Proč je kolorektální karcinom na vzestupu mezi mladšími dospělými?

Tempura/Getty Images

Kolorektální karcinom je rakovina, která se vyvíjí v tlustém střevě nebo konečníku, což jsou části vašeho tlustého střeva. Zatímco kolorektální karcinom je často diagnostikován u starších dospělých, počet mladších dospělých, u kterých je diagnostikována tato rakovina, roste.

V tomto článku prozkoumáme, co výzkum říká o tomto trendu, proč je na vzestupu rakovina tlustého střeva a konečníku v mladém věku a jaké varovné signály je třeba si dávat pozor.

Co výzkum ukazuje ohledně kolorektálního karcinomu u mladších dospělých?

Kolorektální karcinom je stále typicky diagnostikován u starších dospělých. Nicméně, podle zprávy z National Cancer Institute (NCI)došlo od 90. let 20. století k nárůstu diagnóz kolorektálního karcinomu u mladších dospělých.

Tento trend ilustruje zpráva z American Cancer Society (ACS) ve kterém se uvádí, že střední věk při diagnóze kolorektálního karcinomu se posunul ze 72 let na počátku 20. století na 66 let v roce 2020.

Stejná zpráva také odhaduje, že téměř 18 000 lidí ve Spojených státech mladších 50 let bude v roce 2020 diagnostikováno s kolorektálním karcinomem. To tvoří asi 12 % všech nových diagnóz kolorektálního karcinomu za daný rok.

Ve skutečnosti další zpráva za rok 2020 o trendech kolorektálního karcinomu zjistili, že výskyt kolorektálního karcinomu u dospělých mladších 50 let se mezi roky 2012 a 2016 každoročně zvyšoval o 2,2 %.

Mezitím míra kolorektálního karcinomu u dospělých starších 50 let klesá. To je pravděpodobně způsobeno pravidelným screeningem kolorektálního karcinomu v této věkové skupině.

Velký studie 2021 zjistili, že ve srovnání s lidmi s rakovinou tlustého střeva a konečníku ve starším věku měli pacienti s rakovinou tlustého střeva a konečníku v mladém věku lepší přežití bez ohledu na stadium rakoviny. Nicméně, ACS stále odhaduje, že v roce 2020 bude u dospělých mladších 50 let na rakovinu tlustého střeva a konečníku zemřít jen něco málo přes 3 600.

Proč je na vzestupu kolorektální karcinom v mladém věku?

Stále není přesně jasné, proč se výskyt kolorektálního karcinomu zvyšuje v mladších věkových skupinách. Nicméně lékaři a vědci o tom mají určité teorie.

Výše uvedená zpráva NCI uvádí, že existují některé genetické stavy, které zvyšují riziko kolorektálního karcinomu v mladém věku. Nicméně pouze asi 10% až 20% kolorektálních karcinomů v mladém věku je způsobeno známými genetickými faktory.

To naznačuje, že k nárůstu kolorektálního karcinomu v mladém věku přispívají i další faktory. Přehled z roku 2020 skutečně uvádí, že určité rizikové faktory kolorektálního karcinomu související s prostředím a životním stylem jsou nyní častější u mladších lidí.

Některé příklady zahrnují obezitu, nízkou fyzickou aktivitu a nezdravou stravu. Níže uvedený výzkum ukazuje, jak tyto faktory ovlivňují riziko kolorektálního karcinomu, zejména u mladších věkových skupin.

Rizikové faktory kolorektálního karcinomu u mladších dospělých

  • S obezitou: A studie 2019 zjistili, že zatímco ženy s nadváhou měly zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku v mladém věku, obezita téměř zdvojnásobila riziko žen.
  • Jíst nezdravou stravu: A revize 2022 zjistili, že jedinci, kteří konzumovali velké množství smažených, rafinovaných, tučných a sladkých potravin a nápojů, měli vyšší výskyt raného vzniku kolorektálního karcinomu. Stejná studie zjistila, že konzumace většího množství ovoce a zeleniny a vysoké množství mikroživin pomohlo snížit riziko kolorektálního karcinomu.
  • Zapojení do nízké úrovně fyzické aktivity: A studie 2018 poznamenali, že zvýšená doba sledování televize, ukazatel méně aktivního životního stylu, byla také spojena s vyšším rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku v mladém věku.
  • Změny střevních bakterií: Svou roli mohou hrát i změny ve střevním mikrobiomu. Typy bakterií přítomných ve vašem střevě mohou být ovlivněny podle vaší stravy, hmotnosti a úrovně aktivity. Jak již bylo zmíněno, všechny tyto faktory hrají roli v riziku rakoviny tlustého střeva a konečníku.
  • Zánět ve střevě: Změny, které upřednostňují některé typy bakterií, mohou také zvýšit zánět ve střevě. Toto zvýšení zánětu může naopak zvýšit riziko rakoviny v tlustém střevě.

Zánět střev je také důvodem, proč mají lidé se zánětlivým onemocněním střev (IBD) zvýšené riziko kolorektálního karcinomu. Ve skutečnosti jsou to lidé s kolorektálním karcinomem a IBD asi o 15 let mladší než lidé s kolorektálním karcinomem, kteří nemají IBD, podle ACS.

Kdo je ohrožen rakovinou tlustého střeva a konečníku v mladém věku?

Obecně řečeno, mnoho rizikových faktorů pro vznik kolorektálního karcinomu v mladém věku je podobných jako u starších dospělých.

Tyto rizikové faktory mohou zahrnovat:

  • s rodinnou anamnézou kolorektálního karcinomu
  • mající dědičný genetický stav, jako je Lynchův syndrom nebo familiární adenomatózní polypóza
  • mít určité zdravotní stavy, jako např.
    • obezita
    • zánětlivé onemocnění střev, mezi které patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida
    • cukrovka typu 2
  • zapojit se do nízké úrovně fyzické aktivity
  • jíst stravu s vysokým obsahem červeného masa nebo zpracovaného masa
  • konzumace alkoholu ve střední až vysoké míře
  • kouření cigaret

Jak snížit riziko kolorektálního karcinomu

I když ne všem rakovinám tlustého střeva a konečníku lze zabránit, následující kroky vám mohou pomoci snížit riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku v mladém věku:

  • Pohněte se: Snažte se upřednostnit fyzickou aktivitu tím, že po většinu dní v týdnu cvičíte alespoň 30 minut.
  • Jezte zdravou stravu: Jezte vyváženou stravu, která se zaměřuje na čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky a chudé zdroje bílkovin.
  • S některými druhy masa si dejte pokoj: Pokuste se snížit příjem červeného masa a zpracovaného masa, jako jsou párky v rohlíku, klobásy, slanina a uzeniny.
  • Ovládejte svou váhu: Pokud máte nadváhu, poraďte se se svým lékařem o zdravých způsobech, jak zhubnout.
  • Omezte konzumaci alkoholu: Alkohol pijte s mírou, nebo vůbec.
  • Přestat kouřit: Pokud kouříte, poraďte se se svým lékařem o tom, jak přestat kouřit.
  • Promluvte si se svým lékařem: Promluvte si se svým lékařem o všech rizikových faktorech, které můžete mít pro kolorektální karcinom, a zeptejte se na možnosti screeningu.

Varovné signály, na které si dát pozor

Existuje několik varovných příznaků, které je třeba si uvědomit u kolorektálního karcinomu, jako například:

  • změna ve vyprazdňování, například nástup průjmu, zácpy nebo úzké stolice, která trvá déle než několik dní
  • krev ve stolici, která se může jevit jako červená, tmavě hnědá nebo černá

  • necítí úlevu po stolici
  • bolest břicha
  • únava
  • neúmyslné hubnutí

Pokud máte některý z těchto příznaků, bez ohledu na váš věk, domluvte si schůzku se svým lékařem. Mohou vás vyšetřit na kolorektální karcinom.

Jak být obhájcem sebe sama

I když výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku mezi mladými dospělými roste, někteří lékaři jej mohou stále považovat za onemocnění starších lidí. Z tohoto důvodu je možné, že obavy z kolorektálního karcinomu nemusí být brány vážně.

Některé výzkumy ve skutečnosti zjistily, že mnoho mladších dospělých musí absolvovat několik schůzek nebo musí navštívit několik lékařů, než obdrží diagnózu kolorektálního karcinomu. Delší čas na diagnostiku jakéhokoli typu rakoviny může oddálit přístup k životně důležité léčbě, která zachraňuje životy.

Proto je důležité obhajovat se, pokud máte obavy z rakoviny tlustého střeva a konečníku v mladém věku. Můžete to provést podle níže uvedených kroků.

  • Navažte vztah s lékařem, kterému důvěřujete, cítíte se s ním dobře a který naslouchá vašim obavám.
  • Naučte se co nejvíce o kolorektálním karcinomu a jeho rizikových faktorech.
  • Zjistěte, zda někdo z vaší blízké nebo širší rodiny nebyl diagnostikován s kolorektálním karcinomem.
  • Uchovávejte si vlastní záznamy o jakýchkoli souvisejících příznacích, o tom, jak často se vyskytují a zda je něco zlepšuje nebo zhoršuje.
  • Napište si seznam otázek, na které byste se měli zeptat, než navštívíte svého lékaře.
  • Proveďte otevřený rozhovor se svým lékařem o vašich konkrétních rizikových faktorech kolorektálního karcinomu a případných doporučeních pro screening.
  • Během schůzek si dělejte pečlivě poznámky, na které se můžete později odvolat.
  • Pokládejte další otázky, když jsou věci nejasné nebo nedávají smysl.
  • Mluvte nebo zatlačte zpět, pokud je něco, s čím nesouhlasíte nebo je vám to nepříjemné.
  • V případě potřeby si vyžádejte druhý názor.

V posledních několika desetiletích je rakovina tlustého střeva a konečníku na vzestupu mezi mladšími dospělými. Diagnózy kolorektálního karcinomu u starších dospělých mezitím klesají, pravděpodobně v důsledku pravidelných screeningů rakoviny v této věkové skupině.

Ačkoli stále není přesně jasné, proč výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku v mladších věkových skupinách stoupá, má se za to, že určitou roli může hrát nárůst určitých rizikových faktorů – jako je nesení nadváhy, nízká úroveň fyzické aktivity a nezdravá strava.

Je důležité, abyste navštívili svého lékaře, pokud se u vás objeví varovné příznaky kolorektálního karcinomu, bez ohledu na to, kolik je vám let. Mohou si objednat screeningové testy, které mohou pomoci odhalit kolorektální karcinom v raném stádiu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY