Proč mě bolí levá paže?

Bolest v levé paži

Pokud vás bolí paže, vaše první myšlenka může být, že jste si poranili ruku. Bolest v jedné části těla může mít někdy původ jinde. Bolest v levé paži může znamenat, že máte zranění kosti nebo kloubu, skřípnutý nerv nebo problém se srdcem.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o příčinách bolesti levé paže a jaké příznaky by mohly signalizovat vážný problém.

Příčiny s doprovodnými příznaky

Existuje mnoho důvodů, proč můžete mít bolest v levé paži, včetně komplikací z artritidy a dalších chronických onemocnění. Od jednoduchého namáhání až po srdeční problém, zde je několik možných příčin:

Infarkt

Krevní sraženina nebo prasknutí v koronární tepně může zastavit tok krve do části vašeho srdce. Když k tomu dojde, sval se může rychle poškodit. Bez léčby začne srdeční sval odumírat.

Mezi další příznaky srdečního infarktu patří:

 • bolest nebo tlak na hrudi

 • bolest v zádech, krku, rameni nebo čelisti
 • nevolnost nebo zvracení
 • dušnost
 • točení hlavy nebo mdloby

 • polije studený pot
 • únava

Někteří lidé mají intenzivní příznaky. Jiní mají příznaky, které přicházejí a odcházejí nebo mohou být mírné jako případ poruchy trávení.

Angina

Angina pectoris je příznakem ischemické choroby srdeční. Znamená to, že vaše srdeční svaly nedostávají dostatek krve bohaté na kyslík.

Angina způsobuje příznaky jako srdeční infarkt, ale obvykle trvá jen několik minut. Obvykle se to zhoršuje, když jste aktivní, a lepší, když odpočíváte.

Bursitida

Bursa je tekutinou naplněný vak mezi kostí a pohyblivými částmi kloubu.

Když se burza zanítí, nazývá se to burzitida. Bursitida ramene je často výsledkem opakovaných pohybů. Riziko burzitidy se zvyšuje s věkem.

Bolest se obvykle zvyšuje, když se pohybujete nebo když si lehnete na paži nebo rameno. Možná nebudete schopni plně otočit rameno. Mezi další příznaky patří pálení a brnění.

Zlomenina nebo zlomená kost

Navzdory bolesti někdy není vnější známka toho, že jste si zlomili nebo zlomili kost na paži nebo zápěstí.

Zlomená kost na paži, zápěstí nebo ruce může způsobit bolest, která se zhoršuje, když se pohybujete. Mezi další příznaky patří otok a necitlivost. Je možné, že se vám zlomí kost nebo se zlomí v paži nebo zápěstí, i když vaše paže vypadá normálně.

Herniated disk

Disky jsou podložky mezi kostmi v páteři. Jsou to tlumiče vaší páteře. Vyhřezlá ploténka na krku je ta, která praskla a tlačí na nervy.

Bolest může začít v krku. Poté se může přesunout na vaše rameno a dolů po paži. Můžete také cítit necitlivost, brnění nebo pálení v paži. Při pohybu se může zvýšit bolest.

Skřípnutý nerv nebo cervikální radikulopatie

Skřípnutý nerv je ten, který je stlačený nebo zanícený. Může to být důsledek vyhřezlé ploténky v důsledku traumatu nebo zranění způsobeného opotřebením.

Příznaky skřípnutí nervu jsou podobné jako u vyhřezlé ploténky. Mohou zahrnovat necitlivost, brnění nebo pocit pálení v paži. Při pohybu můžete cítit nárůst bolesti.

Roztržení rotátorové manžety

Zvedání těžkého předmětu nebo provádění opakovaných pohybů může vést k natržení šlachy v rotátorové manžetě vašeho ramene. Výrazně oslabuje rameno a znesnadňuje provádění každodenních úkolů.

Zranění rotátorové manžety mají tendenci bolet více, pokud si lehnete na bok. Bolest paže se zhoršuje, když rukou pohybujete určitým způsobem. Může také výrazně oslabit vaši ruku. Rozsah pohybu v rameni je také ovlivněn.

Výrony a natažení

Podvrtnutí je, když si natáhnete nebo natrhnete vaz. K podvrtnutí paže může dojít, když začnete padat a vzpíráte se rukama. Napětí je, když zkroutíte nebo vytáhnete šlachu nebo sval. Může se to stát, když něco zvedáte nesprávným způsobem nebo přetěžujete svaly.

Modřiny, otoky a slabost jsou běžné příznaky.

Tendinitida

Šlachy jsou pružné pásy tkáně, které spojují kosti a svaly. Když jsou šlachy zanícené, nazývá se to tendinitida. Tendinitida ramene nebo lokte může způsobit bolest paže. Riziko tendinitidy se zvyšuje s věkem.

Příznaky tendinitidy jsou podobné příznakům burzitidy.

Syndrom cévního výtoku hrudníku

Jedná se o stav, kdy jsou krevní cévy pod klíční kostí stlačeny v důsledku traumatu nebo opakovaného poranění. Pokud se neléčí, může vést k progresivnímu poškození nervů.

Syndrom cévního výtoku hrudníku může způsobit necitlivost, brnění a slabost vaší paže. V některých případech může vaše paže otéct. Mezi další příznaky patří změna barvy ruky, studená ruka nebo paže a slabý puls v paži.

Co dělat, když vás bolí levá paže

Infarkt může přijít náhle nebo začít pomalu. Nejčastějším příznakem je nepohodlí nebo bolest na hrudi.

Pokud si myslíte, že byste mohli mít srdeční záchvat, okamžitě zavolejte na číslo 911 nebo zavolejte místní pohotovostní službu. Záchranáři mohou začít pomáhat, jakmile dorazí. Pokud jde o poškození srdečního svalu, každá vteřina se počítá.

Zde je několik dalších věcí, které je třeba mít na paměti:

 • Pokud jste již dříve diagnostikovali srdeční onemocnění, měla by být vždy vyšetřena bolest levé paže.
 • Kost, která se nehojí správně, vám z dlouhodobého hlediska způsobí větší potíže. Pokud existuje možnost, že jste si zlomili nebo zlomili kost, okamžitě navštivte svého lékaře.
 • Bez léčby mohou burzitida, tendinitida a natržení rotátorové manžety vést ke komplikacím, jako je zmrzlé rameno, které je mnohem obtížnější léčit. Pokud nemůžete plně otočit rameno, loket nebo zápěstí, navštivte svého lékaře. Včasná léčba může zabránit zhoršení.
 • V případě namožení a podvrtnutí si zkuste opřít paži a pokud možno ji držte zvednutou. Aplikujte led na 20 minut několikrát denně. Používejte volně prodejné léky proti bolesti.

Zatímco některé z těchto stavů nejsou závažné, mohou se stát vážnými bez řádné péče. Zavolejte svého lékaře, pokud domácí léčba nepomáhá, problém se zhoršuje nebo začíná narušovat kvalitu vašeho života.

Co můžete očekávat v ordinaci svého lékaře

Pokud máte bolesti levé paže doprovázené dalšími příznaky infarktu, neotálejte. Okamžitě vyhledejte pohotovostní péči. Může se jednat o život ohrožující událost.

Záchranný personál použije elektrokardiogram (EKG) ke sledování vašeho srdce. Do paže vám bude zavedena intravenózní hadička, která zajistí dostatečný příjem tekutin a v případě potřeby podání léků. Můžete také potřebovat kyslík, který vám pomůže dýchat.

Další diagnostické testy pomohou určit, zda jste měli nebo máte srdeční infarkt. Léčba závisí na rozsahu poškození.

Jiné příčiny bolesti paže mohou vyžadovat potvrzení zobrazovacími testy. Ty mohou zahrnovat rentgen, MRI nebo CT vyšetření.

Další testování závisí na vašich příznacích a na tom, co lze určit ze zobrazovacích testů.

Léčba

Pokud máte srdeční onemocnění, léčba může zahrnovat léky, zmírnění příznaků a změny životního stylu zdravého srdce. Pokud trpíte závažným srdečním onemocněním, je někdy nutná operace k vyčištění nebo bypassu zablokovaných tepen.

Zlomené kosti je třeba vrátit na místo a znehybnit, dokud se nezahojí. To obvykle vyžaduje nošení sádry po dobu několika týdnů. Těžké zlomeniny někdy vyžadují chirurgický zákrok.

U výronů a namožení zvedněte a opřete paži. Ledujte oblast několikrát denně. Obvazy popř dlahy mohou být užitečné.

Fyzikální terapie / pracovní terapie, odpočinek a léky na bolest a zánět jsou hlavními léčebnými postupy pro:

 • burzitida
 • vyhřezlá ploténka
 • skřípnutý nerv
 • roztržení rotátorové manžety
 • tendinitida
 • syndrom cévního výtoku hrudníku

V některých případech mohou být nutné kortikosteroidy nebo chirurgický zákrok.

Výhled

Pokud je vaše bolest levé paže způsobena srdečním infarktem, budete potřebovat dlouhodobou léčbu srdečního onemocnění.

Většinu času se bolest paže v důsledku zranění vyléčí správným odpočinkem a léčbou. Některé problémy s ramenem se mohou léčit déle a některé se mohou časem zhoršovat. Doba zotavení může být s věkem delší.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY