Typy biopsií pro rakovinu kůže a co očekávat

Nalezení podezřelého místa na kůži je dobrým důvodem k návštěvě dermatologa. Po vyšetření kůže vám lékař pravděpodobně provede biopsii. Jedná se o test, který odebere malý vzorek výrůstku a odešle jej do laboratoře k dalšímu vyšetření.

Výsledky biopsie vás mohou buď ujistit, že dané místo je benigní (nezhoubné), nebo vás informovat, zda se jedná o rakovinu, abyste mohli začít s léčbou. U některých bazocelulárních a spinocelulárních karcinomů kůže může biopsie odstranit dostatek nádoru k odstranění rakoviny.

Většinu biopsií lze provést přímo v ordinaci lékaře za použití místní anestezie. Před biopsií vám lékař nebo sestra vyčistí kůži. Mohou použít pero k označení oblasti, která bude odstraněna.

Jehlou dostanete lokální anestetikum, které znecitliví vaši pokožku. Anestetikum může při aplikaci několik sekund hořet. Jakmile zabere, neměli byste během procedury cítit žádnou bolest.

Dermatologové používají k diagnostice rakoviny kůže několik bioptických metod. Zde je to, co můžete od každého očekávat.

Biopsie holení

Biopsie z holení může být použita k odstranění bazocelulárního nebo dlaždicobuněčného karcinomu, který není příliš hluboký. K diagnostice melanomu se běžně nepoužívá.

Poté, co byla vaše kůže vyčištěna a znecitlivěna, lékař použije čepel, žiletku, skalpel nebo jiný ostrý chirurgický nástroj k oholení tenkých vrstev kůže. Po biopsii holení nebudete potřebovat stehy.

Na oblast bude aplikován tlak, aby se zastavilo krvácení. K zastavení krvácení lze na místo biopsie také aplikovat mast nebo mírný elektrický proud (kauter).

Punch biopsie

Biopsie punče používá malou kruhovou čepel, která vypadá jako vykrajovátka na sušenky, k odstranění hlubokého, kulatého kousku kůže. Čepel je zatlačena dolů na oblast léze a otočením se odstraní kůže.

Pokud lékař odstraní velkou oblast kůže, použije se k uzavření rány jeden nebo dva stehy. Poté se na místo aplikuje tlak, aby se zastavilo krvácení.

Incizní a excizní biopsie

Tyto biopsie používají chirurgický nůž k odstranění nádorů, které jsou hlouběji v kůži.

  • Incizní biopsie odstraní kus abnormální oblasti kůže.
  • Excizní biopsie odstraní celou oblast abnormální kůže plus část zdravé tkáně kolem ní. Tento typ biopsie se často používá k diagnostice melanomu.

Lékař poté ránu zašije.

Po biopsii

Proces biopsie trvá asi 15 minut. Poté, co je hotovo, lékař překryje ránu sterilním chirurgickým obvazem.

Z ordinace odejdete s instrukcemi, jak pečovat o operační místo. Rána může po zákroku dále krvácet. Přímým tlakem na ránu zastavíte krvácení. Pokud se vám nepodaří zastavit krvácení do 20 minut, zavolejte svého lékaře.

Budete muset vyčistit místo biopsie a vyměnit obvaz, dokud vám nebudou odstraněny stehy nebo dokud se rána nezahojí. Některé typy stehů je třeba odstranit v ordinaci lékaře. Ostatní se rozpustí asi za týden. Úplné uzdravení obvykle trvá dva týdny.

Váš lékař odešle vzorky kůže do laboratoře. Tam specialista zvaný patolog prohlédne buňky, aby zjistil, zda nejsou rakovinné. Dokončení analýzy bioptických vzorků laboratořím trvá několik dní až několik týdnů.

Jakmile budou výsledky k dispozici, váš lékař je s vámi probere. Pokud máte rakovinu a váš lékař dokázal odstranit všechny rakovinné buňky, měli byste být připraveni. Pokud však patolog objevil rakovinu ve vnějších okrajích odstraněné kůže (okrajích), lékař vám pravděpodobně doporučí podstoupit další testy a léčbu.

Bez ohledu na to, jakou metodu biopsie váš lékař používá, pravděpodobně vám zůstane jizva. Jizvy začínají růžové a vystouplé a pak postupně mizí. Zeptejte se svého lékaře na možnost zjizvení při postupu, který podstupujete, a na to, jak snížit výskyt jizev.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY