Prevence arytmie

O arytmii

Arytmie má několik možných příčin. Může být vrozená nebo přítomná při narození. Může se vyvinout v důsledku faktorů prostředí, jako je emoční nebo duševní stres. Volby životního stylu, jako je kouření, pití a užívání nelegálních drog, mohou zvýšit vaše šance na rozvoj arytmie. K arytmii může dojít také v důsledku jiného stavu, jako je onemocnění koronárních tepen, městnavé srdeční selhání nebo cukrovka.

Možná nebudete schopni zabránit rozvoji arytmie. Pokud však máte arytmii, můžete podniknout kroky k prevenci budoucích příznaků a snížit pravděpodobnost, že se vaše arytmie zhorší.

Pochopení vaší arytmie

Prvním krokem je pochopit vaši arytmii. Začněte tím, že si s pomocí svého lékaře odpovíte na následující otázky:

 • Co způsobuje vaši arytmii? Je to způsobeno vnějšími faktory, jako je stres nebo kouření? Nebo je to důsledek jiné nemoci?
 • Kde ve vašem srdci začíná arytmie?
 • Bije vaše srdce příliš rychle, příliš pomalu nebo nepravidelně?
 • Co vaše příznaky zhoršuje?
 • Co zlepšuje vaše příznaky?

Pochopení vaší arytmie vám pomůže učinit rozhodnutí, která vám pomohou vyhnout se příznakům. Pomáhá vám také sdělit vaše potřeby:

 • členové vaší rodiny
 • tví přátelé
 • svého lékaře
 • další poskytovatelé zdravotní péče

Preventivní opatření

Vyhněte se spouštěčům

Váš lékař vám může pomoci určit věci, které spouštějí vaše příznaky, nebo časy, kdy se vaše příznaky zhorší. Mohou to být stresové situace v práci, doma nebo ve škole. Spouštěčem mohou být i osobní vztahy nebo konflikty. Spouštěčem mohou být také látky jako kofein, nikotin a alkohol.

Léky, které užíváte na jiné onemocnění, mohou způsobovat arytmii. Prodiskutujte tuto možnost se svým lékařem. Zeptejte se jich, zda byste měli změnit nějaké léky, které užíváte, nebo snížit dávku. Neměli byste se o to pokoušet sami. Pokud tak učiníte, může se situace zhoršit.

Pokud jste schopni se těmto spouštěčům vyhnout nebo se s nimi vypořádat určitým způsobem, můžete být schopni snížit nebo odstranit své příznaky.

Osvojte si zdravý životní styl

Cvičení zvyšuje sílu a vytrvalost vašeho srdce. Snižuje také vaše šance, že budete mít v budoucnu srdeční problémy.

Následující může zvýšit vaši srdeční frekvenci:

 • nikotin
 • kofein
 • některé nelegální drogy
 • některé volně prodejné léky
 • alkohol

Pokud se těmto látkám vyhýbáte a nakonec je úplně vyřadíte ze svého života, můžete snížit příznaky arytmie a počet epizod. Může také snížit vaše šance na rozvoj dalších zdravotních problémů, jako jsou srdeční choroby a rakovina, v budoucnu.

Mějte akční plán

Pokud vaše arytmie nebo příznaky vyžadují lékařskou pomoc, měli byste mít plán navržený pro vaše specifické potřeby. To může znamenat užívání léků, jakmile začnete pociťovat příznaky, nebo použití dobře nacvičeného cvičení nebo manévru, které vám pomohou dostat vaše srdce zpět do rytmu. Spolupracujte se svým lékařem, abyste se ujistili, že si dáváte nejlepší příležitost zotavit se z příznaků zdravým způsobem.

Zkuste omega-3 mastné kyseliny

Výsledky studie ukazují, že omega-3 mastné kyseliny mohou snížit riziko náhlé srdeční smrti. Omega-3 mastné kyseliny najdete ve studených, tučných rybách, jako je losos, makrela, sardinky a sleď. The Americká kardiologická asociace doporučuje jíst ryby obsahující omega-3 mastné kyseliny dvakrát týdně. Svůj příjem můžete zvýšit i užíváním výživového doplňku, jako je rybí tuk.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY