Třes vyvolaný drogami

Co je to drogově vyvolaný třes?

Třes vyvolaný drogou je třes, který je způsoben užíváním drogy. Třes je rytmický, nekontrolovatelný pohyb části vašeho těla.

Otřesový pohyb vytvořený třesem je obvykle rychlý a obvykle se vyskytuje v cyklech trvajících šest až 10 sekund. Lékové třesy mohou být také označovány jako drogově indukovaná Parkinsonova choroba (DIP). Ve skutečnosti se 10 procent případů Parkinsonovy choroby v centru pro léčbu Parkinsonovy choroby ukázalo jako DIP.

Třes vyvolaný drogami se může objevit, když pohybujete tělem určitým způsobem nebo jste v určitých pozicích. Mezi léky, které způsobují třes, patří některá antipsychotika, antikonvulziva a antidepresiva. Některé léky mohou způsobit třes a zhoršit jakékoli třesy, které již máte z Parkinsonovy choroby nebo jiné podobné poruchy.

Jaké jsou příznaky?

Většina třesů se vyskytuje v rukou. Mohou se také vyskytovat v:

 • zbraně
 • hlava
 • tvář
 • hlasivky
 • kmen
 • nohy

Třes vyvolaný drogami může způsobit, že se vám hlava třese nebo nekontrolovatelně pokyvuje hlavou. K třesům nemusí docházet po celou dobu, ale pravděpodobně se objeví během první hodiny po užití léků. Pokud zjistíte, že se vám to stane, vezměte na vědomí léky, které jste užili před třesem. To vám a vašemu lékaři může pomoci zjistit, který konkrétní lék nebo kombinace léků způsobuje vaše příznaky.

Třes se obvykle zastaví, když spíte, a může se zhoršit, když jste ve stresu. Možná si všimnete, že i váš hlas zní roztřeseně.

Které drogy nejčastěji způsobují třes?

Třesy vyvolané léky jsou způsobeny reakcí vašeho mozku na chemikálie v určitých lécích. Třes vyvolaný drogami se může objevit také v důsledku abstinence od drog nebo alkoholu.

Antikonvulziva patří mezi nejčastější příčiny třesu vyvolaného léky. Antikonvulziva se používají k řadě zdravotních stavů, včetně epilepsie a bipolární poruchy. Bronchodilatátory, které se běžně používají při léčbě stavů, jako je astma, mohou také způsobit třes.

Imunosupresiva, která se používají k prevenci odmítnutí transplantovaných orgánů, mohou také vést k třesu vyvolanému léky. Léky používané k léčbě různých psychiatrických poruch, jako jsou antipsychotika, lithium a některá antidepresiva, jsou také potenciálními příčinami třesu vyvolaného léky. Kofein je stimulant, který vám také může způsobit třes nebo může zhoršit stávající třes.

Jak lékař diagnostikuje mé příznaky?

Diagnóza vašich třesů vyvolaných léky začne tím, že se vás lékař zeptá na vaše příznaky a anamnézu. Kompletní seznam léků, které užíváte, bude velmi užitečný během diagnózy. Když řeknete svému lékaři, jak často máte třes, může vám pomoci při diagnóze. Rychlost vašich třesů může také pomoci lékaři určit jejich příčinu.

Některé důležité rysy třesů vyvolaných léky, které je odlišují od Parkinsonovy choroby, zahrnují následující:

 • Příznaky jsou jak na levé, tak na pravé straně. Parkinsonova nemoc typicky postihuje primárně jednu stranu.
 • Příznaky ustanou, když přestanete užívat léky. Parkinsonova nemoc je chronická a progresivní.
 • Nedochází k degeneraci mozku. Parkinsonova choroba je způsobena degenerací v určité oblasti mozku.

Váš lékař může chtít vyloučit další potenciální příčiny třesu provedením krevních testů, aby zkontroloval abnormální hladiny určitých chemikálií ve vaší krvi. Problémy se štítnou žlázou mohou také způsobit třes, takže mohou být zkontrolovány vaše hladiny hormonů štítné žlázy.

CT a MRI skenování provádí počítač a umožňuje lékaři vidět váš mozek. Pomocí těchto skenů může lékař potenciálně vyloučit vady ve vašem mozku, které mohou způsobovat třes.

Co lze udělat pro léčbu mého třesu?

Váš lékař vás pravděpodobně požádá, abyste přestali užívat lék, který způsobuje třes. K tomu obvykle dochází po rozhovoru se svým lékařem o možných rizicích a přínosech spojených s ukončením léčby. Váš lékař s vámi také probere možné alternativní způsoby léčby. Vaše příznaky nemusí vymizet ihned po vysazení problematického léku. Příznaky obvykle odezní přibližně za čtyři měsíce, ale v některých případech to může trvat až 18 měsíců.

Kdo je ohrožen otřesy vyvolanými drogami?

Kdokoli může vyvinout třes z užívání léků. Někteří lidé jsou však ohroženi více než jiní. Mezi osoby se zvýšeným rizikem patří:

 • starší lidé
 • lidí nakažených virem HIV
 • kdokoli s anamnézou demence
 • ženy

Prevence třesu vyvolaného drogami

Poraďte se se svým lékařem o lécích, které užíváte, a poraďte se s nimi, než přidáte nějaké nové volně prodejné léky. Stimulační léky a léky obsahující teofylin by měly být používány s opatrností.

Pití nápojů obsahujících kofein, jako je káva a některé čaje nebo sodovky, může váš třes ještě zhoršit. Kofein může stimulovat svalovou aktivitu, což způsobuje další třes. Otřesy nejsou životu nebezpečné, ale mohou být pro vás trapné, pokud k nim dojde na veřejnosti. Možná budete chtít jít do podpůrné skupiny, zatímco budete čekat, až vaše příznaky odezní.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY