Řízení těhotenství, když máte SMA

Spinální svalová atrofie (SMA) je dědičné onemocnění, které zahrnuje svalovou slabost a atrofii. Základní příčina souvisí s progresivní degenerací a ztrátou motorických neuronů ve vaší míše a mozkovém kmeni.

Zatímco těžké formy mohou vést k úmrtí kojenců nebo dospívajících, pokud máte SMA typu 3 nebo 4, můžete mít typickou očekávanou délku života.

SMA během těhotenství může zvýšit vaši šanci na rozvoj komplikací během těhotenství, včetně předčasného porodu a potratu.

Těhotenství u lidí se SMA však ještě není dobře prozkoumáno. To znamená, že odborníci ještě nemají úplný obraz o tom, co přesně očekávat, ale mají určité důkazy, které naznačují, že těhotenství se SMA má vyšší pravděpodobnost komplikací ve srovnání s těhotenstvím bez SMA.

Jak SMA ovlivňuje těhotenství?

Odborníci dosud plně nechápou, jak SMA ovlivňuje těhotenství. Ale tady je to, co zatím vědí:

 • Může být zvýšená šance na předčasný porod nebo porod císařským řezem, běžně označovaný jako císařský řez.
 • Rizika komplikací jsou podobná jako u běžné populace.
 • Těhotná osoba může potřebovat podporu dýchání.
 • Slabost může být často podrážděná.

Podle a případová studie z roku 2022, pokud máte SMA, můžete mít vysoce rizikové těhotenství. Autoři upozorňují na možné komplikace, včetně:

 • předčasný porod
 • potrat
 • omezení růstu

Malá studie z roku 2017 zaznamenala odpovědi od 32 těhotných žen se SMA. Účastníci uvedli 35 těhotenství, protože několik z nich bylo těhotných s vícečetnými těhotenstvími.

Výzkumníci zaznamenali jak předčasný porod, tak porod císařským řezem byl vysoký. Zjistili také, že 74 % účastníků studie hlásilo zvýšenou slabost během těhotenství. Také 42 % uvedlo zvýšenou slabost po těhotenství.

Navzdory tomu autoři uvedli, že většina dotazovaných těhotných osob se SMA měla pozitivní zkušenost s dobrými výsledky. Mnozí vyjádřili přání mít více než jedno těhotenství.

Rizika komplikací

Odborníci zmiňují dvě primární komplikace, pokud otěhotníte a máte SMA: předčasný porod a nutnost císařského řezu.

Lékaři považují dítě za předčasně narozené, když se narodí dříve 37 týdnů. Vzhledem k tomu, že v posledních týdnech těhotenství dochází k velkému množství důležitého růstu a vývoje, pokud se vaše dítě narodí brzy, může je vystavit riziku několika možných komplikací, jako jsou:

 • kojenecká smrt
 • nízká porodní váha
 • potíže se zrakem nebo sluchem
 • vývojové zpoždění
 • dětská mozková obrna
 • potíže s dýcháním a krmením

Pokud jste těhotná a máte SMA, možná budete muset podstoupit císařský řez. I když je obecně bezpečný, jde o velký chirurgický zákrok s potenciálem způsobit vzácné komplikace. Mohou zahrnovat:

 • vývoj krevních sraženin v nohách, pánevních orgánech nebo plicích
 • infekce místních tkání a orgánů
 • střední až závažná ztráta krve
 • poranění střev nebo močového měchýře
 • alergická reakce na anestetikum
 • zvýšené riziko problémů s placentou nebo prasknutí dělohy v budoucích těhotenstvích

Pokud máte SMA, možná budete chtít prodiskutovat možné komplikace a plány pro vaše těhotenství. To vám může pomoci připravit se a být připraveni na možné výsledky.

Promítání

Pokud máte SMA, můžete se obávat jeho přenosu na vaše novorozené dítě. SMA je recesivní vlastnost. To znamená, že k přenosu na vaše dítě by váš partner musel být přenašečem nebo mít také SMA. Dva rodiče s mutací genu SMA mají šanci 1 ku 4, že přenesou tento stav na své dítě.

Pokud se výsledky vašeho partnera vrátí negativní na gen, vaše dítě má nižší šanci na tento stav.

Genetické testování před otěhotněním vám může pomoci lépe se připravit na možné výsledky, ale nemůže poskytnout 100% jistotu ohledně možnosti přenosu onemocnění na vaše dítě. Nemůže vám také říci, jak závažný bude SMA pro vaše dítě, pokud jej přenesete.

Genetické testování obvykle vyžaduje vzorek krve. Lékaři pak odešlou vzorek do laboratoře k analýze.

Léčba a péče

Pokud máte SMA, možná budete chtít zvážit rozhovor s lékařem nebo genetikem, než otěhotníte. To vám může pomoci při plánování těhotenství a může dát vašemu pečovatelskému týmu šanci vypracovat plán léčby na základě vašich potřeb.

Lékař může doporučit získání:

 • genetické testování vašeho vyvíjejícího se dítěte
 • častější pravidelné kontroly během těhotenství
 • klid na lůžku
 • podpůrná terapie, pokud máte potíže s dýcháním

Protože se však jedná o vzácný stav, lékaři pro něj dosud obvykle nemají standardní péči. Také o něm možná neslyšeli nebo o něm vědí jen velmi málo.

Podle jednoho rozhovoru s osobou se SMA, která otěhotněla, viděli lékaře specializovaného na vysoce riziková těhotenství, který nechápal, co je SMA a jak to ovlivní jejich těhotenství.

To může znamenat, že budete muset pomoci vzdělávat lékaře, kteří se zabývají vaším těhotenstvím, o vašem stavu, abyste jim pomohli lépe porozumět a poskytnout nejlepší možnou péči.

Vzhledem k tomu, že těhotenství může zhoršit příznaky, jako je slabost, možná to budete chtít naplánovat co nejvíce. To může znamenat požádat o další podporu od přátel nebo příbuzných.

Pokud si všimnete, že se vaše dýchání stává namáhavějším, kontaktujte co nejdříve lékaře s žádostí o pomoc.

Pokud žijete se SMA, stále můžete otěhotnět. Ačkoli odborníci zatím o výsledcích mnoho nevědí, studie obecně uvádějí standardní riziko komplikací. Můžete zaznamenat zhoršení slabosti nebo potíže s dýcháním.

Vaše šance na předčasný porod nebo císařský řez mohou být také vyšší. Oba tyto stavy mají určitá související rizika pro vás nebo vaše dítě.

Lékaři možná ještě neznají SMA a těhotenství. Možná budete muset pomoci vzdělávat zdravotníky o vašem stavu a naplánovat si další pomoc v těhotenství, pokud je to možné. Lékaři mohou vašemu partnerovi nebo dítěti doporučit genetické testování, které pomůže určit riziko přenosu SMA na ně.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY