Sulphur Burps: 7 domácích prostředků a další

Přehled

Všichni říhnou. Plyn je běžnou součástí života. Takto váš trávicí systém vypudí přebytečný vzduch, takže se pokaždé, když pijete sodovku, nenafouknete jako balón.

Sirné říhání jsou říhání, které páchnou jako zkažená vejce. Většina říhnutí pochází ze spolknutého vzduchu, který se zachytí v jícnu a říhne zpět, aniž by se kdy dostal do žaludku. Ale část vzduchu, který spolknete, prochází jícnem do žaludku, kde se mísí s trávicími plyny, než se znovu odříhne. Tyto trávicí plyny, jmenovitě plynný sirovodík, jsou zdrojem vašeho zápachu při říhání.

Sirné říhání je obvykle neškodné, ale pokud se vaše říhání stane nadměrné, může to signalizovat základní zažívací problém.

Příčiny sirného říhání

Existuje několik podmínek, které mohou způsobit říhání, které páchne jako síra. Tyto zahrnují:

Potraviny bohaté na síru

Většina sirných říhnutí je způsobena něčím, co jste snědli. Některé potraviny jsou bohatší na síru než jiné. Když vaše tělo rozloží tyto sloučeniny síry, váš plyn může cítit hůř.

Bakteriální infekce

Existuje běžná žaludeční infekce způsobená typem bakterií tzv Helicobacter pylori (H. pylori). Je to tak běžné, že se může vyskytovat u více než poloviny světové populace. Z neznámých důvodů pociťují příznaky pouze někteří lidé. Příznaky an H. pylori infekce může zahrnovat časté říhání, nadýmání, nevolnost a bolesti břicha.

GERD

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) je typ chronického refluxu kyseliny. Žaludeční kyselina, která je cítit po síře, stoupá do jícnu a způsobuje pálení žáhy. Někdy je obsah žaludku částečně regurgitován.

Zánětlivé onemocnění střev

Zánětlivé onemocnění střev (IBD) je skupina poruch, které způsobují zánět v trávicím traktu, včetně Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy. Trávicí příznaky těchto stavů mohou být velmi závažné.

Potravinové intolerance

K potravinové intoleranci dochází, když váš trávicí systém špatně reaguje na určitou potravinu, což způsobuje příznaky zažívacích potíží, jako je plynatost, nevolnost a průjem. Laktóza, která se nachází v mléce a dalších mléčných výrobcích, je běžným trávicím dráždidlem. Mnoho lidí také nesnáší lepek, který se nachází v pšenici, ječmeni a ovsu.

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je chronické trávicí onemocnění postihující tlusté střevo. Příznaky zahrnují plynatost, nadýmání, bolesti břicha, křeče a průjem nebo zácpu.

Jak se zbavit říhání síry

1. Kurkuma

Kurkuma je oblíbené indické koření, které se v tradiční ajuvédské medicíně používá již více než 4000 let. Mimo jiné se používá ke snížení plynatosti a zklidnění pálení žáhy. An starší studie zjistili, že lidé užívající doplňky s kurkumou vykazovali statisticky významné zlepšení jak příznaků plynatosti, tak pálení žáhy.

A studie z roku 2004 zjistili, že příznaky syndromu dráždivého tračníku se zlepšily u dvou třetin účastníků studie užívajících extrakt z kurkumy.

Nakupujte doplňky z kurkumy online na Amazonu.

2. Zelený čaj

Zelený čaj podporuje trávení a podporuje celkové zdraví. V mnoha kulturách je mátový čaj nejlepší léčbou podrážděného žaludku. Zelený čaj s příchutí máty má další výhodu v tom, že osvěží váš dech.

Nakupujte zelený čaj online na Amazonu.

Heřmánkový čaj je další přírodní lék na plynatost. Může vám také pomoci relaxovat a mít klidný noční spánek. Zde je to, co byste měli vědět o heřmánkovém čaji, pokud máte kyselý reflux.

Nakupujte heřmánkový čaj online na Amazonu.

3. Fenykl

Fenykl je tradiční léčba k posílení a zklidnění trávicího systému. Mnoho lidí v Indii žvýká semena fenyklu po každém jídle. Fenykl lze také užívat jako čaj ke snížení plynatosti a nadýmání. Dokonce osvěží dech.

Nakupujte fenyklový čaj online na Amazonu.

4. Kmín

A studie 2013 navrhl, že extrakt z kmínu zlepšil příznaky syndromu dráždivého tračníku, včetně plynatosti a nadýmání. Další studie navrhl, že černý kmín účinně funguje jako antibiotikum v boji proti běžné zažívací infekci H. pylori. Může také léčit příznaky dyspepsie (pálení žáhy).

Nakupujte doplňky z kmínu online na Amazonu.

5. Anýz

Anýz je kvetoucí rostlina, která chutná jako černá lékořice. Může pomoci v boji proti plynatosti a má prokázané antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci předcházet trávicím infekcím. Nejlépe se užívá jako čaj nebo extrakt.

Nakupujte anýzový čaj online na Amazonu.

6. Kmín

Semena kmínu se v léčitelství využívala již od dob starých Řeků. Lidé je dodnes používají po celém světě pro různé účely, včetně plynatosti, zažívacích potíží a pálení žáhy. Zkuste spařit lžičku kmínu v 1 litru vroucí vody, abyste si uvařili uklidňující čaj. Kmín má také antibiotický účinek a osvědčil se při léčbě běžných trávicích infekcí, jako je např H. pylori.

Nakupujte kmín online na Amazonu.

7. Zázvor

Zázvor je běžný lék na plynatost, který si můžete udělat sami. Zkuste si uvařit lahodný zázvorový čaj nebo do dalšího receptu zapracujte čerstvý kořen zázvoru. Ale vynechejte zázvorové pivo, které může ve skutečnosti zvýšit množství plynu v těle. Zde jsou fakta o zázvoru a kyselém refluxu.

Nakupujte zázvorový čaj online na Amazonu.

Volně prodejné léky

Někdy domácí léčba nestačí. Naštěstí jsou ve vaší místní lékárně k dispozici různé protiplynové procedury.

 • Subsalicylát bismutitý (Pepto-Bismol) je nejlepší volbou pro snížení sirného zápachu vašeho říhnutí.
 • Simethicone (Gas-X, Mylanta) pomáhá vázat plynové bubliny dohromady, takže máte produktivnější říhání, když chcete.
 • Beano obsahuje trávicí enzym, který pomáhá rozkládat ty těžko stravitelné cukry, které se nacházejí v sacharidech, zelenině a fazolích.
 • enzym laktáza (Lactaid, Lactrase a Dairy Ease) pomáhá lidem s intolerancí laktózy trávit mléčné výrobky.
 • Probiotika obsahují dobré bakterie, které podporují zdravé trávení. Tyto dobré bakterie mohou nahradit některé špatné bakterie způsobující tento páchnoucí plynový vedlejší produkt.

Nakupujte probiotické doplňky online na Amazonu.

Dá se předejít říhnutí síry?

Vyloučením potravin bohatých na síru z vaší stravy může pomoci snížit zápach vašeho říhání.

Mezi zelenina s vysokým obsahem síry patří:

 • brokolice
 • Růžičková kapusta
 • kapusta
 • rukola
 • květák
 • bok choy
 • Brukev Zelná
 • hořčičné zelené
 • zelí
 • ředkev
 • tuřín
 • řeřicha

Mezi další zdroje síry patří:

 • pivo
 • vejce
 • masa
 • drůbež
 • Ryba
 • čočka a fazole
 • ořechy
 • semena
 • tofu

Vyvarujte se určitých činností, abyste zabránili spolknutí vzduchu:

Jídlo s sebou

Sirné říhání může být nepříjemné, ale jen zřídka je známkou vážného problému. Některé alternativní prostředky se používají po tisíce let k léčbě různých žaludečních a zažívacích potíží. Podívejte se, zda vám tyto možnosti pomohou.

Téměř všech případů páchnoucího říhnutí není důvod se obávat. Pokud se však objeví nějaké nové příznaky nebo dojde k náhlým změnám, měli byste se poradit se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY