Skenování MRI na rameni

Co je to MR vyšetření ramene?

Skenování MRI využívá magnety a rádiové vlny k zachycení obrazů vnitřních struktur vašeho těla. Nezahrnuje chirurgický řez. Skenování umožňuje lékaři vidět vaše kosti a měkké tkáně vašeho těla, včetně svalů, vazů, šlach a dokonce i nervů a cév.

Zatímco vyšetření MRI lze provést na jakékoli části vašeho těla, vyšetření MRI na rameni konkrétně pomáhá vašemu lékaři vidět kosti, cévy a tkáně v oblasti ramen.

Ramenní magnetická rezonance pomáhá lékaři diagnostikovat potenciální problémy zjištěné v jiných zobrazovacích testech, jako jsou rentgenové paprsky. Pomáhá také lékaři diagnostikovat nevysvětlitelnou bolest v této oblasti nebo lépe porozumět stavu způsobujícímu příznaky vašich ramen.

Skenování MRI funguje tak, že generuje magnetické pole, které dočasně zarovná molekuly vody ve vašem těle. Rádiové vlny používají tyto zarovnané částice k produkci slabých signálů, které stroj zaznamenává jako obrazy.

Na rozdíl od rentgenových a CT skenů, vyšetření MRI nepoužívá žádné záření a je považováno za bezpečnější alternativu, zejména pro těhotné ženy a děti.

Proč se provádí vyšetření MRI ramene

Rameno je velký a komplikovaný kloub, který používáme denně. Skládá se ze tří hlavních kostí. To z něj dělá nejpohyblivější kloub v těle. V důsledku toho může na naše ramena postihnout řada problémů.

Bolest nebo zranění jsou hlavními důvody, proč by váš lékař mohl objednat vyšetření MRI. Zranění může být důsledkem nárazu nebo jednoduše důsledkem dlouhodobého opotřebení kloubu. Mezi specifické problémy, které by mohly vyžadovat vyšetření MRI ramene, patří:

 • vykloubení ramenního kloubu

 • degenerativní onemocnění kloubů, jako je artritida

 • rotátorová manžeta se trhá
 • zlomeniny kostí
 • zranění související se sportem
 • nevysvětlitelná bolest a otok
 • snížený rozsah pohybu
 • infekce nebo nádory

V některých případech může vyšetření MRI pomoci lékaři sledovat účinek chirurgických zákroků, léků nebo fyzikální terapie na rameno.

Rizika vyšetření MRI ramene

MRI skeny s sebou nesou jen málo rizik, protože nepoužívají záření. K dnešnímu dni nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky rádiových vln a magnetů použitých při skenování. Přesto lidé s určitými podmínkami čelí určitým rizikům.

Kovové implantáty

Pokud máte implantáty obsahující kov, může to způsobit problémy se skenováním MRI. Použité magnety mohou interferovat s kardiostimulátory nebo způsobit posunutí implantovaných šroubů nebo čepů ve vašem těle. Určitě informujte svého lékaře, pokud máte některý z následujících implantátů:

 • umělé klouby
 • umělé srdeční chlopně
 • kovové klipy z chirurgie aneuryzmatu
 • střely nebo jiné kovové úlomky
 • kardiostimulátor
 • kochleární implantát

Pokud máte kardiostimulátor, může vám lékař doporučit jiný způsob kontroly oblasti ramen, například CT vyšetření. To závisí na vašem typu kardiostimulátoru. Některé modely kardiostimulátorů lze před skenováním MRI přeprogramovat, aby nebyly během vyšetření narušeny.

Alergie na barvivo

Někteří lidé mohou mít alergickou reakci na kontrastní barvivo. Kontrastní barvivo pomáhá zajistit jasnější obraz cév. Nejběžnějším typem kontrastního barviva je gadolinium. Podle Radiologické společnosti Severní Ameriky jsou tyto alergické reakce často mírné a snadno kontrolovatelné léky. Určitě informujte svého lékaře o jakýchkoli alergiích nebo pokud jste v minulosti měli alergickou reakci na kontrastní barvivo.

Kojení

Ženy by neměly kojit 24 až 48 hodin po podání kontrastního barviva. Musí počkat, až barvivo opustí jejich těla.

Jak se připravit na MR vyšetření ramene

Informujte svého lékaře, pokud máte v těle kov z předchozích postupů nebo zranění. Před testem budete muset z těla odstranit jakýkoli kov, včetně šperků a piercingu. Převléknete se do nemocničních šatů, aby kov na vašem oblečení neovlivnil test.

Pokud jste klaustrofobičtí nebo se vám těžko pracuje v uzavřených prostorách, můžete se v přístroji MRI cítit nepříjemně. Váš lékař může předepsat léky proti úzkosti, které vám pomohou s nepohodlí. V některých případech můžete být během testu také pod sedativy.

Jak se provádí MR vyšetření ramene

Pokud váš test vyžaduje použití kontrastního barviva, sestra nebo lékař jej vstříkne do krevního oběhu intravenózní cestou. Před zahájením testu budete možná muset počkat, až barvivo cirkuluje vaším tělem.

Stroj na magnetickou rezonanci je obří bílá trubice, ke které je připojena posuvná lavice. Ležíte na zádech na stole a vklouznete do stroje. Technik vám kolem ramene umístí malé cívky, aby zlepšil kvalitu skenovaných obrázků.

Technik ovládá pohyb lavičky pomocí dálkového ovladače z jiné místnosti. Mohou s vámi komunikovat prostřednictvím mikrofonu.

Při nahrávání snímků přístroj vydává hlasité vrčení a dunění. Mnoho nemocnic nabízí ucpávky do uší. Jiné mají televize nebo sluchátka, které vám pomohou trávit čas.

Při pořizování snímků vás technik požádá, abyste na několik sekund zadrželi dech. Během testu nebudete nic cítit.

Dokončení typického MR vyšetření ramene trvá 45 minut až hodinu.

Po MR vyšetření ramene

Po vyšetření MRI ramene můžete nemocnici opustit, pokud vám lékař neřekne jinak. Pokud vám byl podán sedativum, musíte před řízením počkat, až se léky zcela vyčerpají. Nebo si po testu můžete zařídit odvoz domů.

Pokud byly vaše snímky MRI promítány na film, může vývoj filmu trvat několik hodin. Vášmu lékaři také bude nějakou dobu trvat, než obrázky zkontroluje a výsledky interpretuje. Modernější stroje zobrazují obrázky na počítači, takže je lékař může rychle zobrazit.

Počáteční výsledky z vyšetření MRI mohou dorazit během několika dnů, ale komplexní výsledky mohou trvat až týden nebo déle.

Jakmile budou k dispozici výsledky, lékař vás zavolá, abyste je zkontrolovali a vysvětlili. K stanovení diagnózy může být zapotřebí více testů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY