Spazmus koronárních tepen

Co je spazmus koronární tepny?

Spazmus koronární tepny je náhlé zpřísnění svalů v tepnách vašeho srdce. Když k tomu dojde, vaše tepny se zúží a zabrání průtoku krve do vašeho srdce.

Spazmy koronárních tepen jsou krátké a dočasné. Mohou však potenciálně vést k dalším srdečním komplikacím, jako je infarkt. Je pravděpodobnější, že budete mít tyto křeče, pokud máte stavy, které mohou ovlivnit srdce, jako je vysoký cholesterol nebo vysoký krevní tlak.

Spazmy koronárních tepen jsou také známé jako kontrakce koronárních tepen.

Jaké jsou příznaky spazmu koronárních tepen?

Mnoho spazmů koronárních tepen není diagnostikováno, protože ne vždy způsobují znatelné příznaky. To může být nebezpečné, protože kontrakce mohou nakonec způsobit infarkt.

Můžete zaznamenat občas lehkou bolest na hrudi. Je také možné, že jste schopni detekovat další příznaky spasmu koronární tepny. Běžné příznaky mohou zahrnovat:

 • bolest na hrudi nebo angina pectoris
 • bolest na levé straně hrudníku
 • tlak na hrudi
 • pocit sevření

Můžete dokonce pociťovat bolest, která se šíří z hrudníku do paží, krku nebo čelistní kosti.

Můžete mít podezření na křeče koronárních tepen, pokud máte bolest na hrudi, která:

 • dochází pouze během odpočinku
 • trvá od pěti minut až po 30 minut najednou
 • vyskytuje se nejčastěji v noci nebo brzy ráno

Co způsobuje spazmus koronárních tepen?

Vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol jsou nejčastějšími příčinami těchto křečí.

Přibližně 2 procenta lidí s anginou pectoris nebo bolestí a tlakem na hrudi trpí křečemi koronárních tepen.

Křeče věnčitých tepen se mohou také objevit u lidí s aterosklerózou. Jedná se o stav, ke kterému dochází, když se uvnitř tepen hromadí plak, který blokuje průtok krve.

Jaké jsou rizikové faktory spazmu koronárních tepen?

Máte zvýšené riziko vzniku křečí koronárních tepen, pokud máte také zvýšené riziko rozvoje srdečního onemocnění. Vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak mohou přímo zvýšit vaše riziko arteriální konstrikce. Mezi další činnosti, které vás vystavují zvýšenému riziku křečí koronárních tepen, patří:

 • kouření
 • nadměrné užívání stimulantů, jako je kokain a amfetaminy
 • extrémní stres
 • extrémní zima
 • odvykání alkoholu

Pokud máte v anamnéze křeče koronárních tepen, měli byste podniknout kroky k minimalizaci těchto rizikových faktorů. Vystavení se těmto spouštěčům může zvýšit vaše riziko budoucích křečí.

Jak se diagnostikuje spazmus koronárních tepen?

Spazmus koronární tepny naznačuje, že ve vašem srdci existuje potenciální problém. Z tohoto důvodu vám lékař pravděpodobně nařídí různé zobrazovací testy. Tyto testy mohou poskytnout jasnější obraz vašeho srdce a pomoci vašemu lékaři sestavit plán léčby. Mohou být použity následující diagnostické zobrazovací testy:

 • echokardiogram, což je ultrazvukový test, který využívá zvukové vlny k vytvoření obrázků vašeho srdce
 • elektrokardiogram (EKG), což je test používaný k měření elektrické aktivity vašeho srdce
 • koronární angiografie, což je speciální rentgenový test, který používá barvivo k vidění uvnitř vašich tepen a měření průtoku krve vaším srdcem

Existuje mnoho srdečních onemocnění. Tyto testy jsou užitečné, protože mohou poskytnout vašemu lékaři podrobnosti, které potřebují k přesné diagnóze. Jakmile lékař určí problém s vaším srdcem, může vám doporučit vhodný léčebný plán.

Jak se léčí spazmus koronárních tepen?

Léčba spazmu koronárních tepen se zaměřuje na zmírnění bolesti na hrudi. To se týká především léků na předpis, jako jsou následující:

 • Dusičnany mohou pomoci rozšířit vaše tepny a uvolnit stěny tepen. Dusičnan může být použit jako dlouhodobý lék nebo jako pilulka, kterou máte po ruce, pokud máte další křeč.
 • L-arginin je doplněk stravy, který může předcházet křečím.
 • Blokátory kalciových kanálů mohou snížit tlak na hrudi uvolněním svalů v tepnách. Tento lék může být užíván dlouhodobě.

Váš lékař může také chtít, abyste užívali léky, které snižují vysoký cholesterol nebo vysoký krevní tlak. Užívání takových léků může pomoci zabránit dalšímu spasmu koronární tepny nebo srdečnímu infarktu.

Během léčby byste měli jíst nízkotučnou stravu s nízkým obsahem sodíku. Měli byste také přestat kouřit, pokud kouříte. Tyto změny životního stylu mohou dále snížit vaše šance na získání více křečí koronárních tepen.

Jaké jsou potenciální komplikace spazmu koronárních tepen?

Spazmy koronárních tepen jsou dočasné a krátké, ale mohou mít trvalé následky. Když se neléčí, křeče koronárních tepen se mohou vyskytovat častěji a vést k:

 • srdeční arytmie, ke kterým dochází, když vaše srdce bije nepravidelně nebo příliš rychle nebo příliš pomalu
 • srdeční záchvaty, ke kterým dochází, když dojde k úplnému zablokování průtoku krve do vašeho srdce
 • srdeční zástava, ke které dochází, když vaše srdce náhle přestane bít, protože krev přestane proudit do vašeho mozku
 • smrt

Jaký je výhled pro lidi s křečemi koronárních tepen?

Spazmy koronárních tepen jsou obvykle považovány za chronické nebo dlouhodobé stavy. To znamená, že stav se bude nadále vyskytovat a sám o sobě nezmizí. Výhled je však obecně dobrý, pokud budete dodržovat svůj léčebný plán a vyhnete se spouštěčům.

Jak mohu zabránit spasmu koronárních tepen?

Prevencí aterosklerózy můžete snížit riziko křečí koronárních tepen. To znamená jíst nízkotučnou stravu, pravidelně cvičit, kontrolovat krevní tlak a přestat kouřit. Můžete také snížit své šance na křeče koronárních tepen tím, že se vyhnete určitým spouštěčům, jako jsou vysoce stresové situace. Vždy dodržujte pokyny svého lékaře, abyste předešli dalším komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY