Proč je protičernošský rasismus škodlivý pro péči o duševní zdraví

Lucas Ottone/Stocksy United

Pokud jde o péči o duševní zdraví, existují bariéry pro každého. Ale od cenové dostupnosti po sociální stigmata a nedostatek vzdělání v oblasti duševního zdraví byly tyto problémy historicky výraznější pro černou komunitu.

Ve skutečnosti byly u černošských pacientů jejich obavy o duševní zdraví zamítnuty, ignorovány nebo jednoduše neléčeny. Mezitím si mnozí ani nemohou dovolit stále dražší náklady na terapii a léky.

Nejnověji, Depression and Bipolar Support Alliance odhaduje, že asi 5,7 milionu Američanů bylo diagnostikováno s bipolární poruchou. Toto číslo však může být vyšší, protože mnoho černochů v Severní Americe nevyhledalo léčbu ani diagnózu.

Na první pohled to možná vypadá jednoduše: Proč lidé nevyhledají pomoc odborníka na duševní zdraví, pokud pociťují příznaky bipolární poruchy? Když se však podíváte blíže, je zde jasný rasový rozdíl v péči o duševní zdraví: Podle studie z roku 2015 bylo 86 % amerických psychologů bílých, zatímco pouze 4 % byli černoši.

Problém? Vidět odborníka v oblasti duševního zdraví, jako je terapeut, poradce nebo psychiatr, který nechápe, jaké to je být černý, může být při snaze o pomoc obtížnou zkušeností.

Proč je to tak škodlivé

Ajoké Amis je pracovnice sociálních služeb z Toronta, která trpí bipolární poruchou II. Vzpomíná si, jak mluvila s bílým terapeutem o náboženské homofobii, které čelila od své nigerijské matky.

„Snažil jsem se vysvětlit, jak nám byly tyto myšlenky vnuceny, a nemohu za to vinit svou matku, protože měla ‚vymytý mozek‘. [but] nedostal to.”

Terapeuti mají nabízet porozumění bezpečným prostorům pro všechny typy problémů, pocitů a obav – takže pro profesionála je extrémně frustrující znehodnotit některé z těchto emocí, jednoduše proto, že nerozumí kulturní výchově.

S ohledem na tuto konkrétní překážku je také důležité poznamenat, že společnost samotná může být faktorem špatného duševního zdraví. Jednou z věcí ovlivňujících duševní pohodu černochů je protičernošský rasismus.

Black Health Alliance definuje anti-černošský rasismus jako politiku a praktiky, které jsou zakořeněny ve vzdělávání a zdravotní péči, které prosazují diskriminaci, stereotypy a předsudky vůči těm, kteří mají černošský původ.

Toto chování může zahrnovat přímý rasismus a diskriminaci, stejně jako jemnější formy, jako je nevědomá zaujatost. Nevědomá zaujatost v medicíně se může projevit jako nevěřící černoši, kteří hledají péči o duševní zdraví, nebo terapeuti, kteří nejsou připraveni se starat o černošské pacienty.

Amis vysvětlila, že protičernošský rasismus ve společnosti jen zhoršil její příznaky.

“Důvod, proč je moje duševní choroba tak špatná, je ten, že žiji ve světě, který mě nevidí jako člověka.” A je tak těžké to vysvětlit někomu, kdo nežije v černém těle,“ říká.

Yasmine Gray, zdravotně postižená komunitní pedagožka a výzkumnice, vysvětluje, že „terapeuti musí porozumět a rozpoznat protičernošský rasismus. [as] zdravotní problém.”

“Má dopad na zdraví a pohodu černochů,” říká. „Musí se dívat na protičernošský rasismus jako na příklad traumatu. Je to chronické a je to vážné a těžce to váží.”

V důsledku toho je pro odborníky na duševní zdraví klíčové, aby pochopili, že identita černochů nespočívá pouze na jejich rase. Jejich individualita může existovat na mnoha místech marginalizace, jako je queer, postižený, tlustý nebo přistěhovalec. To znamená, že „univerzální terapie“ neexistuje a nepomůže.

Navíc je mnoho černochů zbaveno podpory duševního zdraví kvůli systémovému útlaku, kterému mohou ve svém životě čelit. Podle Graye mohou tyto utlačující síly zahrnovat „ableismus, sanismus, transfobii, queerfobii, [and] fatfobie.”

Poznamenává také, že je důležité, aby černoši věděli, že to není jejich chyba, pokud se setkávají s překážkami při léčbě svého onemocnění.

„Pokud dokonale rozumíte všem těmto místům útlaku, které mohou mít dopad na životy černochů, budete mít lepší pozici pro poskytování kulturně kompetentnějších služeb,“ říká Gray.

Jak lze podpořit péči o duševní zdraví černochů?

Aby mohli kompetentně sloužit černošským pacientům, nemohou se odborníci na duševní zdraví zúčastnit pouze jednorázových sezení o rozmanitosti. Musí se také zavázat k sociální spravedlnosti a pomoci černochům.

Podle Zencare se terapeuti mohou stát kulturně kompetentními čtením teorie, častou účastí na workshopech a zavázáním se učit se o zkušenostech svých černošských klientů.

„Terapeuté, kteří chtějí být anti-opresivní, by měli být schopni kritizovat nebo kritizovat samotný systém, v němž pracují a z něhož profitují,“ vysvětluje Gray. “[They] by měli být zastánci sociální spravedlnosti a čelit anti-černošství, transfobii, queerfobii, klasicismu, sexismu a dalším formám systémového útlaku.

“Měli by svou práci vnímat jako politickou, protože je, a musí být schopni pochopit, jak osobní problémy, se kterými se jejich klienti často potýkají, jsou součástí širších vzorců nespravedlnosti ve společnosti.”

Techniky sebeobsluhy pro černochy s duševním onemocněním

Spolu s nalezením správného terapeuta Gray také nabídl další praktické a obecné způsoby, jak se mohou černoši postarat o své duševní zdraví:

 • Šílené mapování: Toto je bezpečnostní plán, který si můžete vytvořit pro období krize, úzkosti nebo vysokého stresu. Plánování bezpečnosti předem, zatímco se stále cítíte „dobře“, může trochu usnadnit, než se někdo dostane do náročného nebo stresujícího stavu.
 • Sledování nálady: To vám může pomoci zaznamenat jakékoli významné nebo pozoruhodné vzorce, pokud jde o vaše nálady a emocionální stav, a doufejme, že začnete identifikovat, jak se vaše nálada mění v reakci na určitá prostředí, situace nebo dokonce denní doby. Můžete to udělat tak podrobně nebo jako holé kosti, jak chcete, a lze to provést digitálně pomocí aplikace nebo v papírovém poznámkovém bloku nebo deníku.

Některé další postupy péče o sebe, které mohou být užitečné, zahrnují:

 • pravidelné cvičení
 • upřednostňování spánku
 • relaxační aktivity, jako je meditace a dýchání
 • praktikování vděčnosti

Amis se také podělila o některé z věcí, které spravuje její duševní zdraví.

“Zjistila jsem, že koníčky mi opravdu zachránily život,” říká. “Právě teď jsem v knižním klubu.” Připojil jsem se k divadelní hře.” Zjistila také, že správa jejího používání sociálních sítí je prospěšná.

Navíc říká, že mít dobrý podpůrný systém je zásadní. “Je opravdu užitečné být mezi ostatními černochy,” poznamenává. “Nejvíc mi vyhovuje, když jsem v blízkosti jiných černochů, kteří mají také problémy s duševním zdravím, a mohu být upřímnější a otevřenější.”

Bipolární porucha může často vykolejit z běžného života, takže je obtížné zůstat v kontaktu s přáteli, chodit do práce a dbát na hygienu. Kvůli tomu se Amis snaží obklopit přáteli, kteří jsou „ochotní dávat [her] milost“, když jim její symptomy staví hlavu.

Je možné najít kulturně kompetentního terapeuta?

Zatímco bipolární porucha obecně vyžaduje více než jen pravidelnou péči o sebe (management léků a terapie mohou být velmi přínosné), není snadné najít odborníka na duševní zdraví, který tomu rozumí.

Zde je několik tipů, jak najít kulturně kompetentního terapeuta.

 • Než začnete hledat, rozhodněte se, co přesně hledáte: Byli byste raději, kdyby byl váš terapeut upřímný a poskytoval tvrdou lásku? Nebo by se vám líbilo víc, kdyby byli milí a empatičtí? Chcete poradit, nebo chcete být vyslyšeni? Udělejte si seznam některých vlastností, které byste chtěli, aby měl váš ideální terapeut.
 • Klást otázky: Než se vůbec domluvíte na první schůzce, klidně se zeptejte, když oslovíte a začnete chatovat. Specializují se na něco? Jaké jsou jejich zkušenosti? Jaký je jejich pohled na svět?
 • Mluvte s lidmi, kterým důvěřujete: Podívejte se na svou komunitu, ať už jsou to přátelé, spolupracovníci, kterým důvěřujete, rodina nebo dokonce místní zdroje, jako jsou ti na univerzitě nebo komunitním centru. Má někdo nějaké doporučení? Podařilo se jim najít kulturně kompetentního terapeuta prostřednictvím určité kanceláře?
 • Použijte své zdroje: Existuje dobrá síť zdrojů, které jsou specifické pro pomoc černochům najít péči o duševní zdraví, jako například:

  • Terapie pro černé dívky
  • Terapie pro černochy
  • Černý kolektiv pro emoční a duševní zdraví
  • Národní queer a trans terapeuti barevné sítě
  • Inkluzivní terapeuti

Nemusí to být nejjednodušší proces – můžete se setkat s více terapeuty, než najdete toho, se kterým kliknete. Ale pokud jste schopni, díky řádné péči o duševní zdraví se budete cítit méně osamělí a více pochopeni.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY