Vaše dítě a cystické hygromy

Co jsou cystické hygromy?

Cystické hygromy jsou abnormální výrůstky, které se obvykle objevují na krku nebo hlavě dítěte. Skládají se z jedné nebo více cyst a mají tendenci se časem zvětšovat. Tato porucha se nejčastěji rozvíjí, když je dítě ještě v děloze. Cystický hygrom se však může objevit i po narození.

Cystické hygromy jsou vaky naplněné tekutinou způsobené zablokováním lymfatického systému. Tento systém je sítí orgánů a tkání, která napomáhá pohybu tekutin v těle a transportu bílých krvinek. Váčky se obvykle tvoří mezi 9. a 16. týdnem těhotenství.

Přibližně polovina všech plodů s cystickým hygromem má chromozomální abnormality. Chromozomy jsou buňky, které ukrývají naši DNA, a když jejich velké segmenty chybí nebo jsou poškozené, mohou nastat vážné zdravotní komplikace. Je však méně pravděpodobné, že vaše dítě bude mít chromozomální abnormalitu, pokud cystický hygrom zmizí do 20. týdne.

Cystické hygromy mohou také zvýšit riziko potratu a mohou být dokonce život ohrožující. Lékaři doporučují, abyste si naplánovali porod ve velkém lékařském centru, pokud je během těhotenství detekován hygrom.

Co způsobuje tvorbu cystických hygromů?

Cystické hygromy se mohou vyvinout v důsledku genetických poruch nebo faktorů prostředí. V době diagnózy může být přítomen jeden nebo více výrůstků.

Běžné environmentální příčiny cystických hygromů jsou:

 • virové infekce přenášené z matky na dítě během těhotenství

 • vystavení drogám nebo alkoholu během těhotenství

Cystické hygromy jsou častěji pozorovány u kojenců s genetickým onemocněním. Jsou zvláště časté u kojenců s chromozomálními abnormalitami. Některé genetické stavy spojené s hygromy zahrnují:

 • Turnerův syndrom, kdy ženské děti mají jeden chromozom X místo dvou

 • Trizomie 13, 18 nebo 21, stavy, kdy děti mají extra kopii chromozomu
 • Noonanův syndrom, porucha způsobená změnou (mutací) jednoho ze sedmi konkrétních genů

Jaké jsou příznaky cystických hygromů?

Cystické hygromy, které se vyvinou po narození, nemusí být po narození dítěte patrné. Mohou být viditelné, jak se zvětšují a dítě stárne. Cystické hygromy se obvykle objeví ve věku 2 let.

Hlavním příznakem cystického hygromu je přítomnost měkké, houbovité hrudky. Tato bulka se nejčastěji objevuje na krku. Cystický hygrom se však může vytvořit i v podpaží a v oblasti třísel.

Cystické hygromy se pohybují ve velikosti od menší než čtvrtiny až po velikost baseballového míčku. Větší výrůstky mohou překážet v pohybu nebo způsobovat jiné obtíže.

Diagnostika cystických hygromů

Pokud během ultrazvuku zjistí cystický hygrom, lékař nařídí amniocentézu. Amniocentéza může zkontrolovat genetické abnormality vašeho plodu.

Během tohoto testu budete ležet na vyšetřovacím stole, zatímco vám lékař bude čistit břicho roztokem jódu. Pomocí ultrazvuku jako vodítka pak váš lékař pomocí jehly odebere vzorek tekutiny z plodového vaku.

Jiné testy se použijí ke stanovení diagnózy, pokud se cystické hygromy nenajdou až po narození dítěte. Tyto zahrnují:

 • rentgen hrudníku
 • ultrazvuk
 • CT vyšetření

Léčba cystických hygromů

Cystické hygromy se neléčí, když je dítě v děloze. Místo toho bude váš lékař pečlivě sledovat zdraví vašeho dítěte. Cystické hygromy nalezené na počátku těhotenství někdy vymizí ještě před porodem. Pravděpodobně budete muset naplánovat porod ve velkém lékařském centru pro případ, že by se v době porodu vyskytly komplikace.

Cystický hygrom je obvykle léčitelný, pokud je přítomen při narození nebo se vyvine později. Prvním krokem léčby je chirurgický zákrok. Celý porost musí být odstraněn, aby se zabránilo jeho návratu.

V některých případech však váš lékař nemusí chtít odstranit velké cystické hygromy. Tyto výrůstky obvykle nejsou rakovinné, takže se jich lékaři nebudou chtít zbavit, pokud existuje riziko poškození jakékoli zdravé tkáně. Místo toho lze ke zmenšení velkých cystických hygromů použít jiné techniky:

 • skleroterapie, která zahrnuje injekci léku do cysty
 • chemoterapie
 • radiační terapie
 • steroidní léky

Tyto metody nejsou příliš účinné při léčbě malých cystických hygromů, ale mohou být užitečné při zmenšování velkých výrůstků. Jakmile je růst dostatečně malý, je snazší jej chirurgicky odstranit.

Nikdy byste se neměli pokoušet sami propíchnout nebo vypustit cystický hygrom. Může způsobit závažné krvácení a vést k infekci.

Dlouhodobý výhled pro miminka s cystickými hygromy

Hlavní potenciální komplikace cystických hygromů jsou:

 • opakující se výrůstky
 • krvácející
 • infekce v postižené oblasti
 • poškození svalů, nervů nebo tkání po operaci k odstranění hygromu

Vyhlídky pro děti s cystickými hygromy jsou však obecně dobré, pokud se výrůstky objeví po narození. To platí zejména v případě, že lze výrůstky zcela odstranit. Pokud je nelze odstranit, cystické hygromy se mohou vrátit nebo rozšířit do jiných oblastí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY