Proč je moje sperma vodnaté? 4 Možné příčiny

Přehled

Sperma je tekutina uvolňovaná mužskou močovou trubicí během ejakulace. Přenáší spermie a tekutiny z prostaty a dalších mužských reprodukčních orgánů. Normálně je sperma hustá, bělavá tekutina. Barvu a konzistenci spermatu však může změnit několik podmínek.

Vodnaté sperma může být známkou nízkého počtu spermií, což naznačuje možné problémy s plodností. Ejakulace tenkého, čistého spermatu může být také dočasný stav bez vážných zdravotních problémů.

Čtěte dále a dozvíte se více o vodnatém spermatu.

4 příčiny

Existuje několik možných příčin vodnatého semene. Většina je léčitelná nebo se jí dá předejít.

1. Nízký počet spermatu

Jednou z nejčastějších příčin vodnatého semene je nízký počet spermií. Toto je také známé jako oligospermie. Pokud máte nízký počet spermií, znamená to, že vaše sperma obsahuje méně spermií než normálně. Počet spermií nižší než 15 milionů spermií na mililitr spermatu je považován za podnormální.

Některé příčiny oligospermie zahrnují:

 • Varikokéla. Varikokéla je otok žil z varlat v šourku. Je to hlavní, ale léčitelná příčina mužské neplodnosti.
 • Infekce. Příklady zahrnují pohlavně přenosné onemocnění, jako je kapavka nebo jiný druh infekce, která způsobuje zánět reprodukčního orgánu, jako je epididymitida.
 • Nádory. Maligní a benigní nádory ve varlatech mohou ovlivnit produkci spermií.
 • Hormonální nerovnováha. Hormony produkované ve varlatech, hypofýze a hypotalamu jsou nezbytné pro tvorbu zdravých spermií. Změny v kterémkoli z těchto hormonů mohou ovlivnit produkci spermií.

Mezi další možné příčiny nízkého počtu spermií patří:

 • problémy s ejakulací, jako je retrográdní ejakulace
 • protilátky proti spermiím ve vašem imunitním systému
 • zranění nebo jiné problémy s trubicemi, které nesou spermie

2. Častá ejakulace

Častá ejakulace může také vést k produkci vodnatého semene. Pokud masturbujete několikrát denně, kvalita spermatu po první ejakulaci pravděpodobně zřídne a bude vodnatá. Vaše tělo může potřebovat alespoň několik hodin, než vyprodukuje normální, zdravé množství spermatu.

3. Nedostatek zinku

Další možnou příčinou vodnatého semene je nedostatek zinku. Výzkum ukázal, že muži, kteří mají dostatečné hladiny zinku nebo muži, kteří mají nedostatek zinku a užívají doplňky se síranem zinečnatým, mohou lépe bojovat proti účinkům protilátek proti spermiím. Tyto protilátky jsou produkovány imunitním systémem, který mylně reaguje na spermie jako na cizí těleso.

4. Předejakulace

Pokud máte semeno, které vypadá jako vodnaté, je důležité si všimnout, zda je přítomno nějaké zbarvení nebo zda je čiré. Velmi čisté sperma může být ve skutečnosti tekutina před ejakulací, která se uvolňuje během předehry. Obvykle obsahuje málo spermií.

Co to znamená mít zbarvené sperma?

Pokud si všimnete, že vaše semeno je zbarvené, barva může znamenat zdravotní problém.

Růžová nebo červenohnědá může znamenat, že je vaše prostata zanícená nebo krvácí, nebo může dojít ke krvácení nebo zánětu v semenných váčcích. Semenné váčky jsou párem žláz, které pomáhají produkovat významnou tekutou část semene. To jsou obvykle léčitelné stavy.

Žluté semeno může znamenat malé množství moči nebo neobvykle vysoké hladiny bílých krvinek ve vašem spermatu.

Žlutozelené sperma může znamenat, že máte infekci prostaty.

Hledám pomoc

Pokud si všimnete, že vaše sperma je trvale vodnaté nebo má změněnou barvu, řekněte to svému lékaři primární péče nebo navštivte urologa. Pokud jste se s partnerem neúspěšně pokoušeli otěhotnět, poraďte se s odborníkem na plodnost.

Jedním z prvních testů, které budou provedeny, je analýza spermatu. To se používá ke kontrole zdraví vašich spermií a spermatu. Test mimo jiné zkontroluje:

 • objem spermatu z ejakulace
 • doba zkapalnění, což je doba potřebná k tomu, aby se sperma změnilo z husté, gelovité tekutiny na vodnatější tekutou konzistenci
 • kyselost
 • počet spermií
 • pohyblivost spermií, schopnost pohybu spermií

 • morfologie spermií nebo velikost a tvar spermií

Váš lékař se také zeptá na vaši anamnézu a provede fyzickou prohlídku. Budete také dotázáni na některé otázky týkající se životního stylu, jako je kouření tabáku a konzumace alkoholu.

Další testy mohou být nutné, pokud má váš lékař podezření, že máte problémy s hladinami hormonů nebo fyzickým zdravím varlat a sousedních reprodukčních orgánů.

Jaké jsou možnosti léčby?

Vodnaté sperma způsobené nízkým počtem spermií nutně nevyžaduje léčbu. Nízký počet spermií automaticky neznamená, že nemůžete otěhotnět. Může to vyžadovat další pokusy nebo můžete mít něco jako infekci, která dočasně způsobila nízký počet spermií.

Léčba infekce může zahrnovat antibiotickou terapii. Hormonální léčba může být doporučena, pokud se zjistí, že příčinou vašeho nízkého počtu spermií je hormonální nerovnováha. Pokud je varikokéla objevena, chirurgie ji může obvykle bezpečně léčit.

Změny životního stylu

V některých případech může změna životního stylu pomoci zvýšit počet spermií a zlepšit kvalitu spermatu. Mezi pozitivní změny patří:

 • Přestat kouřit cigarety.
 • Zhubněte, pokud máte nadváhu.
 • Snižte spotřebu alkoholu.
 • Cvičit pravidělně.

Váš lékař vám také může doporučit, abyste se na určitou dobu zdrželi pohlavního styku, abyste ejakulovali méně často. To může pomoci zjistit, zda to změní konzistenci vašeho semene.

Jídlo s sebou

V mnoha případech jsou změny konzistence vašeho semene dočasné a léčitelné. Pokud je příčinou vodnatého semene nízký počet spermií a snažíte se otěhotnět, existuje mnoho dostupných způsobů léčby. Promluvte si s odborníkem na plodnost o nejlepších možnostech pro vás.

Než učiníte nějaké zásadní rozhodnutí, promluvte si se svým lékařem a projděte si testy potřebné ke stanovení správné diagnózy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY