Uroflowmetrie

Co je uroflowmetrie?

Lékaři používají uroflowmetrii k testování množství moči vyloučené během močení. Měří také rychlost močení. Test se nazývá uroflow test. Může pomoci lékaři identifikovat příčiny určitých močových obtíží.

Proč se provádí uroflow test?

Váš lékař může doporučit test uroflow, pokud máte pomalé močení, slabý proud moči nebo potíže s močením. Mohou to také použít k testování vašeho svěrače. Sfinkterový sval je kruhový sval, který se těsně uzavírá kolem otvoru močového měchýře. Pomáhá předcházet úniku moči.

Výsledky testu mohou pomoci lékaři určit, jak dobře funguje váš močový měchýř a svěrač. Test lze také použít k testování překážek v normálním toku moči. Měřením průměrné a maximální rychlosti vašeho průtoku moči může test odhadnout závažnost jakékoli blokády nebo překážky. Může také pomoci identifikovat další močové problémy, jako je oslabený močový měchýř nebo zvětšená prostata.

Určité stavy mohou ovlivnit váš normální tok moči. Mezi tyto podmínky patří:

  • benigní hypertrofie prostaty nebo zvětšení prostaty, které může úplně zablokovat močovou trubici

  • rakovina močového měchýře
  • rakovina prostaty
  • zablokování moči
  • neurogenní dysfunkce močového měchýře nebo potíže s močovým měchýřem v důsledku problému nervového systému, jako je nádor nebo poranění míchy

Příprava na uroflow test

Budete muset dát vzorek moči. Může se to zdát nepohodlné nebo nepříjemné, ale během testu byste neměli pociťovat žádné fyzické nepohodlí.

Ujistěte se, že dorazíte do ordinace s plným močovým měchýřem. Měli byste pít hodně tekutin, abyste se ujistili, že máte pro test dostatek moči.

Informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být. Měli byste také informovat svého lékaře o všech lécích, bylinkách, vitamínech a jakýchkoli doplňcích, které užíváte. Některé léky mohou interferovat s funkcí močového měchýře.

Proces testu Uroflow

Na rozdíl od tradičních testů moči, při kterých močíte do šálku, budete muset močit do trychtýřovitého zařízení nebo speciální toalety pro uroflow test. Je důležité, abyste na toaletu nebo zařízení nedávali žádný toaletní papír.

Nejlepší je močit jako obvykle, aniž byste se pokoušeli jakkoli manipulovat s rychlostí nebo průtokem. Elektronický uroflowmetr připojený k nálevce nebo toaletě měří rychlost a množství močení. Dokud není stroj zapnutý, nesmíte močit.

Uroflowmetr vypočítá množství moči, které projdete, průtok v mililitrech za sekundu a dobu, kterou potřebujete k úplnému vyprázdnění močového měchýře. Tyto informace zaznamená do grafu. Během normálního močení začíná váš počáteční proud moči pomalu, zrychluje se a nakonec se zase zpomaluje. Uroflowmetr může zaznamenat jakékoli odchylky od normy a pomoci tak lékaři stanovit diagnózu.

Po dokončení močení přístroj nahlásí vaše výsledky. Váš lékař s vámi poté prodiskutuje zjištění. V závislosti na vašem konkrétním případě může být nutné provést test moči v několika po sobě jdoucích dnech.

Pochopení výsledků vašeho uroflow testu

Váš lékař použije výsledky k určení vašeho maximálního průtoku nebo Qmax. Lékaři obecně používají maximální průtok, spolu s vaším vzorem močení a objemy moči, aby určili závažnost jakékoli blokády nebo obstrukce.

Snížení průtoku moči může naznačovat, že máte slabé svaly močového měchýře nebo blokádu močové trubice.

Zvýšený průtok moči může naznačovat, že máte slabost ve svalech, které pomáhají kontrolovat tok moči. To může být také příznakem močové inkontinence.

Po testování toku moči váš lékař vezme v úvahu vaši individuální situaci a příznaky, než vypracuje plán léčby. Možná budete potřebovat další testování močového systému. Výsledky svého testu byste měli probrat se svým lékařem. Mohou vám pomoci určit, zda je léčba nezbytná a jaké máte možnosti, pokud léčbu potřebujete. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte nějaké problémy s močením. Může to být známka vážnějšího zdravotního stavu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY