Vše, co potřebujete vědět o nízkém krevním tlaku

Přehled

Hypotenze je nízký krevní tlak. Vaše krev tlačí na vaše tepny s každým úderem srdce. A tlačení krve proti stěnám tepen se nazývá krevní tlak.

Ve většině případů je dobré mít nižší krevní tlak (méně než 120/80). Ale nízký krevní tlak může někdy způsobit únavu nebo závratě. V těchto případech může být hypotenze známkou základního stavu, který by měl být léčen.

Krevní tlak se měří, když vaše srdce bije, a v obdobích klidu mezi údery srdce. Měření vaší krve pumpující tepnami, když se srdeční komory sevřou, se nazývá systolický tlak nebo systola. Měření pro období klidu se nazývá diastolický tlak nebo diastola.

Systola zásobuje vaše tělo krví a diastola zásobuje vaše srdce krví plněním koronárních tepen. Krevní tlak se píše se systolickým číslem nad diastolickým číslem. Hypotenze u dospělých je definována jako krevní tlak 90/60 nebo nižší.

Co způsobuje hypotenzi?

Každému jednou klesne krevní tlak. A často nezpůsobuje žádné znatelné příznaky. Některé stavy mohou způsobit prodloužená období hypotenze, která se může stát nebezpečnou, pokud se neléčí. Mezi tyto podmínky patří:

 • těhotenství, kvůli zvýšené poptávce po krvi ze strany matky i rostoucího plodu
 • velké ztráty krve v důsledku zranění
 • zhoršená cirkulace způsobená srdečními záchvaty nebo vadnými srdečními chlopněmi
 • slabost a šokový stav, který někdy doprovází dehydrataci
 • anafylaktický šok, těžká forma alergické reakce

 • infekce krevního řečiště
 • endokrinní poruchy, jako je diabetes, adrenální insuficience a onemocnění štítné žlázy

Léky mohou také způsobit pokles krevního tlaku. Častými viníky jsou beta-blokátory a nitroglycerin, používané k léčbě srdečních chorob. Diuretika, tricyklická antidepresiva a léky na erektilní dysfunkci mohou také způsobit hypotenzi.

Někteří lidé mají nízký krevní tlak z neznámých důvodů. Tato forma hypotenze, nazývaná chronická asymptomatická hypotenze, není obvykle škodlivá.

Příznaky hypotenze

Lidé s hypotenzí mohou zaznamenat příznaky, když jejich krevní tlak klesne pod 90/60. Příznaky hypotenze mohou zahrnovat:

 • únava
 • točení hlavy
 • závrať
 • nevolnost
 • vlhká kůže
 • Deprese
 • ztráta vědomí
 • rozmazané vidění

Příznaky se mohou lišit v závažnosti. Někomu to může být trochu nepříjemné, zatímco jiní se mohou cítit docela špatně.

Typy hypotenze

Hypotenze se dělí do několika různých klasifikací podle toho, kdy váš krevní tlak klesá.

Ortostatický

Ortostatická hypotenze je pokles krevního tlaku, ke kterému dochází při přechodu ze sedu nebo lehu do stoje. Je to běžné u lidí všech věkových kategorií.

Když se tělo přizpůsobí změně polohy, může dojít ke krátkému období závratí. To je to, co někteří lidé označují jako „vidět hvězdy“, když vstanou.

Postprandiální

Postprandiální hypotenze je pokles krevního tlaku, ke kterému dochází hned po jídle. Jde o typ ortostatické hypotenze. Starší dospělí, zvláště ti s Parkinsonovou chorobou, mají větší pravděpodobnost vzniku postprandiální hypotenze.

Neurálně zprostředkované

Nervově zprostředkovaná hypotenze nastává po dlouhém stání. Děti zažívají tuto formu hypotenze častěji než dospělí. Tento pokles krevního tlaku mohou způsobit i emocionálně rozrušující události.

Těžké

Těžká hypotenze souvisí se šokem. Šok nastane, když vaše orgány nedostanou krev a kyslík, které potřebují ke správnému fungování. Těžká hypotenze může být život ohrožující, pokud není včas léčena.

Léčba hypotenze

Vaše léčba bude záviset na základní příčině vaší hypotenze. Léčba může zahrnovat léky na srdeční onemocnění, cukrovku nebo infekci.

Pijte hodně vody, abyste se vyhnuli hypotenzi v důsledku dehydratace, zvláště pokud zvracíte nebo máte průjem.

Zůstat hydratovaný může také pomoci léčit a předcházet příznakům nervově zprostředkované hypotenze. Pokud pociťujete nízký krevní tlak při dlouhém stání, udělejte si přestávku a posaďte se. A pokuste se snížit hladinu stresu, abyste se vyhnuli emocionálnímu traumatu.

Ortostatickou hypotenzi ošetřete pomalými, postupnými pohyby. Místo rychlého vstávání se malými pohyby propracujte do sedu nebo stoje. Ortostatické hypotenzi se můžete také vyhnout tím, že nebudete překřižovat nohy, když sedíte.

Šokem vyvolaná hypotenze je nejzávažnější formou stavu. Těžká hypotenze musí být okamžitě léčena. Pohotovostní personál vám podá tekutiny a případně krevní produkty ke zvýšení krevního tlaku a stabilizaci vitálních funkcí.

Výhled

Většina lidí dokáže hypotenzi zvládat a předcházet jí tím, že porozumí tomuto stavu a budou o něm poučeni. Naučte se své spouštěče a snažte se jim vyhnout. A pokud máte předepsané léky, užívejte je podle pokynů, abyste zvýšili krevní tlak a předešli potenciálně škodlivým komplikacím.

A pamatujte, že je vždy nejlepší informovat svého lékaře, pokud máte obavy o své hladiny krevního tlaku a jakékoli příznaky, které máte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY