. Mateřské mléko imunizuje dítě před dětskými nemocemi. Zážitek z kojení posiluje pouto mezi matkou a dítětem.

Nutriční potřeby

Pro zdravé dítě i nadále potřebujete další kalorie bohaté na živiny. K vývoji mozkových buněk dochází v průběhu posledního trimestru až do 18 měsíců po narození, během nichž je správná výživa velmi důležitá.

Změny ve třetím trimestru

První třída Lamaze bude zahrnovat také změny ve třetím trimestru. Jak vaše tělo roste, aby se přizpůsobilo rostoucímu dítěti, můžete začít pociťovat následující změny:

 • Můžete pociťovat nedostatek energie nebo únavu.
 • Můžete se snadno smát nebo plakat.
 • Budete mít zvýšený objem krve.
 • Můžete si všimnout generalizovaného otoku.
 • Možná budete muset často močit.

Činnosti

Aktivita pro první hodinu může zahrnovat progresivní relaxaci, pozitivní afirmace a pozitivní představy.

Vy a váš partner můžete cvičit progresivní relaxaci. Během progresivní relaxace nejprve stáhnete a poté uvolníte každou část těla, počínaje nohama. Tento proces vám pomůže rozpoznat, jak se vaše tělo cítí, když je uvolněné a není napjaté. Během porodu se váš děložní čípek otevírá snadněji, pokud jste uvolněná.

Budete také cvičit pozitivní afirmace, nahrazující negativní myšlenky pozitivními obrazy. Jedním z příkladů je vítání kontrakcí, když cítíte začínající bolest.

Můžete také vizualizovat práci kontrakce pomocí pozitivních snímků.

Druhá třída: Snímky zvláštního místa

Během druhé lekce proberete:

 • růst plodu
 • vývoj plodu
 • počítání pohybů plodu
 • cykly bdění a spánku miminek

Budete stavět na diskuzi o pocitech z porodu, kterou jste prozkoumali v první třídě. Také si prohlédnete anatomické a fyziologické změny během porodu. Někteří instruktoři volí druhou třídu jako čas pro promítání filmů o porodu účastníkům.

Snímky zvláštního místa

Druhá relaxační sekvence se vyučuje během části aktivity. Použití snímků zvláštních míst znamená představit si sami sebe na příjemném místě a zaměřit se na památky, zvuky a vůně zvláštního místa. Tato technika vám pomůže odvrátit pozornost od bolesti a soustředit se na pozitivní pocity.

Třetí třída: Lamazova teorie

Během třetí hodiny se pravděpodobně dozvíte více o Lamazeově teorii a také o vývoji plodu a některých technikách dýchání.

Teorie Lamaze

Váš instruktor představí a prodiskutuje vnímání bolesti. Můžete být vyzváni, abyste se podělili o to, co vám bylo řečeno nebo co si myslíte o porodu. Podrobná diskuse o tom, co se děje během porodu, může pomoci demystifikovat proces porodu.

Jak více porozumíte povaze zrození, možná ho začnete stále více vnímat jako normální událost. Příprava na porod může vám i vašemu partnerovi pomoci více důvěřovat schopnosti vašeho těla prožít narození vašeho miminka pozitivně. Může to také pomoci vám a vašemu partnerovi plně se podílet na zážitku.

Vývoj plodu

Dalším zaměřením třetí třídy je vyvíjející se plod a jeho přechod na novorozence. Naučíte se:

 • jak vaše vyvíjející se dítě cvičí dýchání
 • jak vaše miminko posiluje a procvičuje svaly
 • když vaše dítě začne slyšet zvuk
 • když se vašemu dítěti začne rozvíjet zrak

Budete také diskutovat o tom, jak bdělé a reaktivní bude novorozené dítě během prvních 30 minut života a že je často nejlepší začít kojit, když je dítě aktivní.

Dýchací techniky

Dýchací techniky Lamaze vás naučí vzorovat dýchání, abyste snížili bolest, kterou cítíte. Když každá kontrakce začne, zhluboka se nadechnete, neboli očišťování. Tento hluboký nádech je následován pomalým hlubokým nádechem nosem a výdechem sevřenými rty. Zaměření na opatrné dýchání vás rozptyluje a snižuje míru nepohodlí, které vnímáte.

Dalším dechovým režimem je pomalé dýchání a opakování zvuků „hee, hee, hee“. Váš partner vám bude asistovat, dýchá s vámi a povzbuzuje vás. Pokud pociťujete nutkání tlačit, než se váš děložní čípek plně rozšíří, možná budete muset vydechnout rychleji a krátce. Vyzýváme vás, abyste se naučili a procvičovali tyto dýchací techniky předem a našli ty, které vám při porodu připadají nejužitečnější.

Čtvrtá třída: Aktivní práce

Středem zájmu čtvrté třídy je aktivní porod, který začíná, když je děložní hrdlo dilatováno asi o 4 centimetry (cm). Váš partner se naučí techniky, které vám pomohou při aktivní práci. Dozvíte se také o relaxaci dotykem, což je strategie, která vám pomůže uvolnit svaly během porodu.

Aktivní práce

Jak se děloha opakovaně stahuje, děložní hrdlo se postupně rozšiřuje. Během časného porodu jsou kontrakce krátké a objevují se každých 20 až 30 minut. Předčasný porod obvykle postupuje pomalu. Když je děložní hrdlo asi 6 cm dilatováno, začíná aktivní porod. Kontrakce se budou objevovat blíže k sobě a s větší intenzitou. Porod obvykle postupuje rychleji. Možná budete v tuto chvíli potřebovat pomoc se zaměřením a řešením bolesti.

Jak se děložní hrdlo rozšiřuje na 6 až 8 cm, porod je intenzivní. Tato úroveň dilatace se někdy nazývá fází přechodu. Během této doby budete vy a váš partner velmi tvrdě pracovat, abyste se vypořádali s porodem. Vany s tryskami, houpací křeslo nebo porodní míč vám mohou pomoci získat větší pohodlí.

Když je váš děložní čípek plně dilatován, je první fáze porodu dokončena. Ve druhé době porodní obvykle pocítíte nutkání tlačit, když dítě sestupuje do porodních cest. S každou kontrakcí jste vyzváni, abyste se nadechli a zatlačili dítě dolů a pod vaši stydkou kost. Když hlavička dítěte roztahuje poševní otvor a stává se viditelným, můžete sáhnout dolů a dotknout se hlavičky dítěte, abyste se mohli soustředit.

Váš partner se doporučuje:

 • dýchej s tebou
 • připomenout, že děláte skvělou práci
 • masírujte si záda, stehna nebo podbřišek
 • dát vám tekutiny k pití
 • dej ti chladný hadřík na čelo
 • být s vámi přítomen

Dotyková relaxace

Dotyková relaxace je technika, kterou se naučíte, která vám pomůže vyrovnat se s porodními bolestmi. Naučíte se kondičně uvolňovat každou svalovou skupinu, když se jí váš partner dotýká. Váš partner se naučí rozpoznat, jak vypadáte, když jste napjatí, a dotknout se napjaté oblasti, aby vám pomohl uvolnit svaly.

Pátá třída: Techniky tlačení

Během páté třídy se naučíte techniky a strategie tlačení ke zmírnění bolesti zad během porodu. Proberete také, jak se připravit na prvních pár týdnů po porodu.

Techniky tlačení

Můžete zjistit, že nedobrovolně tlačíte, když se vaše dítě pohybuje po porodních cestách. Existují různé techniky, které tomuto přirozenému nutkání pomáhají. Na začátku kontrakce se můžete nadechnout a při tlačení pomalu uvolňovat vzduch. Toto je známé jako metoda otevřené glottis. Můžete se také zhluboka nadechnout, zadržet dech a snést dolů se vší silou, kterou dokážete sebrat.

Práce na zádech

Některé ženy cítí většinu porodní bolesti v zádech. Houpání pánve na rukou a kolenou nebo dřep může toto nepohodlí zmírnit. Užitečný může být také horký obklad nebo ledový obklad na spodní část zad. Určité pohodlí může poskytnout i pevný protitlak, který partner vyvíjí na spodní část zad.

Poporodní zvládání

Vy a váš partner se doporučuje připravit sebe a svůj domov na příchod nového miminka. Zásoba snadno opravitelných, výživných potravin je v tomto období užitečná. Měli byste se naučit přijímat pomoc od přátel a rodiny. Vyzýváme vás, abyste si pěstovali svůj smysl pro humor, když se naučíte rodičovství nového miminka.

Šestá třída: Zkouška

Šestá a poslední třída se bude skládat z opakování materiálů obsažených v programu. Zúčastníte se také porodní zkoušky. Důležitým cílem závěrečné hodiny je pomoci vám pochopit, že proces porodu je normální proces.

Jídlo s sebou

Metoda Lamaze je jen jeden program, který vám může pomoci připravit se na porod. Mnoho lidí považuje strategie a techniky, které učí, za užitečné pro velký den i mimo něj. Malá příprava vám může pomoci jít do porodu s pozitivním pocitem a jistotou, co se bude dít.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY