Věk nástupu diabetu 2. typu: Poznejte svá rizika

Diagnostika cukrovky

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má ve Spojených státech cukrovku více než 30 milionů lidí. CDC také poznamenává, že 90 až 95 procent případů zahrnuje diabetes 2.

V minulosti byl diabetes 2. typu nejvíce rozšířen u starších dospělých. Ale kvůli rozšířeným špatným životním návykům je u mladších lidí častější než kdykoli předtím.

Cukrovce 2. typu lze často předejít. Přečtěte si, co můžete udělat, abyste zabránili nebo oddálili jeho nástup, bez ohledu na váš věk.

Věk v době diagnózy

Dospělí středního a staršího věku jsou stále vystaveni nejvyššímu riziku rozvoje diabetu 2. typu. Podle CDC z roku 2017 Národní statistická zpráva o diabetuV roce 2015 bylo mezi dospělými přibližně 1,5 milionu nových případů cukrovky.

V roce 2015 byli dospělí ve věku 45 až 64 let nejčastěji diagnostikovanou věkovou skupinou pro diabetes. Nové případy diabetu 1. i 2. typu u lidí ve věku 18 let a starších byly rozděleny následovně:

 • ve věku 18 až 44 let: 355 000 nových případů
 • ve věku 45 až 64 let: 809 000 nových případů
 • věk 65 let a starší: 366 000 nových případů

Prevalence u dětí a mladých dospělých

Diabetes 2. typu se dříve vyskytoval pouze u dospělých a dříve se mu říkalo „diabetes s nástupem v dospělosti“. Nyní, když je u dětí stále častější, nazývá se jednoduše diabetes „2. typu“.

Diabetes 1. typu je častější u dětí a mladých dospělých a předpokládá se, že je způsoben autoimunitní reakcí. Výskyt diabetu 2. typu však stoupá, což je částečně připisováno špatným životním návykům.

Podle studie SEARCH for Diabetes in Youth Study bylo mezi lety 2011 a 2012 diagnostikováno 5 300 lidí ve věku 10 až 19 let s diabetem 2.

Studie z roku 2012 publikovaná v ADA Journal Diabetes Care zvažovala potenciální budoucí počet případů cukrovky u lidí mladších 20 let. Studie zjistila, že při současném tempu by se počet lidí mladších 20 let s cukrovkou 2. typu mohl zvýšit až o 49 procent do roku 2050. Pokud se míra výskytu zvýší, počet případů 2. typu u mládeže by se mohl zčtyřnásobit.

Rizikové faktory ovlivňující dospělé

Diabetes 2. typu může být důsledkem vyvrcholení zdravotních problémů a nezdravého životního stylu. Specifické faktory mohou zvýšit vaše osobní riziko, ale nezdravý životní styl je v mnoha případech širším problémem.

Fixní rizikové faktory

Mezi pevné rizikové faktory, které nemůžete změnit, patří:

 • být starší 45 let
 • být asijského, tichomořského ostrovana, původního Američana, latinskoamerického nebo afrického původu
 • mít člena rodiny prvního stupně s diabetem

Související zdravotní stavy

Některé zdravotní stavy jsou spojeny s diabetem 2. typu. Mezi rizikové faktory patří:

 • cévní onemocnění
 • obezita
 • vysoký krevní tlak
 • nízké hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL), neboli „dobrého“ cholesterolu
 • vysoké hladiny triglyceridů
 • anamnéza těhotenského diabetu nebo historie porodu dítěte vážícího více než 9 liber
 • syndrom polycystických ovarií (PCOS) nebo jiné indikátory inzulinové rezistence

Prediabetes

Prediabetes v anamnéze je důležitým rizikovým faktorem. Prediabetes neznamená, že se u vás nutně rozvine diabetes 2. typu. Ale pokud máte vysokou hladinu cukru v krvi, cukrovka 2. typu je možná. Proto je důležité přijmout preventivní opatření.

Faktory související s životním stylem

Vedení sedavého (neaktivního) životního stylu může zvýšit vaše šance na rozvoj cukrovky. Stejně tak nadváha nebo obezita.

The CDC odhaduje, že 87,5 procenta dospělých s diabetem trpí nadváhou nebo obezitou. Hubnutí může oddálit nebo předejít onemocnění.

Rizikové faktory ovlivňující děti

U osob mladších 18 let by se testování na diabetes mělo provádět, pokud je dítě vyšší než 85. percentil hmotnosti nebo výšky nebo přesahuje 120 procent ideální hmotnosti vzhledem k jejich výšce. Měli by mít také jeden z následujících rizikových faktorů:

 • rodinná anamnéza diabetu 2. typu u příbuzného prvního nebo druhého stupně

 • být asijského, tichomořského ostrovana, původního Američana, latinskoamerického nebo afrického původu
 • známky inzulínové rezistence
 • matka, která měla během těhotenství těhotenskou cukrovku

Oddálení nástupu cukrovky

Navzdory vysoké míře diagnostiky existují způsoby, jak lze onemocnění oddálit a dokonce mu předcházet. Mezi vaše nejlepší možnosti patří:

 • pravidelné cvičení
 • pokud máte nadváhu nebo obezitu, ztratíte 5 až 10 procent své tělesné hmotnosti
 • omezit příjem cukru a slazených nápojů

Program prevence diabetu (DPP) Národního institutu diabetu a onemocnění trávicího ústrojí a ledvin zkoumal účinky hubnutí na rozvoj diabetu 2. typu. Zjistili, že ztráta 5 až 7 procent tělesné hmotnosti může zpomalit rozvoj diabetu 2.

Někteří ohrožení lidé mohou také oddálit nástup užíváním léků na cukrovku. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité prodiskutovat všechny možnosti s lékařem.

Pravděpodobně nebudete schopni zcela zabránit cukrovce. Ale podniknutím kroků nyní můžete předejít souvisejícím komplikacím a zlepšit kvalitu vašeho života.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY