Scars Ice Pick: Proč se to děje a co můžete dělat

Co jsou jizvy po pořezu ledu?

Jizvy po pořezání ledu jsou typem jizev po akné. Vzhledem ke své hloubce a úzkým otiskům jsou jizvy po pořezání ledu závažnější než jizvy po vagonech, atrofické nebo jiné typy jizev po akné.

Jejich závažnost také ztěžuje jejich domácí léčbu. Možná se právě teď poohlížíte po profesionálních možnostech, protože domácí prostředky a produkty z drogerie selhaly.

Ačkoli profesionální ošetření nemusí jizvy úplně zbavit, měli byste zaznamenat výrazné zlepšení vzhledu a struktury.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak odlišit jizvy po pořezání ledu od jiných jizev po akné, proč se vůbec tvoří a jak vám může pomoci váš dermatolog.

Jak vypadají jizvy po ledu a proč se tvoří?

Stejně jako jiné typy jizev po akné jsou jizvy po pořezání ledem pozůstatky těžké léze nebo ohniska akné.

Některé jizvy po akné jsou atrofické, což znamená, že jsou tenké a ploché. Jizvy od valivých i nákladních vozů jsou široké, ale mají buď šikmé nebo ostré hrany.

Jizvy po ledu jsou užší než atrofické jizvy po akné, ale jsou také hlubší než všechny typy jizev. Vyznačují se úzkými důlkovými tvary v kůži. Tyto tvary jsou často viditelnější pouhým okem.

Jizvy po ledu jsou obvykle způsobeny závažným akné, jako jsou cysty a papuly, které se vyskytují hluboko ve vašich pórech.

Jaké možnosti léčby jsou k dispozici?

Tradiční léčba spočívá v chirurgických nebo resurfacingových procedurách prováděných dermatologem. Namísto spoléhání se na jednu jedinou metodu můžete vidět největší zlepšení po operaci i resurfacingu.

Váš dermatolog vám může pomoci zvážit klady a zápory každé z následujících možností.

Punčové roubování

Podle článku zveřejněného v Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, štepování je nejlepší léčbou jizev po ledu. Tato léčba zahrnuje vyjmutí jizvy a její nahrazení kožním štěpem (obvykle za uchem).

Punčové roubování zaručeně vyplní hluboké, úzké jizvy po pořezu ledu. Nevýhodou je, že na jednu jizvu budete potřebovat více štěpů – někdy až 20. Někdy je výsledná oblast mírně vyvýšená než okolní oblast kůže.

Punch excize

Excize děrováním je metoda, která zahrnuje vyříznutí jizvy po pořezu ledu. Po procesu excize je vaše kůže uzavřena ze všech stran.

Punch excize je jedním z nejúčinnější léčby na jizvy po ledu. Na jeho místě vám však stále zůstane tenká jizva.

Ačkoli punčová excize pomáhá léčit problémy s texturou, nezbaví vás žádného okolního zabarvení kůže. Možná budete muset tuto jednorázovou chirurgickou metodu doplnit ošetřením resurfacingu.

Laserový resurfacing

Laserový resurfacing je tradičně považován za postup proti stárnutí používaný k vyplnění jemných linek a vrásek. Může ale pomoci i s jizvami po akné.

Během procedury váš dermatolog použije vysokofrekvenční laserová světla k zacílení jizvy po pořezání ledu. K dispozici jsou jak ablativní, tak neablativní lasery.

Nenablativní lasery podporují produkci kolagenu, což může být vhodnější, pokud chcete zlepšit jak tón pleti, tak vrásky. Ablativní laserové ošetření na druhé straně funguje pouze na odstranění vrstev kůže. Ablativní lasery také nesou riziko dalšího zjizvení.

Laserový resurfacing může také způsobit:

  • zarudnutí, které může trvat týdny
  • akné
  • puchýře
  • otok
  • silné svědění
  • změny barvy vaší pleti
  • citlivost na slunce (opalovací krém po ošetření je nutností)

Navzdory riziku vedlejších účinků může být laserový resurfacing vhodnější, pokud chcete dlouhodobé výsledky, aniž byste se museli každých pár týdnů vracet k dermatologovi.

Podle Mayo Clinic můžete začít vidět výsledky téměř okamžitě a ty mohou trvat několik let.

Mikrojehličkování

Pomocí mikrojehliček propíchne několik jemných jehel vrchní vrstvu vaší pokožky. Tím se ve vaší pokožce vytvoří několik mikroskopických otvorů, které podpoří odlupování epidermis a střední dermis a pomohou spustit produkci kolagenu a elastinu.

Výsledky lze vidět uvnitř 6 až 12 týdnů po léčbě.

Tato léčba je oblíbená, protože je relativně cenově dostupná ve srovnání s jinými ambulantními procedurami. Je zde také menší riziko nežádoucích účinků, i když během procesu se mohou objevit lehké modřiny.

Mikrodermabraze

Mikrodermabraze je druh ošetření pokožky resurfacingem. Váš dermatolog použije malé krystaly nafouknuté na kůži nebo násadec s diamantovým hrotem, který rozetře po kůži, aby odstranil horní část pokožky. To odhalí hladší, tónovanou pokožku pod ním.

Tato léčba má malé nebo žádné vedlejší účinky. Účinky však mohou být jemnější než u výkonnějších ošetření, jako je dermabraze a chemický peeling.

Možná budete chtít použít mikrodermabrazi k doplnění chirurgického ošetření jizev po akné, jako jsou punčové excize, tím, že zbylé jizvy budou méně nápadné. Sady pro mikrodermabrazi lze také zakoupit pro domácí použití.

Dermabraze

Mikrodermabraze je potomkem běžné dermatologické procedury zvané dermabraze.

Při dermabrazi bude váš dermatolog místo ablačních krystalů používat elektrický nástroj s abrazivní koncovkou, jako je drátěný kartáč nebo kovové kolečko, které je vroubkované.

Během procedury se nástroj rychle pohybuje po kůži a odstraňuje epidermis. Současně je odstraněna horní vrstva jizvy po sekání ledu. Ideálním výsledkem je hladší a méně důlkovaný vzhled.

Ačkoli to může být účinnější na jizvy po pořezání ledu než mikrodermabraze, dermabraze je stále technika obnovy povrchu kůže s pouze dočasnými výsledky. To znamená, že byste se museli vrátit ke svému dermatologovi pro více ošetření.

Jak se oblast hojí, můžete mít růžový odstín pleti až tři měsíce.

Pokud máte ekzém, dermabraze by mohla vaši pokožku dále zhoršit. Možné jsou také vzplanutí akné a rozšířené póry. Existuje mírné riziko infekce, které by mělo být okamžitě léčeno antibiotiky.

Chemický peeling

Chemický peeling může pomoci snížit výskyt jizev po ledu odstraněním horní vrstvy pokožky.

Standardní chemické peelingy – prováděné profesionálně a prostřednictvím domácích sad – často obsahují kyselinu glykolovou („střední“ peeling). Jiné druhy mohou mít Jessnerův roztok nebo kyselinu trichloroctovou (TCA).

Chemický peeling obsahující alfa hydroxy („polední peeling“) je rychlejší, ale má pouze povrchové účinky.

Hluboké peelingy mají nejdramatičtější účinky, ale díky silným účinkům může být vaše pokožka červená a podrážděná.

Další možností léčby je procedura TCA CROSS. TCA (50 – 100 procent) se aplikuje na jizvu dřevěným párátkem. To vyvolává zánět následovaný tvorbou kolagenu, což vede ke snížení výskytu jizev a kosmetickému zlepšení. Bylo zjištěno, že je to bezpečná, nákladově efektivní a minimálně invazivní technika.

Všechny chemické peelingy zvyšují citlivost na slunce, ale zejména hluboké peelingy zvyšují riziko spálení. Ve skutečnosti Americká společnost pro dermatologickou chirurgii doporučuje, abyste se po hlubokém peelingu tři až šest měsíců zcela vyhýbali slunci.

Chemický peeling byste také neměli používat, pokud máte citlivou pleť nebo jste nedávno brali léky na akné.

Budou fungovat volně prodejné (OTC) krémy a další topika?

Volně prodejné topické prostředky nejsou dostatečně silné k léčbě těchto typů jizev po akné. Bělicí činidla, jako je hydrochinon, mohou redukovat zarudnutí a hnědé skvrny, ale tyto typy produktů nedokážou opravit hlubokou úzkou prohlubeň jizvy po pořezu ledu.

Místo toho může být užitečné používat určité volně prodejné přípravky jako součást dobrého režimu péče o pleť. Zdravá pokožka nejen pomáhá odvrátit pozornost od jizev, ale může také snížit riziko budoucích ohnisek akné a dalších jizev.

Ujistěte se, že každý den nosíte opalovací krém. To pomůže ochránit vaši pokožku před stařeckými skvrnami a rakovinou a také zabrání ztmavnutí jizev po ledu.

Budou fungovat přírodní prostředky?

Stejně jako volně prodejné produkty nejsou přírodní prostředky dostatečně silné na to, aby léčily jizvy po ledu.

Některé produkty – jako je med, šípkový olej a vilín – mohou snížit zabarvení a zlepšit celkovou texturu pokožky, ale nedokážou se zbavit zbylých hlubokých jamek, které tvoří tyto typy jizev.

Sečteno a podtrženo

Většina těžkých jizev po akné nikdy úplně nezmizí, navzdory léčbě. Ale jizvy po ledu se mohou časem a trpělivostí zmenšit. Spolupracujte se svým dermatologem, abyste určili nejlepší přístup pro vaše jizvy po pořezání ledu.

Je důležité mít na paměti, že pojištění nezahrnuje ošetření jizev po ledu. Vaše kapesné závisí na typu léčby a také na tom, jak často budete potřebovat následné procedury (pokud vůbec). Je důležité, abyste si tyto podrobnosti vyřešili předem, abyste nebyli zaskočeni.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY