Pravda o artritidě a počasí

Základy artritidy

Artritida je zánět kloubů. Mezi příznaky artritidy patří ztuhlost a bolest kloubů.

Existuje mnoho typů artritidy. Dva nejběžnější typy jsou osteoartritida (OA), způsobená opakovanými pohyby, a revmatoidní artritida (RA), autoimunitní onemocnění.

Neexistuje žádný lék na artritidu, ale léčba může snížit zánět a zmírnit bolest a ztuhlost.

Spojení artritida-počasí

Pravděpodobně znáte někoho, kdo přísahá, že dokáže předpovědět počasí podle bolesti při artritidě. Můžete být dokonce jedním z těchto lidí.

Existuje spousta neoficiálních důkazů o vztahu mezi příznaky artritidy a počasím.

Většina lidí, kteří věří, že jejich bolest při artritidě je ovlivněna počasím, tvrdí, že cítí více bolesti v chladném, deštivém počasí než v teplém a suchém počasí.

Existuje nějaký výzkum na podporu spojení artritida a počasí, ale některé studie neposkytují přesvědčivé důkazy.

Barometrický tlak

Podle Arthritis Foundation některé studie ukazují vztah mezi barometrickým tlakem a bolestí při artritidě. A studie 2014 Z 222 pacientů s OA kyčle se zdálo, že barometrický tlak a relativní vlhkost ovlivňují symptomy.

Další studie ukázaly, že každý pokles teploty o 10 stupňů byl spojen s postupným nárůstem bolesti. A tento rostoucí barometrický tlak také vyvolal bolest u lidí s artritidou.

Svalte to na déšť

Mnoho lidí s artritidou pociťuje zhoršení příznaků před a během deštivých dnů. Pokles tlaku často předchází chladnému deštivému počasí. Tento pokles tlaku může způsobit expanzi již zanícené tkáně, což vede ke zvýšené bolesti.

Elaine Husni, revmatolog z Cleveland Clinic, říká, že počasí artritidu nezpůsobuje ani ji nezhoršuje. Ale může to dočasně způsobit, že to bude bolet víc.

Přijatá moudrost

Lidé s OA nebo RA nejsou jediní, kdo spojuje počasí se zvýšenou bolestí artritidy. Podle National Psoriasis Foundation může teplé počasí zlepšit příznaky u některých lidí s psoriatickou artritidou. Neexistují však žádné přesvědčivé důkazy prokazující tuto souvislost. Ale léto se může ukázat jako snazší období roku pro aktivní venkovní aktivity.

Akademie ortopedických chirurgů také spojuje deštivé počasí a změny počasí s potenciálem zvýšené bolesti a bolesti při artritidě v kolenou, rukou a ramenech.

Vyplatí se stěhovat?

Měli byste se přesunout do teplejšího klimatu, abyste unikli bolesti z artritidy? Podle Národní ústav artritidy a muskuloskeletálních a kožních nemocíneexistují žádné důkazy, které by podporovaly, že změna umístění bude mít dlouhodobý vliv na RA.

I když sušší a teplejší počasí může mít za následek menší bolest, nemá to vliv na průběh onemocnění. Pacienti s artritidou, kteří pobývají v teplejším klimatu, nejsou ušetřeni bolesti při artritidě.

Mnoho lidí se po odchodu do důchodu stěhuje do teplejšího, méně drsného klimatu. Tento typ pohybu může poskytnout určité výhody, ale léčba artritidy mezi ně nepatří.

Kdo dostane artritidu?

Podle Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), asi 52,5 milionu dospělých ve Spojených státech má nějakou formu artritidy.

Asi 294 000 dětí mladších 18 let trpí artritidou nebo jinou formou revmatického onemocnění.

Artritidou může onemocnět kdokoli, ale riziko se zvyšuje s věkem. Artritida má také tendenci se vyskytovat v rodinách.

Lidé, kteří si poranili kloub nebo jsou obézní, jsou vystaveni většímu riziku rozvoje OA. U žen se RA rozvíjí rychleji než u mužů.

Léčba artritidy

Léčba artritidy závisí z velké části na typu artritidy, kterou máte. K potlačení zánětu a bolesti se používá celá řada léků.

Zahřívací polštářky a studené zábaly mohou být aplikovány přímo na postižené klouby ke zmírnění bolesti.

Artritida může narušovat rozsah pohybu v kloubech. Pravidelné protahovací cvičení může zvýšit flexibilitu a posílit podpůrné svaly. Cvičení v bazénu může být užitečné, pokud je pohyb obtížný.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY