Syndrom krátkého spánku

Co je syndrom krátkého spánku?

Syndrom krátkého spánku (SSS) je stav spánku charakterizovaný spánkem méně než šest hodin každou noc. Většina dospělých potřebuje sedm nebo více hodin spánku každou noc, aby se ráno cítili odpočatí. Ti s SSS však mohou normálně fungovat po celý den i přes méně spánku. Nepotřebují si zdřímnout nebo spát více než normálně, aby se zotavili z nedostatku spánku. Tito jedinci se liší od těch krátkých pražců, kteří se rozhodli omezit svůj spánek.

Minimální potřeba spánku se u lidí s SSS vyskytuje přirozeně. Účelově neomezují ani se nevyhýbají spánku. Ve skutečnosti je jejich krátký spánek stejný po většinu nocí, včetně víkendů a svátků.

Vzorec krátkého spánku obvykle začíná v dětství nebo dospívání a pokračuje až do dospělosti. Vědci se domnívají, že se může vyvinout v důsledku genové mutace. Tato mutace může být tím, co lidem umožňuje dobře fungovat na méně než šest hodin spánku každou noc.

Příznaky syndromu krátkého spánku

Lidé s SSS spí každou noc méně než šest hodin a jsou stále schopni dobře fungovat po celý den. I přes krátkou dobu spánku mohou podávat dobré výkony v práci nebo ve škole. Navíc necítí potřebu si o víkendech zdřímnout nebo více spát.

Zatímco SSS není považováno za neuspořádaný spánek, můžete mít problém se spánkem, pokud:

 • cítit únavu po celý den
 • vyžadují alespoň jeden spánek denně
 • mít problém v noci usnout
 • mít potíže se spánkem v noci
 • často se probouzet po celou noc

Naplánujte si schůzku se svým lékařem, pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků několikrát týdně.

Příčiny syndromu krátkého spánku

Vědecké důkazy naznačují, že SSS může souviset s genovou mutací.

Studie z roku 2014 na University of Pittsburgh zjistila, že malé procento lidí má gen pro krátký spánek. Studie porovnávala jednovaječná dvojčata, jedno, které neslo mutaci genu pro krátký spánek, a jedno, které tuto mutaci postrádalo. Dvojčata plnila kognitivní úkoly po stejném množství spánku předchozí noci. Dvojče, které neslo krátkou spánkovou mutaci, předčilo jejich sourozence jednovaječné dvojče, kterému mutace chyběla.

Tato změna v genech umožňuje lidem s mutací myslet a fungovat normálně s menším množstvím spánku než ostatní. Tento změna byl také nalezen u matky a dcery, které běžně spaly v průměru 6,25 hodiny v noci, ve srovnání s jejich rodinnými příslušníky, kteří spali pravidelně kolem 8 hodin.

Když byla do myší i ovocných mušek zkonstruována stejná genová mutace, oba druhy bez změny genu přirozeně spaly méně než jejich protějšky. Vědci však poznamenávají, že pochopení složitosti lidského spánku nelze vysvětlit jediným genem. Vědci se domnívají, že se na tom podílí více genů.

Diagnostika syndromu krátkého spánku

Pro stanovení přesné diagnózy bude váš lékař pravděpodobně chtít probrat vaše spánkové návyky. Váš lékař vám může také poskytnout dotazník s názvem Dotazník pro ranní večer. Tento hodnotící nástroj obsahuje 19 otázek, které vám pomohou určit, kdy obvykle vykonáváte své každodenní činnosti. Podobně lze mnichovský chronotypový dotazník použít k zařazení mezi „ranní“ nebo „noční“ osoby. Tyto dotazníky mohou pomoci vašemu lékaři zhodnotit váš stav.

Váš lékař vás také může požádat, abyste si vedli spánkový deník, do kterého zaznamenáte:

 • celkový čas strávený spánkem a bděním
 • kolikrát se každou noc probudíte
 • příznaky během dne, jako je ospalost nebo frekvence zdřímnutí

Ti s „přirozeným“ SSS nevyžadují další testování nebo léčbu, protože nemají žádnou skutečnou poruchu. Tím se liší od těch jedinců, kteří si účelově odpírají spánek. Pokud má váš lékař podezření, že máte nezdravý spánkový režim, může provést určité laboratorní testy, včetně některého nebo všech z následujících:

Polysomnografie (studie spánku)

Polysomnografie nebo studie spánku se provádí ve speciální laboratoři, když úplně spíte. Váš lékař vás bude během spánku pozorovat, zaznamenává údaje o vašich spánkových vzorcích a zkontroluje příznaky poruchy spánku. Aby vám lékař pomohl stanovit diagnózu, změří vám mozkové vlny, hladinu kyslíku a srdeční a dechovou frekvenci.

Aktigrafie

Aktigraf je přenosné zařízení, které můžete nosit na zápěstí nebo kotníku. Měří denní dobu a úroveň vašich aktivit. To může pomoci určit aspekty spánku, jako je celková doba spánku a období bdělosti. Tento test obvykle trvá jeden týden. Výsledky se často používají společně s informacemi získanými ze spánkového deníku osoby.

Léčba poruchy spánku

Léčba problémů se spánkem se často zaměřuje na způsoby, které vám pomohou regulovat váš plán spánku a bdění. Lidské tělo je naprogramováno tak, aby spalo, když je tma, a probouzelo se, když se rozednívá. Pokud však máte neuspořádaný spánek, pravděpodobně nebudete spát během těchto „přirozených“ hodin. Léčba může pomoci pomocí světla a tmy k obnovení přirozeného rytmu vašeho těla.

Spánková hygiena

Hygiena spánku je kombinací nástrojů používaných k obnovení klidného spánku. Zahájení těchto návyků může být dobrým způsobem, jak si udržet zdravý spánek. Je to často užitečné místo, kde začít pro lidi, kteří mají problémy s usínáním nebo spánkem. Zde jsou některá doporučení od National Sleep Foundation:

 • Omezte zdřímnutí na 30 minut nebo méně.
 • Před spaním nepoužívejte stimulanty jako kofein a nikotin.
 • Vyhněte se alkoholu před spaním. Ačkoli to může pomoci některým lidem usnout, často vede k narušenému spánku, jakmile je alkohol zpracován tělem.
 • Pravidelné každodenní cvičení (30 minut denně po dobu pěti dnů v týdnu) může zlepšit kvalitu spánku.
 • Vyhněte se jídlu před spaním, zejména všem potravinám, o kterých je známo, že vám způsobují zažívací potíže.
 • Vystavujte se denně přirozenému světlu, ať už prostřednictvím slunečního záření nebo světelné terapie.
 • Vytvořte si noční rutinu, která zahrnuje relaxaci a konzistentní čas na spaní.
 • Zajistěte příjemné prostředí pro spánek: Chladná ložnice mezi 15,55 ° C až 19,44 ° C od 60 ° F do 67 ° F, žádné další světlo z obrazovek, oken nebo lamp a ucpávky do uší nebo masky na oči snižující rušivé zvuky nebo světlo .

Světelná terapie

Světelná terapie spočívá v použití umělého světla k regulaci spánku. Abyste mohli podstoupit světelnou terapii, možná si budete muset koupit světelnou krabičku. Jedná se o speciální stroj, který produkuje plnospektrální světlo, které připomíná sluneční světlo.

Světelná terapie může být obzvláště užitečná pro ty, kteří potřebují synchronizovat své spánkové a bdělé návyky s pracovním rozvrhem. Pokud například pracujete na noční směnu, světelná skříňka může vašemu tělu pomoci vnímat noc jako „den“. To vám pomůže spát později.

Chronoterapie

Tato kognitivně behaviorální technika vyžaduje, abyste dodržovali přísný plán spánku a bdění. Cílem je přetrénovat mozek. Před zavedením menších změn dodržujete plán po dobu jednoho měsíce. Nejsou povoleny žádné šlofíky. Budete používat postupné tříhodinové odklady před spaním po dobu šesti dnů, dokud nedosáhnete správného množství spánku. Zde je ukázkový rozvrh chronoterapie:

Den Plán večerky
středa Zůstat vzhůru celou noc
Čtvrtek Spát od 6 do 15 hodin
pátek Spát od 9 do 17 hodin
sobota Spát od poledne do 20 hodin
Neděle Spát od 15:00 do půlnoci
pondělí Spát od 18:00 do 2:00
úterý (a dále) Spát od 21:00 do 5:00

Výhled pro lidi se syndromem krátkého spánku

U lidí se SSS není potřeba žádná specifická léčba.

Pokud máte poruchu spánku, úspěch léčby závisí na typu vašeho poruchového spánku.

Je důležité, abyste dodržovali jakoukoli léčbu a změny životního stylu, které vám lékař doporučí. Spánková hygiena, světelná terapie a resetování spánkového plánu mohou být dlouhodobými řešeními. Je však důležité dodržovat tyto postupy, abyste zajistili nejlepší výsledek.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY