Supresivní léčba genitálních herpesů v těhotenství

Přehled

Primárním cílem léčby genitálního herpesu během těhotenství je zabránit infekci u dítěte. Ženy s herpetickými lézemi během porodu jsou vystaveny nejvyššímu riziku přenosu infekce na své dítě. Pokud máte tendenci k opakujícím se herpetickým lézím, váš lékař s největší pravděpodobností prodiskutuje rizika a přínosy používání supresivní léčby ke konci těhotenství. Supresivní léčba může pomoci snížit riziko opakovaných lézí a dalších příznaků. To může snížit riziko přenosu genitálního herpesu na vaše dítě během porodu.

Léky na supresivní léčbu v těhotenství

Váš lékař může doporučit supresivní terapii během těhotenství, aby se snížil počet ohnisek herpesu, zvláště pokud máte šest nebo více epizod ročně. Dlouhodobá supresivní terapie může tato ohniska výrazně omezit a je v těhotenství pravděpodobně bezpečná.

Acyclovir (Zovirax) a valacyclovir (Valtrex) jsou léky, které se nejčastěji používají k potlačení a léčbě ohniska herpesu během těhotenství. Tyto léky pomáhají snížit aktivitu viru. Pomáhají také urychlit hojení lézí. Mohou také snížit pravděpodobnost aktivních lézí v době porodu. Na druhé straně to snižuje pravděpodobnost potřeby císařského řezu, aby se zabránilo přenosu viru.

Žádný důkaz nespojuje acyklovir nebo valaciklovir s vážnými vedlejšími účinky u kojenců narozených matkám, které užívaly tyto léky během těhotenství.

Léčba těmito léky obvykle začíná kolem 36. týdne těhotenství. Pokračuje to dodávkou. Jak Americká vysoká škola porodníků a gynekologů, tak Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doporučují během těhotenství následující dávky:

  • acyklovir: dávky 400 mg třikrát denně
  • valacyklovir: dávky 500 mg dvakrát denně

Famciclovir (Famvir) byl také schválen pro léčbu recidivujícího genitálního herpesu. Famciclovir je stejně účinný jako acyklovir nebo valaciklovir, ale je také dražší. Neexistují však žádné údaje o používání famcicloviru během těhotenství, takže se tento lék používá méně často.

Prevence přenosu během sexu

Léčba potlačující genitální herpes může také pomoci snížit riziko přenosu infekce na nové sexuální partnery. Další kroky mohou pomoci zajistit, abyste neinfikovali také sexuálního partnera. Infekce genitálního herpesu se například může kromě kontaktu genitálu na genitál přenášet také kontaktem z úst na genitál, takže byste měli používat kondom nebo zubní přehrada. To platí, i když nemáte žádné příznaky.

Když propuknou příznaky, měli byste se sexuálnímu kontaktu úplně vyhnout. Zahrnuje to období před vypuknutím nákazy, kdy můžete být citlivější na dotek ve své genitální oblasti. Citlivost je varováním, že se brzy objeví ohnisko herpetických lézí.

Promluvte si se svým lékařem

Máte možnosti, jak během těhotenství potlačit genitální herpes. Existuje několik výhod, včetně:

  • snížené riziko přenosu viru na vaše dítě během porodu
  • možné snížení potřeby porodu císařským řezem
  • snížené riziko přenosu viru na sexuální partnery

Promluvte si se svým lékařem, abyste prodiskutovali, zda pro vás může být dobrou volbou některý z tlumivých léků.

Přečtěte si více: Příznaky, léčba a prevence herpesu získaného při porodu »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY