Vše, co potřebujete vědět o hrudní endometrióze

Hrudní endometrióza je vzácný stav, který může způsobit bolest na hrudi a dušnost v době menstruace. Může také vést k život ohrožujícím komplikacím, jako je kolaps plic.

Hrudní endometrióza nastává, když endometriální tkáň roste uvnitř vaší hrudní dutiny, v plicích nebo kolem nich.

V typickém případě endometriózy se v oblasti pánve a dolní části břicha vyvinou skvrny endometriální tkáně. Tkáň – která by neměla růst mimo dělohu – může růst na vaječnících nebo střevech.

Když endometriální tkáň roste v oblastech mimo pánev, je to známé jako extragenitální endometrióza.

Přestože je hrudní endometrióza vzácná, jedná se o nejčastější typ extragenitální endometriózy. Může způsobit bolest na hrudi, kašel a dušnost. Může dokonce vést k život ohrožujícím komplikacím, jako je kolaps plic.

Na jazyku záleží

Všimnete si, že jazyk používaný v tomto článku ke sdílení statistik a dalších datových bodů je docela binární.

Bohužel studie a průzkumy uvedené v tomto článku neuváděly údaje o účastnících, kteří byli transgender, nebinární nebo genderově nekonformní, nebo je nezahrnovaly.

Co je to hrudní endometrióza?

Endometriální tkáň je tkáň, která vystýlá vnitřní stěny dělohy. Endometrióza je, když tkáň podobná endometriu roste mimo dělohu, kam nepatří.

U většiny lidí s endometriózou rostou skvrny endometriální tkáně v oblastech blízko dělohy, jako jsou vaječníky, močový měchýř nebo střeva.

Hrudní endometrióza je a vzácný — a možná nedostatečně diagnostikovaná — forma endometriózy. Objevuje se, když tkáň podobná endometriu roste ve vaší hrudi, která je také známá jako vaše hrudní dutina.

Endometrióza postihuje asi 6–10 % žen v reprodukčním věku, podle a 2019 přehled výzkumu. Mezi těmito ženami se odhaduje, že asi u 12 % se vyvinou endometriální výrůstky v oblastech mimo pánevní a břišní dutinu.

Když endometriální tkáň roste v jiných oblastech, jako je hrudník, je to známé jako extragenitální endometrióza.

Hrudní dutina je ve skutečnosti nejčastější extragenitální oblastí, kde můžete najít růst endometriální tkáně.

Výzkum naznačuje že mnoho žen, které mají hrudní endometriózu, má také častější pánevní formu endometriózy. 50–84 % žen s hrudní endometriózou má také pánevní endometriózu.

Zatímco hrudní endometrióza se může vyvinout spontánně, typicky postihuje osoby s anamnézou těžké pánevní endometriózy.

Odborníci se v současnosti domnívají, že hrudní endometrióza je často progresí endometriózy pánevní. Jinými slovy, výrůstky endometria se objevují nejprve v oblasti pánve a později se vyvíjejí v oblasti hrudníku.

Lidé bývají o něco starší, když se u nich rozvinou příznaky hrudní endometriózy. Podle přehled z roku 2019lidé mají příznaky hrudní endometriózy asi 5 až 7 let po rozvinutí příznaků endometriózy pánve.

Příznaky hrudní endometriózy

Pokud máte v anamnéze endometriózu a pravidelně se u vás během menstruace objevuje kašel nebo bolest na hrudi, zvažte oslovení lékaře.

Stejně jako pánevní endometrióza, příznaky hrudní endometriózy mají tendenci se zhoršovat během menstruace.

Příznaky hrudní endometriózy závisí do značné míry na umístění endometriálních výrůstků. Ale cyklické epizody bolesti na hrudi, dušnosti a kašle jsou běžné.

Zde je důvod, proč byste mohli zaznamenat tyto příznaky:

Katameniální pneumotorax (CP)

Výzkum v roce 2021 naznačuje, že nejčastějším projevem hrudní endometriózy je stav nazývaný katameniální pneumotorax (CP).

CP je zhroucená plíce, ke které dochází přibližně v době menstruace — kdekoli od jednoho dne před až do 72 hodin po ní. Výzkum uvádí, že asi 70 % lidí s příznaky hrudní endometriózy má CP.

Jak se u lidí rozvíjí CP? Endometriální tkáň může způsobit, že se v bránici vytvoří otvory, které propustí vzduch a tekutinu do prostoru kolem plic, což způsobí kolaps plic. Více než 97 % případů postihuje pravou plíci.

Hemotorax

K hemotoraxu dochází, když se krev hromadí v pleurální dutině, což je prostor mezi vašimi plícemi a hrudní stěnou. Tlak, který to způsobuje, může způsobit kolaps vašich plic.

Ke katameniálnímu hemotoraxu dochází, když se hemotorax vyskytuje cyklicky v době menstruace.

Výzkum naznačuje, že menstruační hemotorax se může vyvinout až u 15 % lidí s hrudní endometriózou.

Hemoptýza

Katameniální hemoptýza je opakující se krvácení nebo krvácení, které se vyskytuje v plicích v kombinaci s menstruačním cyklem.

Hormonální změny jsou věřil vyvolat krvácení v endometriální tkáni v plicním parenchymu, což je část plic zapojená do výměny plynů.

V důsledku krvácení může katameniální hemoptýza vést k chronické anémii.

Plicní uzliny

Podle výzkum 2021, asi u 6 % lidí s hrudní endometriózou se vyvinou plicní uzlíky. Když se tyto malé abnormální výrůstky nebo uzliny objeví v plicích, mohou způsobit kašel, bolest a dušnost.

Další příznaky endometriózy

Pánevní bolest – opravdu silné menstruační křeče v dolní části břicha nebo dolní části zad – je nejčastějším příznakem endometriózy.

Ne každý s endometriózou však zažije silnou bolest nebo vůbec nějakou bolest. Někteří lidé s endometriózou nemají žádné příznaky.

Když lidé mají příznaky, obvykle se vyskytují během menstruace a zahrnují:

 • abnormální menstruace, včetně dlouhé, silné nebo nepravidelné menstruace

 • pocit plnosti v břiše
 • bolest při vaginálně penetrativním sexu
 • bolest při pohybu střev
 • bolestivé močení během menstruace
 • průjem, zácpa nebo nevolnost
 • neplodnost

Co způsobuje hrudní endometriózu?

Odborníci přesně nevědí, co hrudní endometriózu způsobuje, ale existuje celá řada teorií.

Někteří badatelé naznačili, že by mohlo jít o kombinaci faktorů.

The nejstarší teorie je teorie retrográdní menstruace, která předpokládá, že endometriální buňky se neúmyslně pohybují skrz vejcovody směrem k jiným oblastem těla. Teorie je taková, že jakmile tyto buňky migrují za dělohu, připojí se k jiným povrchům a začnou růst.

Jak se diagnostikuje?

Jako výzkumníci v a kazuistika 2021 Připouštím, že může být náročné diagnostikovat případ hrudní endometriózy. Za prvé, je to vzácné, takže lékaři nejsou zvyklí to vidět. Může se také projevovat nespecifickými příznaky, jako je kašel, které lze zaměnit za jiné stavy.

Váš lékař se může rozhodnout použít jeden nebo několik druhů zobrazovacích testů, aby diagnostikoval případ hrudní endometriózy. To může zahrnovat:

 • bronchoskopie
 • rentgenové snímky hrudníku
 • CT vyšetření
 • zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)

Různé testy mohou být užitečné pro sledování určitých věcí. Například, výzkum naznačuje, že rentgenové snímky hrudníku a CT snímky jsou vhodné k identifikaci pneumotoraxu a hemotoraxu.

Mezitím může být MRI užitečnější pro nalezení endometriálních výrůstků v hrudní dutině.

Léčba hrudní endometriózy

Stejně jako neexistuje lék na endometriózu pánve, v současné době neexistuje žádný lék na endometriózu hrudní. Ale můžete zvládnout své příznaky.

V závislosti na závažnosti vaší situace – a vašich příznacích – může váš lékař začít tím, že nejprve projedná lékařskou léčbu. Pokud lékařská léčba nestačí, možná budete chtít zvážit chirurgické možnosti.

Zatímco operace může u některých lidí zmírnit příznaky, je možné, že se u vás některé příznaky znovu objeví.

Lékařské ošetření

Vzhledem k tomu, že zvýšené hladiny hormonů mohou vyvolat příznaky endometriózy, může vám lékař navrhnout léky k regulaci nebo potlačení těchto hormonů. Hormonální supresní terapie může také zabránit šíření nebo růstu endometriální tkáně.

Některé z léků na hrudní endometriózu jsou stejné, jaké se používají k léčbě pravidelné endometriózy. Tyto zahrnují:

 • agonisté a antagonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin (Gn-RH).
 • orální antikoncepce
 • progestin
 • danazol
 • inhibitory aromatázy

Chirurgická léčba

V závislosti na vašich příznacích nebo v případě, že lékařská léčba příznaky nezmírní, můžete vy a váš lékař zvážit operaci.

Typicky to bude zahrnovat minimálně invazivní postup, při kterém chirurg vstoupí a odstraní náplasti endometriální tkáně. V některých případech můžete i po operaci pokračovat v hormonální léčbě.

Někteří lidé dokonce podstupují jeden multidisciplinární chirurgický zákrok k léčbě pánevní i hrudní endometriózy: postup, který kombinuje video laparoskopii (VL) s video-asistovanou torakoskopickou chirurgií (VATS).

Hrudní endometrióza je vzácný stav, který může způsobit bolest, kašel a dušnost. Příznaky se obvykle zhoršují v době menstruace.

Pokud zaznamenáte tyto příznaky, zejména pokud máte v anamnéze příznaky endometriózy, měli byste se ohledně svých obav obrátit na lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY