Proč má vagína voní po čpavku?

Každá vagína má svůj vlastní zápach. Většina žen to popisuje jako pižmový nebo mírně nakyslý zápach, což je obojí normální. Zatímco většinu vaginálních pachů způsobují bakterie, někdy může zápach ovlivnit i vaše moč.

Zápach podobný čpavku ve vaší pochvě může být zpočátku alarmující, ale obvykle to není nic vážného. Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, co to může způsobovat a jak to můžete zvládnout.

Amoniak a vaše tělo

Než se ponoříte do možných příčin zápachu čpavku ve vaší pochvě, je důležité pochopit, jak a proč vaše tělo produkuje čpavek. Vaše játra jsou zodpovědná za rozklad bílkovin. Výsledkem tohoto procesu je amoniak, který je toxický. Než opustíte játra, amoniak se rozloží na močovinu, která je mnohem méně toxická.

Močovina se uvolňuje do vašeho krevního oběhu a přesunuje se do ledvin, kde opouští vaše tělo, když močíte. Ten slabý zápach čpavku, který je běžný v moči, je výsledkem vedlejších produktů čpavku v močovině.

Příčiny

Bakteriální vaginóza

Vaše vagína obsahuje křehkou rovnováhu dobrých a špatných bakterií. Jakékoli narušení této rovnováhy může způsobit příliš mnoho škodlivých bakterií, což vede k infekci zvané bakteriální vaginóza. CDC uvádí, že jde o bakteriální vaginózu nejčastější vaginální infekce u žen ve věku od 15 do 44 let. Mnoho žen s bakteriální vaginózou uvádí, že si všimly rybího zápachu vycházejícího z jejich pochvy, ale jiné cítí více chemický zápach, podobný čpavku.

Mezi další příznaky bakteriální vaginózy patří:

 • bolest, svědění nebo pálení
 • pocit pálení při močení
 • řídký vodnatý výtok, který je bílý nebo šedý
 • svědění na vnější straně pochvy

Některé případy bakteriální vaginózy odezní samy, jiné však vyžadují antibiotika. Riziko vzniku bakteriální vaginózy můžete snížit tím, že se nebudete sprchovat, což může narušit rovnováhu dobrých a špatných bakterií ve vaší pochvě. Také můžete snížit riziko bakteriální vaginózy důsledným používáním kondomů.

Těhotenství

Mnoho žen uvádí, že na začátku těhotenství zaznamenaly zápach podobný amoniaku. Není jasné, proč se to děje, ale pravděpodobně to souvisí se změnami ve stravě nebo infekcí.

Některé potraviny, jako je chřest, mohou ovlivnit zápach vaší moči. Když jsou těhotné, některé ženy začnou toužit po jídle, které obvykle nejedí. Lékaři si nejsou přesně jisti, proč se to děje.

Pokud sníte nové jídlo, které způsobuje, že vaše moč voní jinak, můžete si všimnout, že zápach přetrvává kvůli vysušené moči kolem vaší pochvy nebo ve spodním prádle. Obvykle to není důvod k obavám, ale možná si budete chtít vést deník jídla, který vám pomůže zjistit, které jídlo to způsobuje.

A studie 2014 také zjistili, že těhotné ženy hlásí zvýšený čich během prvního trimestru. To znamená, že si možná jen všimnete normálního zápachu moči.

V některých případech může být neobvyklý zápach důsledkem bakteriální vaginózy. I když to obvykle není vážné u žen, které nejsou těhotné, bakteriální vaginóza je spojena s předčasným porodem a nízkou porodní hmotností. Pokud jste těhotná a zaznamenáte jakékoli příznaky bakteriální vaginózy, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Dehydratace

Vaše moč je kombinací vody a odpadních produktů, včetně močoviny. Když je vaše tělo dehydratované, odpadní produkty ve vaší moči jsou koncentrovanější. To může způsobit, že vaše moč bude mít silný zápach amoniaku a také tmavší barvu.Když tato moč zaschne na kůži nebo spodním prádle, můžete si všimnout přetrvávajícího zápachu čpavku.

Mezi další příznaky dehydratace patří:

 • únava
 • závrať
 • zvýšená žízeň
 • snížené močení

Zkuste během dne pít více vody a uvidíte, zda zápach zmizí. Pokud vaše další příznaky dehydratace odezní, ale stále cítíte čpavek, kontaktujte svého lékaře.

Potit se

Podle Cleveland Clinic tvoří 99 procent potu voda. Zbylé 1 procento tvoří další látky, včetně amoniaku. Váš pot se uvolňuje prostřednictvím dvou typů potních žláz, nazývaných ekrinní a apokrinní žlázy. Apokrinní žlázy mají tendenci být častější v oblastech s velkým množstvím vlasových folikulů, včetně vašich třísel.

Zatímco pot z obou typů žláz je bez zápachu, pot z apokrinních žláz je pravděpodobnější, když přijde do kontaktu s bakteriemi na kůži. Kromě všech těch apokrinních žláz obsahuje vaše třísla spoustu bakterií, což z nich dělá dokonalé prostředí pro pachy, včetně těch, které páchnou jako čpavek.

Pocení a bakterie jsou zásadní součástí vašeho celkového zdraví, ale zápach, který vytvářejí, můžete omezit:

 • důkladně si čistěte vulvu teplou vodou a pečlivě se starejte o záhyby na stydkých pyscích
 • nošení spodního prádla ze 100% bavlny, které usnadňuje odpařování potu z vašeho těla
 • vyhýbejte se úzkým kalhotám, které ztěžují odpařování potu z vašeho těla

Menopauza

Po menopauze se u mnoha žen rozvine postmenopauzální atrofická vaginitida. To způsobuje ztenčení vaší poševní stěny a také zánět. To může způsobit, že budete náchylní k močové inkontinenci, která může způsobit, že oblast kolem vaší pochvy bude cítit čpavkem. Také zvyšuje vaše riziko vzniku vaginálních infekcí, jako je bakteriální vaginóza.

Mezi další příznaky postmenopauzální atrofické vaginitidy patří:

 • suchost
 • pocit pálení
 • snížená lubrikace při sexu
 • bolest při sexu
 • svědění

Některé příznaky lze snadno zvládnout použitím přírodního lubrikantu na vodní bázi. Můžete se také zeptat svého lékaře na hormonální substituční léčbu. Mezitím může nošení slipové vložky pomoci absorbovat případné úniky moči během dne.

Prevence

Zatímco několik věcí může způsobit, že vaše vagina bude cítit čpavkem, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste tomu zabránili, včetně:

 • ne sprchování, protože to narušuje rovnováhu bakterií ve vaší pochvě
 • pít hodně vody, zejména při cvičení
 • utíráním zepředu dozadu, abyste snížili riziko bakteriální infekce
 • na sobě spodní prádlo ze 100 procent bavlny a volné kalhoty
 • pravidelně si myjte vulvu teplou vodou
 • nošení slipových vložek nebo častá výměna spodního prádla, pokud jste náchylní k úniku moči

Sečteno a podtrženo

Pokud si všimnete zápachu čpavku kolem pochvy, může to být způsobeno extra potem, močí nebo infekcí. Pokud zápach nezmizí pravidelným opláchnutím a pitím většího množství vody, kontaktujte svého lékaře. Možná budete potřebovat předpis, který vám pomůže léčit základní infekci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY