Vše, co potřebujete vědět o macerované pokožce

Co je macerovaná kůže?

K maceraci dochází, když je pokožka v kontaktu s vlhkostí příliš dlouho. Macerovaná kůže vypadá světlejší a vrásčitá. Na dotek může být měkký, vlhký nebo mokrý.

Macerace kůže je často spojena s nesprávnou péčí o rány. Kromě bolesti a nepohodlí, které způsobuje, může macerace také zpomalit hojení ran a učinit kůži zranitelnější vůči infekci.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o příčinách macerované kůže a jak ji léčit.

co to způsobuje?

Kůže pravidelně přichází do kontaktu s různými zdroji vlhkosti. Voda a pot jsou například běžné zdroje vlhkosti, které mohou ovlivnit vzhled pokožky. Během procesu hojení rány se v kůži obklopující ránu hromadí hnis a další vytékající tekutiny. U lidí s inkontinencí může dojít ke kontaktu moči a stolice s kůží.

S macerací kůže jste se již pravděpodobně setkali. Například namočení ve vaně, nošení obvazu nebo namočení nohou při chůzi v dešti, to vše může způsobit mírnou maceraci. Většinou to rychle zmizí, jakmile má vaše pokožka šanci vyschnout.

Dlouhodobé vystavení vlhkosti však může ztížit návrat macerované pokožky do normálu.

Hojení ran a obvazy

Zranění, která vedou k otevřeným ranám, aktivují imunitní odpověď těla. Část této reakce zahrnuje chemickou látku zvanou histamin. Rozšiřuje krevní cévy a umožňuje uvolňování tekutiny zvané plazma.

Jak se plazma a další tekutiny hromadí, způsobují otoky kůže kolem rány. Rány je třeba čistit, osušit a oblékat, aby se předešlo maceraci a jejím komplikacím.

Když je rána infikována, může se zvýšit produkce tekutiny. To zvyšuje pravděpodobnost macerace, když se rána hojí pomalu nebo se nehojí.

Některé běžné chronické rány, které jsou náchylné k maceraci, zahrnují:

  • Proleženiny. Tyto jsou také známé jako dekubity.
  • Žilní vředy. Ty často postihují nohy.
  • Diabetické vředy. Ty často postihují chodidla a nohy.
  • Popáleniny třetího stupně.

Hyperhidróza

Hyperhidróza je běžný stav, který způsobuje nadměrné pocení. Pocení je nezbytné k ochlazení těla. Příliš mnoho potu však může způsobit mírnou maceraci.

Hyperhidróza obvykle postihuje podpaží, dlaně nebo plosky nohou. Nejnáchylnější k maceraci jsou nohy. Je to proto, že nošení ponožek a bot ztěžuje jejich schnutí. Závažná macerace na chodidlech může vést k souvisejícímu stavu zvanému příkopová noha.

Hygiena

Špatná hygiena může zvýšit riziko macerace kůže, zejména u lidí s inkontinencí nebo u lidí, kteří kvůli nějakému onemocnění zůstávají dlouhou dobu v posteli.

Dlouhodobý kontakt s močí nasáklým oblečením, inkontinenčními vložkami nebo prostěradly může vést k:

  • macerace
  • inkontinenční dermatitida nebo plenková vyrážka u dospělých
  • bakteriální nebo plísňové infekce

Mokré oblasti mezi záhyby pokožky mohou také přispět k maceraci.

Nemusíte mít špatnou hygienu, abyste zažili macerovanou pokožku. Lehkou maceraci mohou způsobit i jednoduché věci, jako je nevysušení nohou nebo přílišná hydratace před nasazením ponožek.

jak se to léčí?

Léčba macerované kůže závisí na příčině a závažnosti. V mírných případech obvykle stačí vystavit postiženou oblast vzduchu. Léčba je však obvykle nutná u závažnějších případů.

Léčba macerované kůže způsobené ranami zahrnuje specifické typy obvazů a obvazů, včetně:

  • Okluzivní obvazy. Jsou nenasákavé a potažené voskem, díky čemuž jsou vzduchotěsné i vodotěsné. Jsou navrženy tak, aby snižovaly bolestivost rány a dobu hojení tím, že poskytují maximální ochranu proti vlhkosti a bakteriím.
  • Hydrovláknové obvazy. Jedná se o sterilní gázové polštářky a obvazy, které během procesu hojení absorbují extra vlhkost. Některé obvazy Hydrofiber obsahují jód, který snižuje riziko macerace.

Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, jaký typ obvazu by pro vaši ránu fungoval nejlépe. Mohou vám také ukázat, jak jej nejlépe nasadit, a poradit vám, jak často jej měnit. Kromě toho může váš poskytovatel zdravotní péče předepsat topické krémy, aby se zabránilo nadměrné vlhkosti kolem rány.

Jsou nějaké komplikace?

Zdravá kůže funguje jako bariéra, která chrání vnitřní orgány a tkáně před vnějšími hrozbami. Macerovaná kůže je slabá bariéra. Je náchylnější k bakteriálním a plísňovým infekcím než zdravá kůže. Také se snadno rozpadá. Macerovaná kůže kolem rány může také prodloužit dobu hojení.

Kromě zvýšení rizika infekce může macerovaná kůže také vést k bolesti a nepohodlí. Tření macerované kůže o oblečení nebo obuv může vytvořit novou ránu nebo dokonce odhalit tkáně pod kůží.

Život s macerovanou kůží

Většinou se mírná macerace kůže vyřeší sama, jakmile postižená oblast vyschne. Avšak lidé s inkontinencí nebo lidé, kteří kvůli nějakému stavu zůstávají dlouho v posteli, mají zvýšené riziko komplikací, jako je infekce.

Pokud máte ránu, která se zdá, že se nehojí, kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče. Možná budete potřebovat další léčbu, abyste zabránili maceraci nebo infekci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY