Účinky testosteronu na tělo

Testosteron je životně důležitý mužský hormon, který je zodpovědný za vývoj a udržování mužských atributů. Ženy mají také testosteron, ale v mnohem menším množství.

Účinky testosteronu na tělo

Testosteron je důležitý mužský hormon. Samec začíná produkovat testosteron již sedm týdnů po početí. Hladiny testosteronu stoupají během puberty, vrcholí během pozdního dospívání a poté se vyrovnají. Po třicítce je normální, že hladina testosteronu u mužů každým rokem mírně klesá.

Většina mužů má testosteronu více než dost. Ale je možné, že tělo produkuje příliš málo testosteronu. To vede ke stavu zvanému hypogonadismus. To lze léčit hormonální terapií, která vyžaduje lékařský předpis a pečlivé sledování. Muži s normální hladinou testosteronu by neměli uvažovat o léčbě testosteronem.

Hladina testosteronu u mužů ovlivňuje vše od reprodukčního systému a sexuality až po svalovou hmotu a hustotu kostí. To také hraje roli v určitém chování.

Nízký testosteron může přispět k DE a doplňky s nízkým testosteronem by mohly pomoci vyřešit váš problém s DE.

Endokrinní systém

Endokrinní systém těla se skládá ze žláz, které produkují hormony. Hypotalamus, který se nachází v mozku, říká hypofýze, kolik testosteronu tělo potřebuje. Hypofýza pak pošle zprávu do varlat. Většina testosteronu je produkována ve varlatech, ale malé množství pochází z nadledvin, které se nacházejí těsně nad ledvinami. U žen produkují nadledvinky a vaječníky malé množství testosteronu.

Ještě než se chlapec narodí, testosteron pracuje na formování mužských pohlavních orgánů. Během puberty je testosteron zodpovědný za vývoj mužských atributů, jako je hlubší hlas, vousy a tělesné ochlupení. Podporuje také svalovou hmotu a sexuální touhu. Produkce testosteronu během dospívání prudce stoupá a vrcholí v pozdním dospívání nebo na počátku 20. let. Po třicítce je přirozené, že hladina testosteronu klesá každý rok asi o jedno procento.

Rozmnožovací systém

Asi sedm týdnů po početí začíná testosteron pomáhat formovat mužské pohlavní orgány. V pubertě, když produkce testosteronu prudce stoupá, varlata a penis rostou. Varlata produkují stálý proud testosteronu a každý den vytvářejí čerstvé spermie.

Muži, kteří mají nízké hladiny testosteronu, mohou trpět erektilní dysfunkcí (ED). Dlouhodobá terapie testosteronem může způsobit snížení produkce spermií. Testosteronová terapie může také způsobit zvětšení prostaty a menší, měkčí varlata. Muži, kteří mají rakovinu prostaty nebo prsu, by neměli uvažovat o substituční léčbě testosteronem.

Sexualita

Během puberty zvyšující se hladiny testosteronu podporují růst varlat, penisu a pubického ochlupení. Hlas se začíná prohlubovat a rostou svaly a ochlupení. Spolu s těmito změnami přichází rostoucí sexuální touha.

Na teorii „použij nebo ztratíš“ je trochu pravdy. Muž s nízkou hladinou testosteronu může ztratit chuť na sex. Sexuální stimulace a sexuální aktivita způsobují zvýšení hladiny testosteronu. Hladina testosteronu může během dlouhého období sexuální nečinnosti klesnout. Nízká hladina testosteronu může také vést k erektilní dysfunkci (ED).

Centrální nervový systém

Tělo má systém pro kontrolu testosteronu, odesílání zpráv prostřednictvím hormonů a chemikálií, které se uvolňují do krevního řečiště. V mozku hypotalamus říká hypofýze, kolik testosteronu je potřeba, a hypofýza přenáší tyto informace do varlat.

Testosteron hraje roli v určitém chování, včetně agrese a dominance. Pomáhá také podnítit soutěživost a zvýšit sebevědomí. Stejně jako sexuální aktivita může ovlivnit hladinu testosteronu, účast v soutěžních aktivitách může u mužů způsobit zvýšení nebo snížení hladiny testosteronu. Nízká hladina testosteronu může mít za následek ztrátu sebevědomí a nedostatek motivace. Může také snížit schopnost muže soustředit se nebo způsobit pocity smutku. Nízká hladina testosteronu může způsobit poruchy spánku a nedostatek energie.

Je důležité si uvědomit, že testosteron je pouze jedním z faktorů, který ovlivňuje osobnostní rysy. Podílejí se i další biologické a environmentální faktory.

Kůže a vlasy

Když muž přechází z dětství do dospělosti, testosteron urychluje růst ochlupení na obličeji, v podpaží a kolem genitálií. Chloupky mohou také růst na pažích, nohách a hrudníku.

Muž se snižující se hladinou testosteronu může ve skutečnosti ztratit část těla. Testosteronová substituční terapie přichází s několika potenciálními vedlejšími účinky, včetně akné a zvětšení prsou. Testosteronové náplasti mohou způsobit mírné podráždění kůže. Topické gely mohou být snadněji použitelné, ale je třeba věnovat velkou pozornost tomu, aby nedošlo k přenosu testosteronu na někoho jiného při kontaktu kůže na kůži.

Svaly, tuk a kosti

Testosteron je jedním z mnoha faktorů podílejících se na rozvoji svalové hmoty a síly. Testosteron zvyšuje neurotransmitery, které podporují růst tkání. Interaguje také s jadernými receptory v DNA, což způsobuje syntézu proteinů. Testosteron zvyšuje hladinu růstového hormonu. Díky tomu je při cvičení větší pravděpodobnost budování svalů.

Testosteron zvyšuje hustotu kostí a říká kostní dřeni, aby produkovala červené krvinky. Muži s velmi nízkou hladinou testosteronu častěji trpí zlomeninami a zlomeninami kostí.

Testosteron také hraje roli v metabolismu tuků, pomáhá mužům efektivněji spalovat tuky. Snížení hladiny testosteronu může způsobit nárůst tělesného tuku.

Testosteronová terapie může být podávána lékařem intramuskulárními injekcemi.

Oběhový systém

Testosteron cestuje po těle v krevním řečišti. Jediný způsob, jak s jistotou zjistit svou hladinu testosteronu, je nechat si ji změřit. To obvykle vyžaduje krevní test.

Testosteron podněcuje kostní dřeň k produkci červených krvinek. A studie naznačují, že testosteron může mít pozitivní vliv na srdce. Ale některé studie zkoumající účinek testosteronu na cholesterol, krevní tlak a schopnost rozbíjet sraženiny měly smíšené výsledky.

Pokud jde o terapii testosteronem a srdce, nedávné studie mají protichůdné výsledky a probíhají. Testosteronová terapie podávaná intramuskulární injekcí může způsobit zvýšení počtu krvinek. Mezi další vedlejší účinky testosteronové substituční terapie patří zadržování tekutin, zvýšený počet červených krvinek a změny cholesterolu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY