Rizikové faktory psoriázy

Přehled

Psoriáza je autoimunitní onemocnění charakterizované zanícenou a šupinatou kůží. Vaše tělo obvykle vytváří nové kožní buňky přibližně za měsíc, ale lidem s psoriázou rostou nové kožní buňky za několik dní. Pokud máte psoriázu, váš imunitní systém je nadměrně aktivní a vaše tělo nedokáže zbavit kožní buňky rychleji, než je produkuje, což způsobuje hromadění kožních buněk a vytváření červené, svědivé a šupinaté kůže.

Výzkum příčin lupénky stále probíhá, ale podle National Psoriasis Foundation přibližně 10 procent lidí zdědí jeden nebo více genů, které by k tomu mohly vést, ale pouze 2 až 3 procenta lidí onemocní. To znamená, že k rozvoji psoriázy se musí stát kombinace věcí: musíte zdědit gen a být vystaveni určitým vnějším aspektům.

Příznaky

Psoriáza se často jeví jako svědivé, červené skvrny na kůži pokryté stříbřitými šupinami, ale další příznaky zahrnují:

 • suchá nebo popraskaná kůže, která může krvácet
 • zesílené, důlkové nebo vyvýšené nehty
 • oteklé a ztuhlé klouby

Náplasti na psoriázu se mohou pohybovat od několika šupinatých skvrn po velké šupinaté oblasti. Obvykle přichází a odchází ve fázích, vzplane několik týdnů nebo měsíců, pak na čas zmizí nebo dokonce přejde do úplné remise.

Rizikové faktory

Níže je popsáno několik rizikových faktorů, které mohou přispět k rozvoji psoriázy.

Stres

Zatímco stres nezpůsobuje psoriázu, může způsobit ohnisko nebo zhoršit stávající případ.

Poranění kůže

Psoriáza se může objevit na oblastech pokožky, kde došlo k očkování, spálení sluncem, škrábancům nebo jiným zraněním.

Léky

Podle Národní nadace pro psoriázu jsou některé léky spojeny se spuštěním psoriázy, včetně:

 • lithium, které se používá k léčbě určitých duševních chorob, jako je bipolární porucha, zhoršuje psoriázu asi u poloviny lidí, kteří ji mají
 • antimalarika mohou způsobit vzplanutí psoriázy obvykle dva až tři týdny po zahájení léčby
 • beta-blokátory, které se používají k léčbě vysokého krevního tlaku, zhoršují u některých lidí psoriázu. Například beta-blokátor propranolol (Inderal) zhoršuje psoriázu asi u 25 až 30 procent pacientů
 • chinidin, používaný k léčbě typů nepravidelných srdečních tepů, u některých lidí zhoršuje psoriázu
 • indomethacin (Tivorbex) se používá k léčbě artritidy a v některých případech zhoršuje psoriázu

Virové a bakteriální infekce

Psoriáza může být závažnější u pacientů s oslabeným imunitním systémem, včetně lidí s AIDS, lidí, kteří podstupují chemoterapii pro rakovinu, nebo lidí s jinou autoimunitní poruchou, jako je lupus nebo celiakie. Děti a mladí dospělí s opakujícími se infekcemi, jako jsou streptokokové infekce nebo infekce horních cest dýchacích, jsou také vystaveni zvýšenému riziku zhoršení psoriázy.

Rodinná historie

Mít rodiče s psoriázou zvyšuje riziko jejího vzniku a mít s ním dva rodiče ještě více. Rodič s touto nemocí má asi 10 procentní šanci, že ji přenese na své dítě. Pokud mají oba rodiče psoriázu, existuje 50procentní šance, že tento rys předají.

Obezita

Plaky – červené skvrny na kůži s mrtvou, bílou kůží nahoře – jsou příznaky všech typů psoriázy a mohou se vyvinout v hlubokých kožních záhybech. Tření a pocení, ke kterým dochází v hlubokých kožních záhybech lidí s nadváhou, může vést ke zhoršení psoriázy.

Tabák

Tento studie zjistili, že kouření téměř zdvojnásobuje šanci člověka na získání psoriázy. Toto riziko se zvyšuje s počtem vykouřených cigaret za den a je také vyšší u žen než u mužů.

Alkohol

Výzkum účinků alkoholu na psoriázu je trochu zmatený, protože kouření a pití jde často ruku v ruce. Tento studie zjistil, že pití alkoholu je u mužů spojeno s lupénkou. Vědci se také domnívají, že alkohol může zhoršit příznaky, protože narušuje játra a může vyvolat růst Candidy, druhu kvasinek, který může zhoršit příznaky psoriázy.

Alkohol může mít také nebezpečné vedlejší účinky, pokud je smíchán s některými léky používanými k léčbě psoriázy.

Chladné teploty

Lidé s lupénkou, kteří žijí v chladnějším podnebí, vědí, že zima příznaky zhoršuje. Extrémní chlad a sucho za určitého počasí stáhne z pokožky vlhkost, což způsobí zánětlivé příznaky.

Závod

Tato studie ukazuje, že lidé se světlejší pletí mají obvykle větší pravděpodobnost vzniku psoriázy než lidé s tmavší pletí.

Ošetření

K léčbě bolesti a symptomů psoriázy je k dispozici mnoho léčebných postupů. Ošetření, které můžete vyzkoušet doma, zahrnuje:

 • pomocí odvlhčovače
 • namáčení ve vaně s epsomskými solemi
 • užívání doplňků stravy
 • změnit svůj jídelníček

Mezi další ošetření patří:

 • topické krémy a masti
 • léky na potlačení vašeho imunitního systému
 • fototerapie, postup, při kterém je vaše pokožka pečlivě vystavena přirozenému nebo umělému ultrafialovému (UV) světlu
 • pulzní barvivový laser, proces, který ničí drobné cévy v oblastech kolem plaků psoriázy, přerušuje průtok krve a omezuje růst buněk v této oblasti

Mezi nové léčby psoriázy patří orální léčba a biologie.

Odnést

Příčiny psoriázy nejsou zcela známy, ale rizikové faktory a spouštěče jsou dobře zdokumentovány. Výzkumníci nadále odhalují více o tomto stavu. I když nemusí existovat lék, je k dispozici mnoho způsobů léčby bolesti a symptomů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY