Test glukózy v moči

Co je test glukózy v moči?

Test glukózy v moči je rychlý a jednoduchý způsob, jak zkontrolovat abnormálně vysoké hladiny glukózy v moči. Glukóza je druh cukru, který vaše tělo potřebuje a využívá pro energii. Vaše tělo přemění uhlohydráty, které jíte, na glukózu.

Příliš mnoho glukózy v těle může být známkou zdravotního problému. Pokud nedostanete léčbu a vaše hladiny glukózy zůstanou vysoké, mohou se vyvinout vážné komplikace.

Test glukózy v moči zahrnuje odběr vzorku moči. Jakmile poskytnete svůj vzorek, malé lepenkové zařízení známé jako měrka změří vaše hladiny glukózy.

Měrka změní barvu v závislosti na množství glukózy ve vaší moči. Pokud máte střední nebo vysoké množství glukózy v moči, lékař provede další testy, aby určil základní příčinu.

Nejčastější příčinou zvýšených hladin glukózy je cukrovka, stav, který ovlivňuje schopnost vašeho těla zvládat hladiny glukózy. Je důležité sledovat hladinu glukózy, pokud vám již byla diagnostikována cukrovka nebo pokud vykazujete příznaky prediabetu.

Mezi tyto příznaky patří:

  • nadměrná žízeň
  • rozmazané vidění
  • únava

Pokud se cukrovka neléčí, může vést k dlouhodobým komplikacím, včetně selhání ledvin a poškození nervů.

Proč se provádí test glukózy v moči?

Ke kontrole diabetu se dříve prováděl test glukózy v moči. Kromě toho by lidé s diabetem mohli použít test glukózy v moči jako způsob sledování stupně kontroly cukru nebo účinnosti léčby.

Testy moči byly kdysi hlavním typem testování používaného k měření hladiny glukózy u lidí, kteří potenciálně měli cukrovku. Nyní jsou však méně časté, protože krevní testy jsou přesnější a snadněji použitelné.

V některých případech může lékař nařídit test moči, aby zkontroloval problémy s ledvinami nebo infekci močových cest (UTI).

Jak se připravím na test glukózy v moči?

Je důležité informovat svého lékaře o všech lécích na předpis, volně prodejných lécích nebo doplňcích stravy, které užíváte. Některé léky mohou ovlivnit výsledky vašeho testu. Nikdy byste však neměli přestat užívat své léky, pokud vám to lékař neřekne.

Jak se provádí test glukózy v moči?

Váš lékař provede test glukózy v moči ve své ordinaci nebo v diagnostické laboratoři. Lékař nebo laboratorní technik vám dá plastový kelímek s víčkem a požádá vás o vzorek moči. Když se dostanete do koupelny, umyjte si ruce a pomocí vlhkého ručníku očistěte oblast kolem genitálií.

Nechte do toalety proudit malý proud moči, aby se pročistily močové cesty. Poté postavte kalíšek pod proud moči. Poté, co získáte vzorek – obvykle stačí půl šálku – dokončete močení na záchodě. Opatrně umístěte víčko na šálek a dejte pozor, abyste se nedotkli vnitřku šálku.

Předejte vzorek příslušné osobě. K měření hladin glukózy použijí zařízení zvané měrka. Testy měrkou lze obvykle provést na místě, takže výsledky můžete obdržet během několika minut.

Abnormální výsledky

Normální množství glukózy v moči je 0 až 0,8 mmol/l (milimol na litr). Vyšší měření může být známkou zdravotního problému. Cukrovka je nejčastější příčinou zvýšené hladiny glukózy. Váš lékař provede jednoduchý krevní test k potvrzení diagnózy.

V některých případech může být vysoké množství glukózy v moči způsobeno těhotenstvím. Těhotné ženy mívají vyšší hladiny glukózy v moči než ženy, které nejsou těhotné. Ženy, které již mají zvýšené hladiny glukózy v moči, by měly být pečlivě vyšetřeny na těhotenskou cukrovku, pokud otěhotní.

Zvýšené hladiny glukózy v moči mohou být také důsledkem renální glykosurie. Jedná se o vzácný stav, kdy ledviny uvolňují glukózu do moči. Renální glykosurie může způsobit vysoké hladiny glukózy v moči, i když jsou hladiny glukózy v krvi normální.

Pokud jsou výsledky vašeho testu glukózy v moči abnormální, váš lékař provede další testy, aby zjistil příčinu. Během této doby je obzvláště důležité, abyste byli ke svému lékaři upřímní.

Ujistěte se, že mají seznam všech léků na předpis nebo volně prodejných léků, které užíváte. Některé léky mohou interferovat s hladinami glukózy v krvi a moči. Měli byste také informovat svého lékaře, pokud jste ve velkém stresu, protože to může zvýšit hladinu glukózy.

Diabetes a test glukózy v moči

Nejčastější příčinou vysokých hladin glukózy v moči je cukrovka. Diabetes je skupina onemocnění, která ovlivňují způsob, jakým tělo zpracovává glukózu. Normálně hormon zvaný inzulínkontroluje množství glukózy v krevním řečišti.

U lidí s cukrovkou však tělo buď nevytváří dostatek inzulínu, nebo produkovaný inzulín nefunguje správně. To způsobuje hromadění glukózy v krvi. Mezi příznaky cukrovky patří:

  • nadměrná žízeň nebo hlad

  • časté močení
  • suchá ústa
  • únava
  • rozmazané vidění
  • pomalu se hojící řezné rány nebo vředy

Diabetes 1. typu

Existují dva hlavní typy cukrovky. Diabetes 1. typu, také známý jako juvenilní diabetes, je autoimunitní stav, který se vyvíjí, když imunitní systém napadá buňky slinivky břišní produkující inzulín. To znamená, že tělo nedokáže vytvořit dostatek inzulínu.

To způsobuje hromadění glukózy v krvi. Lidé s diabetem 1. typu musí každý den užívat inzulín, aby zvládli svůj stav.

Diabetes typu 2

Diabetes 2. typu je onemocnění, které se obvykle vyvíjí v průběhu času. Tento stav se často označuje jako diabetes v dospělosti, ale může postihnout i děti. U lidí s diabetem 2. typu tělo nedokáže produkovat dostatek inzulínu a buňky se stávají odolnými vůči jeho účinkům.

To znamená, že buňky nejsou schopny přijímat a uchovávat glukózu. Místo toho glukóza zůstává v krvi. Cukrovka 2. typu se nejčastěji rozvíjí u lidí s nadváhou a sedavým způsobem života.

Léčba cukrovky

Oba typy diabetu lze zvládnout správnou léčbou. To obvykle zahrnuje užívání léků a změny životního stylu, jako je více cvičení a zdravější strava. Pokud je u vás diagnostikována cukrovka, může vás lékař poslat k odborníkovi na výživu.

Odborník na výživu vám může pomoci zjistit, jak lépe kontrolovat hladinu glukózy tím, že budete jíst správné potraviny.

Více informací o cukrovce naleznete zde.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY