Typy mozkových operací pro epilepsii

Přehled

Váš lékař může doporučit operaci mozku k léčbě epilepsie, pokud máte záchvaty, které léky nemohou ovlivnit. Abyste se kvalifikovali, musíte bez úspěchu vyzkoušet dva nebo více léků. Operace mozku pro epilepsii má vysokou úspěšnost. Může výrazně zlepšit kvalitu vašeho života.

Epilepsie se může velmi lišit od jedné osoby k druhé. K léčbě je k dispozici řada typů operací, včetně:

 • resektivní chirurgie
 • mnohočetná subpiální transekce
 • hemisferektomie
 • korpusová kalosotomie

Váš lékař vám může pomoci pochopit potenciální přínosy a rizika chirurgických možností.

Resektivní chirurgie

Resektivní chirurgie je nejběžnějším typem operace pro léčbu epilepsie. Pokud máte epilepsii, váš lékař může pomocí MRI zjistit, kde se ve vašem mozku vyskytují záchvaty. Pomocí resektivní chirurgie mohou chirurgicky odstranit část vašeho mozku, kde dochází k záchvatům. Pravděpodobně odstraní oblast o velikosti zhruba golfového míčku. Mohou také odstranit mozkovou lézi, mozkový lalok nebo část mozkového laloku.

Nejběžnějším typem resektivní operace je temporální lobektomie. Je to nejúspěšnější forma chirurgického zákroku pro epilepsii. Může snížit počet záchvatů, které máte, a zároveň omezit riziko trvalého poškození mozku.

Vícenásobná subpiální transekce

Vícenásobná subpiální transekce je vzácný postup. Chirurgové tuto operaci provádějí pouze u lidí, kteří mají těžké a časté záchvaty. Zahrnuje řezání částí vašeho mozku, aby se zabránilo šíření záchvatů. Může být účinnější než resektivní operace, pokud vaše záchvaty nezačínají vždy ve stejné části vašeho mozku. Váš lékař může také doporučit, pokud váš chirurg nemůže odstranit malou část vašeho mozku kvůli jeho vitalitě.

Hemisferektomie

Mayo Clinic popisuje hemisferektomii jako „nejradikálnější typ operace epilepsie“. Při tomto postupu chirurg odstraní vnější vrstvu jedné celé strany vašeho mozku. Používá se, když je celá strana vašeho mozku poškozena záchvaty. Nejčastějšími kandidáty na tento typ operace jsou mladší děti, děti narozené s poškozením mozku a starší děti s těžkými záchvaty.

Čím dříve v životě podstoupíte tuto operaci, tím lepší bude váš dlouhodobý výsledek.

Korpusová kalosotomie

Corpus callosotomie se liší od jiných typů operací mozku pro epilepsii, protože nemůže zastavit vaše záchvaty. Místo toho je jeho účelem snížit závažnost vašich záchvatů. Přeříznutím nervových vláken mezi dvěma stranami vašeho mozku může váš chirurg pomoci zastavit šíření záchvatů z jedné hemisféry na druhou. Tím, že zastaví šíření záchvatů ve vašem mozku, mohou pomoci, aby vaše záchvaty byly méně závažné.

Corpus callosotomie se nejčastěji používá u dětí, které mají špatné záchvaty, které začínají v jedné polovině mozku a šíří se do druhé.

Rizika operace mozku

Operace mozku nabízí potenciální výhody, které mohou zlepšit kvalitu vašeho života, ale také zahrnuje vážná rizika. Rizika mohou zahrnovat:

 • infekce
 • mrtvice
 • ochrnutí
 • problémy s řečí
 • ztráta zraku
 • ztráta motorických schopností
 • více záchvatů

Různé typy operací mozku zahrnují různá rizika. Hemisferektomie může ovlivnit vaše vidění a pohyb. Odstranění specifického laloku může způsobit problémy s řečí a pamětí. Někteří lidé, kteří se rozhodnou pro korpusovou kalosotomii, mají po operaci více záchvatů. Je důležité zvážit potenciální přínosy a rizika se svým lékařem.

Co očekávat po operaci

Operace mozku je velký zákrok, který vyžaduje adekvátní rekonvalescenci. Pokud máte operaci mozku, neměli byste plánovat účast na běžných aktivitách několik týdnů poté. Budete se muset propracovat k pravidelné úrovni fyzické aktivity.

Doba zotavení po operaci mozku může být dlouhá. Podle Mayo Clinic většina pacientů zažívá:

 • pobyt v nemocnici trvající tři až čtyři dny po operaci
 • silná bolest několik dní po operaci
 • mírná bolest a otok po dobu několika týdnů
 • volno ve škole nebo v práci po dobu až tří měsíců

Možná budete muset pokračovat v užívání léků proti záchvatům alespoň několik let po operaci.

I přes dlouhou dobu rekonvalescence se může operace mozku lidem s epilepsií vyplatit. Promluvte si se svým lékařem, pokud si myslíte, že byste mohli být dobrým kandidátem. Mohou vám pomoci pochopit potenciální přínosy a rizika chirurgického zákroku, stejně jako váš dlouhodobý výhled.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY