Vše, co potřebujete vědět o alergiích na červené maso

Červené maso není jedním z osmi hlavních potravinových alergenů a alergie na tuto potravinu je poměrně novým objevem. Ale je to na vzestupu.

Ve Spojených státech byly alergie na červené maso poprvé hlášeny v roce 2009 s 24 případy. Od roku 2021 se počet zvýšil na 34 000 potvrzených případů.

Konkrétně došlo k 32% nárůstu případů této alergie na jihovýchodě Spojených států, kde jsou klíšťata Lone Star běžná. Kousnutí tohoto hmyzu může vyvolat alergii na červené maso.

V současné době se odhaduje, že až 3 % lidí ve Spojených státech jsou alergičtí na červené maso.

Tento článek vám řekne vše, co potřebujete vědět o alergiích na červené maso.

Co způsobuje alergii na červené maso?

Nějaký důkaz naznačuje, že alergie na červené maso ve Spojených státech může být vyvolána kousnutím klíštěte, konkrétně klíšťaty Lone Star. Jiné druhy klíšťat byly spojovány s touto alergií v jiných zemích.

Ačkoli se tato alergie může vyvinout u lidí všech věkových kategorií, většina případů byla hlášena u dospělých, kteří byli kousnuti klíšťaty.

Kousnutí klíštěte může vyvolat imunitní odpověď na galaktózu-alfa-1,3-galaktózu (také známou jako alfa-gal), cukr, který se nachází v červeném mase savců, které lidé mají tendenci jíst.

Alfa-gal reakce jsou uznávány jako běžná příčina alergických reakcí na červené maso. Je také možné, i když vzácné, mít alergii na červené maso, která nesouvisí se syndromem alfa-gal.

Ne u každého, koho kousne klíště Lone Star, se vyvine alergie. Je zapotřebí více výzkumu, abychom pochopili, jak mohou klíšťata vyvolat tuto reakci a jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj.

(V případě, že vás zajímá, zda lymská borelióza – další dobře známý onemocnění přenášené klíšťaty – způsobuje alergie na červené maso, žádný důkaz nenaznačuje, že by tyto dva stavy spolu souvisely.)

Alergie na červené maso a vakcíny proti COVID

Možná vás znepokojují alergie na červené maso a vakcína COVID-19. mRNA vakcíny neobsahují živočišné materiály, což znamená, že jejich složky neobsahují alfa-gal.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje že lidé, kteří měli alergické reakce nesouvisející se složkami vakcíny COVID-19, dostanou očkování.

Pokud máte obavy o své alergie a vakcínu COVID-19, poraďte se se zdravotníkem.

Bylo to užitečné?

Jaké jsou příznaky alergie na červené maso?

Příznaky alergie na červené maso mohou zahrnovat:

 • kopřivka nebo svědivá vyrážka

 • zažívací potíže, jako je nevolnost, zvracení, pálení žáhy, poruchy trávení, průjem a silná bolest žaludku
 • potíže s polykáním
 • otok rtů, hrdla, jazyka nebo očních víček

 • závratě nebo mdloby

 • pokles krevního tlaku
 • dušnost nebo potíže s dýcháním

Alfa-gal syndrom je jedinečný v tom, že příznaky nezačnou dříve 3 až 6 hodin po konzumaci červeného masa nebo vedlejších mléčných produktů nebo po expozici produktům, které obsahují alfa-gal. Často to může trvat déle.

Naproti tomu příznaky jiných potravinových alergií, jako je kopřivka, zvracení a potíže s dýcháním, se obvykle objeví do 2 hodin po snědení jídla.

Příznaky a závažnost se u jednotlivých osob liší a nemusíte mít stejnou reakci při každé expozici.

Pokud budete mít kdykoli potíže s dýcháním, jděte na nejbližší pohotovost.

Jak se diagnostikuje alergie na červené maso?

Alergolog může diagnostikovat alergii na červené maso prostřednictvím podrobné anamnézy v souladu s alergií typu alfa-gal.

Zdravotníci mohou potvrdit podezření na alfa-gal syndrom krevním testem prokazujícím senzibilizaci na alfa-gal. Mohou také použít krevní test prokazující senzibilizaci na maso savců.

Kromě toho může být užitečný kožní test na alergii dokumentující reakce na červené maso.

Jaké jsou možnosti léčby alergie na červené maso?

Pokud máte alergii na červené maso, jedinou léčbou je omezit nebo se vyhnout červenému masu. Pokud je příčinou vaší alergie syndrom alfa-gal, možná budete muset omezit nebo se vyhnout potravinám, které obsahují alfa-gal.

Alfa-gal Může být nalezeno v:

 • savčí maso, včetně vepřového, hovězího, králičího, jehněčího a zvěřiny (orgánové maso má více alfa-gal než jiné kusy)
 • další produkty vyrobené ze savců, včetně želatiny, mléčných výrobků, sádla, loje, loje, masového vývaru, bujónu, vývaru a omáčky
 • Rocky Mountain nebo prérijní ústřice (což jsou býčí varlata, nikoli skutečné ústřice)

Alfa-gal není vyskytující se u drůbeže – jako je kuře, krůta, kachna a křepelka – nebo jiných ptáků. Alfa-gal také není ve vejcích, rybách a mořských plodech nebo plazech.

Mějte na paměti, že alergie na červené maso se u každého liší. Někteří lidé mohou být schopni jíst malé porce potravin obsahujících alergeny bez příznaků, zatímco jiní ne. Například většina lidí s alergií na červené maso snese kravské mléko.

Nezapomeňte si přečíst seznamy složek produktů a léků. Mezi přísady, které obsahují alfa-gal, patří želatina, glycerin, stearát hořečnatý a hovězí extrakt.

Pokud omezujete nebo se vyhýbáte červenému masu, určitě ho nahraďte drůbeží, vejci, mořskými plody nebo rostlinnými bílkovinami, abyste měli jistotu, že stále dodržujete vyváženou stravu. Vaše strava může také zahrnovat sóju, luštěniny, ořechy, semena a celá zrna, z nichž žádné neobsahuje alfa-gal.

Registrovaný dietolog může pomoci

Pokud potřebujete upravit své stravovací návyky, abyste se přizpůsobili nové alergii, zvažte spolupráci s váhově neutrálním registrovaným dietologem (RD), abyste se ujistili, že si stále užíváte pestrá, vyvážená a výživná jídla.

Máte obavy z nákladů? Mnoho zdravotníků, včetně některých RD, přijímá zdravotní pojištění a Medicare nebo může upravit poplatky na základě klouzavé stupnice, aby jejich služby byly dostupnější.

Zde se můžete dozvědět více o nalezení dostupné lékařské péče ve vaší komunitě nebo zde prozkoumat možnosti telemedicíny.

Bylo to užitečné?

Dá se alergii na červené maso předejít?

Riziko vzniku alergie na červené maso způsobené syndromem alfa-gal můžete snížit prevencí kousnutí klíštětem.

Než vyrazíte ven, zvažte následující tipy:

 • Vědět, kde očekávat klíšťata. Obvykle žijí v zalesněných, travnatých nebo křovinatých oblastech.
 • Oděvy a výstroj ošetřete přípravky obsahujícími 0,5 % permetrinu. Můžete si také zakoupit produkty, které jsou předem ošetřeny.
 • Používejte repelenty proti hmyzu registrované Agenturou pro ochranu životního prostředí.

Kontakt s klíšťaty, když jste venku, můžete minimalizovat tím, že se vyhnete zalesněným a košatým oblastem a budete nosit dlouhé kalhoty a boty s uzavřenou špičkou a ponožkami. Pokud je to možné, jděte do středu stezek.

Když se vrátíte z venku:

 • Zkontrolujte celé tělo, zda nemáte klíšťata. Zvláštní pozornost věnujte svému podpaží, v uších a kolem nich, uvnitř pupku, zadní části kolen, kolem pasu, ohanbí a vlasům. Zde je návod, jak odstranit klíště z těla, pokud nějaké najdete.
 • Zkontrolujte si oblečení. Odstraňte všechna klíšťata, která najdete na oblečení, vyperte oblečení a sušte je na vysoké teplotě po dobu alespoň 10 minut.
 • Prozkoumejte své mazlíčky a vybavení na klíšťata.
 • Sprcha do 2 hodin po příchodu do interiéru.

Další často kladené otázky

Zmizí alergie na červené maso?

K dnešnímu dni nejsou žádné zprávy o vymizení alergie na červené maso. Objevují se však důkazy, že syndrom alfa-gal může odeznít 1 až 5 let ve většině lidí.

Může se u vás později v životě objevit nesnášenlivost červeného masa?

Ano. Ve skutečnosti se většina případů alergie na červené maso rozvine v dospělosti.

Jak se testuje intolerance červeného masa?

Pamatujte: Nesnášenlivost je něco jiného než alergie.

Alergie může ovlivnit váš trávicí systém. Alergie je způsobena přecitlivělostí vašeho imunitního systému na alergen. Tato reakce vyvolává kopřivku, zvracení a další příznaky. Méně časté příznaky jsou průjem a nadýmání.

Intolerance není specificky způsobena vaším imunitním systémem a trávicí příznaky jsou jejími nejčastějšími projevy.

Alergolog pravděpodobně provede důkladnou anamnézu, provede fyzikální vyšetření a objedná krevní test, aby vyloučil alergii. Může být také nutný kožní test na alergii.

Pokud nemáte alergii, můžete mít intoleranci. Neexistuje žádný způsob, jak testovat intoleranci kromě sledování příjmu potravy a příznaků.

Sečteno a podtrženo

Alergie na červené maso přibývá. Na základě současných důkazů je častou příčinou alfa-gal syndrom, který je spouštěn kousnutím klíštěte Lone Star ve Spojených státech.

Alergii na červené maso nemůžete léčit ani zvrátit, ale můžete omezit nebo zastavit konzumaci červeného masa, abyste předešli příznakům. Pokud máte syndrom alfa-gal, možná se budete muset vyhnout vedlejším produktům červeného masa, ačkoli mléčné výrobky jsou obvykle dobře tolerovány.

O příčinách, léčbě a trvání alergií na červené maso toho stále ještě hodně nevíme. Pokud si myslíte, že jste byli kousnuti klíštětem Lone Star, poraďte se se zdravotníkem, zvláště pokud se u vás po kousnutí objeví nějaké příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY