Sladce vonící moč

Proč má moč sladce voní?

Pokud po vymočení zaznamenáte sladkou nebo ovocnou vůni, může to být příznakem vážnějšího zdravotního stavu. Existuje celá řada důvodů, proč vaše čůrání sladce voní. Zápach je ovlivněn, protože vaše tělo vylučuje chemikálie do moči. Mohou to být bakterie, glukóza nebo aminokyseliny.

Pokud zaznamenáte náhlý nástup sladké vůně moči, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.

5 příčin sladce páchnoucí moči

1. UTI

Infekce močových cest (UTI) jsou velmi časté infekce močového systému. Aby došlo k infekci, musí bakterie cestovat do močové trubice. Močová trubice je trubice, kterou proudí moč z močového měchýře ven z těla. Vzhledem k ženské anatomii mají ženy častěji UTI.

Jedním z prvních příznaků UTI je silně nebo sladce páchnoucí moč. Bakterie se totiž rozptýlí do moči. Dalšími příznaky jsou neustálé nutkání čůrat a pocit pálení, když jdete.

Váš lékař může diagnostikovat UTI pomocí analýzy moči. Můžete si koupit volně prodejné léky proti bolesti, které mohou pomoci s bolestí, ale pouze lékař může předepsat antibiotika, která léčí infekci.

2. Hyperglykémie a diabetes

Hyperglykémie nastává, když máte abnormálně vysokou hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi je jasným příznakem diabetu 1. i 2. typu.

Pokud máte cukrovku, můžete si všimnout, že vaše čůrání voní sladce nebo ovocně. Je to proto, že se tělo snaží zbavit přebytečného cukru v krvi a zbavuje se glukózy prostřednictvím vaší moči.

Pro lidi, kteří nebyli diagnostikováni s cukrovkou, může být tento příznak jedním z prvních příznaků onemocnění. Diabetes lze diagnostikovat analýzou moči a krevními testy. Pro ty s diagnózou to může být známka toho, že stav špatně zvládají.

Léčba cukrovky závisí na typu, který máte. Možná budete muset během dne sledovat hladinu glukózy v krvi a aplikovat inzulin.

3. Diabetická ketoacidóza

Diabetická ketoacidóza (DKA) je smrtelný stav způsobený špatně spravovaným diabetem. V mnoha případech je rozvoj DKA způsob, jakým člověk zjistí, že má cukrovku.

K DKA dochází, když tělo nemá dostatek glukózy a musí spalovat tuky na energii. Proces spalování tuků uvolňuje ketony, které se hromadí v krvi a zvyšují její kyselost. Jedná se v podstatě o otravu krve, která může vést ke kómatu a smrti, pokud není okamžitě léčena na pohotovosti inzulínovou terapií.

Diabetická ketoacidóza je nejčastější u diabetiků 1. typu. Stav lze diagnostikovat pomocí testu moči a testovacích proužků ketonů.

4. Foetor hepaticus

Foetor hepaticus je stav, který způsobuje, že váš dech je sladký nebo zatuchlý. Tento zápach nejčastěji ovlivňuje dech, ale může také ovlivnit moč. Stavu se přezdívá „dech mrtvých“.

Foetor hepaticus je vedlejším účinkem portální hypertenze a onemocnění jater. Léčba se liší v závislosti na tom, co způsobuje foetor hepaticus, a může zahrnovat léky a chirurgický zákrok.

5. Choroba z javorového sirupu

Klinicky známá jako ketoacidurie s rozvětveným řetězcem, onemocnění moči z javorového sirupu je vzácná genetická porucha. Abyste nemoc dostali, musíte zdědit zmutovaný gen od každého ze svých rodičů.

MSUD brání vašemu tělu rozkládat aminokyseliny, které jsou potřebné k udržení tělesných funkcí.

Toto onemocnění je diagnostikováno v kojeneckém věku pomocí analýzy moči, genetického testování a novorozeneckých screeningových metod. Běžné příznaky jsou:

 • moč, která voní sladce, jako karamel nebo javorový sirup
 • špatné krmení
 • záchvaty
 • opožděný vývoj

Ponechání MSUD bez léčby může způsobit poškození mozku a kóma. Krátkodobou léčbou MSUD je suplementace aminokyselin pomocí intravenózní (IV) linky. Dlouhodobé léčebné plány často zahrnují dietní plán pod dohledem dietologa.

Diagnostika, proč moč voní sladce

Ačkoli se příčiny sladkého zápachu moči liší, všechny stavy lze diagnostikovat pomocí testu moči nebo analýzy moči. V závislosti na tom, co si váš lékař myslí, že je příčinou zápachu, mohou testovat různé věci.

Můžete si také sami provést test moči. Například testovací proužky ketonů v moči, které mohou diagnostikovat diabetickou ketoacidózu, jsou dostupné ve většině drogerií. Léky na zmírnění příznaků UTI jsou volně prodejné. Nicméně, i když si jeden zkusíte vzít a zápach zmizí, přesto byste měli navštívit svého lékaře, aby potvrdil diagnózu a získal předpis na antibiotikum.

Léčba možných stavů

Metody léčby sladké vůně moči závisí na příčině příznaku.

Antibiotika a další léky na předpis mohou být nejlepší léčbou infekcí močových cest a dechu mrtvých.

Inzulínová terapie je nejlepší léčbou diabetu a diabetické ketoacidózy.

Dietní opatření a suplementace aminokyselin je úspěšnou léčebnou metodou pro onemocnění moči javorovým sirupem.

Prevence sladkého zápachu moči

Existuje celá řada způsobů, jak zabránit vzniku sladkého močení.

Abyste zabránili UTI, ujistěte se, že:

 • močit před a po sexu
 • po odchodu do koupelny se otřete zepředu dozadu

 • vyvarujte se sprchování a vaginálních sprejů
 • před užitím antikoncepce si přečtěte seznam vedlejších účinků

Diabetes 1. typu je genetický a nelze mu zabránit. Diabetes typu 2 však může být. Obojí lze zvládnout pomocí následujících tipů:

 • cvičte a jezte plnohodnotnou stravu, abyste si udrželi zdravou váhu na svou výšku

 • sledovat hladinu glukózy v krvi
 • vyhněte se jídlům, jako jsou dezerty, pečivo a pivo, které mohou zvýšit hladinu glukózy v krvi

Důslednou léčbou diabetu lze předejít diabetické ketoacidóze.

Pro prevenci foetor hepaticus:

 • vyvarujte se nadměrnému pití alkoholu
 • užívat beta-blokátory

Choroba moči z javorového sirupu je genetický stav. I když nemůžete zabránit tomu, abyste ji dostali, můžete zabránit jejímu přenosu na vaše děti. Než začnete zvažovat otěhotnění, měli byste se svým partnerem absolvovat genetický test a hledat mutovaný gen. Pokud oba máte gen, existuje šance, že by vaše dítě mohlo mít nemoc.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY