Vše, co potřebujete vědět o operaci hypertyreózy

Chirurgie pro hypertyreózu je obvykle bezpečný a účinný postup. Obnova obvykle trvá několik týdnů. Ale v závislosti na postupu možná budete muset užívat léky po zbytek svého života.

Hypertyreóza označuje hyperaktivní štítnou žlázu. Ačkoli je k dispozici mnoho léčebných postupů, možností je také operace.

V tomto článku prozkoumáme, kdy můžete potřebovat operaci hypertyreózy a jak chirurgové postup provádějí. Diskutujeme také o tom, co potřebujete vědět o přípravě, zotavení a výhledu.

Kdy lékaři doporučují operaci hypertyreózy?

Lékař může doporučit operaci hypertyreózy, pokud jiná léčba, jako jsou léky proti štítné žláze, nekontroluje příznaky.

Můžete také potřebovat operaci, pokud máte některý z následujících případů:

  • velká struma, která způsobuje příznaky
  • uzliny štítné žlázy, které způsobují příznaky

  • Gravesova nemoc
  • rakovina štítné žlázy

Lékař však nemusí být schopen provést tuto operaci, pokud nemůžete mít celkovou anestezii.

Jaký je postup při operaci hypertyreózy?

Operace hypertyreózy odstraní část nebo celou štítnou žlázu, aby se snížily hladiny tyroxinu a obnovily se pravidelné hladiny. Obvykle vyžaduje hospitalizaci a celkovou anestezii. Zdravotnický personál bude monitorovat hladiny hormonů pomocí běžných krevních testů.

Existují tři hlavní typy operací pro hypertyreózu:

Totální tyreoidektomie

Během totální tyreoidektomie chirurg odstraní kompletní štítnou žlázu. Mohou doporučit tento postup, pokud máte Gravesovu chorobu, multinodulární strumu nebo rakovinu štítné žlázy. Můžete jej také potřebovat, pokud jiné léčby, jako jsou léky a radioaktivní jód, jsou neúčinné.

Pokud podstoupíte tuto operaci, budete muset užívat levothyroxin každý den po zbytek svého života. Jedná se o umělý perorální hormon štítné žlázy.

Lobektomie štítné žlázy

Při lobektomii štítné žlázy chirurg odstraní pouze jeden lalok štítné žlázy. Mohou doporučit tento postup, pokud máte jediný uzel nebo nádor na jedné straně štítné žlázy.

Isthmusektomie

Během isthmusektomie chirurg odstraní pouze střední část štítné žlázy, nazývanou isthmus. Mohou vám doporučit tento postup, pokud máte zvětšenou strumu, která postihuje pouze isthmus, ale ne ostatní laloky.

Jaká jsou rizika operace hypertyreózy?

Chirurgie hypertyreózy může být bezpečnou a účinnou možností léčby. Riziko závažných komplikací je menší než 2 %. Jako každý chirurgický zákrok však existují určitá rizika. Tyto zahrnují:

  • krvácející
  • infekce
  • poškození hlasivek nebo jiných blízkých struktur na krku
  • nízké hladiny vápníku v krvi, nazývané hypoparatyreóza
  • přetrvávající nebo opakující se hypertyreóza, pokud není během operace odstraněna veškerá tkáň štítné žlázy
  • potíže s dýcháním

Je nezbytné prodiskutovat tato rizika se svým lékařem předtím, než podstoupíte operaci hypertyreózy. Mohou poskytnout více informací o potenciálních nežádoucích účincích a jak je zvládat.

Jak se připravit na operaci hypertyreózy?

Příprava na operaci hypertyreózy může být skličující, ale můžete podniknout důležité kroky, abyste zajistili, že postup bude co nejhladší.

Nejprve proberte rizika a přínosy postupu se svým lékařem. Dokáže vysvětlit možné vedlejší účinky a rizika operace.

Váš lékař může také doporučit specifické testy nebo screeningy před zákrokem, aby se ujistil, že jste fyzicky způsobilí k operaci.

Budou s vámi také spolupracovat, aby se vaše hormony štítné žlázy před operací dostaly na pravidelnou úroveň. To snižuje riziko bouře štítné žlázy, náhlého zhoršení příznaků, během operace.

Možná budete také potřebovat někoho, kdo vás po proceduře odveze domů a zůstane s vámi během rekonvalescence. Tato osoba by si také měla být vědoma jakýchkoli léků nebo léčebných postupů, které můžete potřebovat po opuštění nemocnice.

Dodržováním těchto kroků můžete pomoci zajistit, že vaše operace hypertyreózy proběhne co nejhlaději a snížit veškerá potenciální rizika spojená s tímto postupem.

Jak vypadá rekonvalescence po operaci hypertyreózy?

Zotavení po operaci hypertyreózy obvykle trvá asi 2–3 týdny.

Po operaci můžete pociťovat bolesti krku, slabý hlas, potíže s polykáním a bolest v krku. Kvůli tomu a účinkům anestezie možná nebudete moci jíst pevnou stravu před dalším dnem.

Obvykle se vrátíte domů den po operaci. Budete se muset zdržet aktivit a cvičení, které mohou namáhat váš krk. Možná budete také muset chránit oblast řezu před navlhnutím nebo poškrábáním.

Váš lékař vám pravděpodobně doporučí pravidelné kontroly během zotavování, abyste mohli sledovat váš pokrok a zajistit, aby byly hladiny hormonů štítné žlázy opět v rovnováze. Zkontrolují také hladinu vápníku a to, že nemáte žádné známky infekce.

Jaký je výhled pro lidi po odstranění štítné žlázy?

Váš výhled závisí na tom, jakou operaci máte. Pokud máte totální tyreoidektomii, budete muset užívat celoživotní hormonální substituční terapii, abyste nahradili hormony, které již neprodukujete.

Možná budete také potřebovat pravidelné sledování hladin hormonů, abyste minimalizovali rizika a vedlejší účinky.

Při správné péči a monitorování po operaci můžete očekávat dobrou kvalitu života.

Často kladené otázky

Zde jsou některé často kladené otázky o operaci hypotyreózy.

Jak dlouho trvá zotavení po operaci hypertyreózy?

Rekonvalescence obvykle trvá 2–3 týdny.

Kolik stojí operace hypertyreózy?

V závislosti na vaší operaci a plánu pojištění budete možná muset zaplatit 1 273–6 210 USD z kapsy. Pokud se rozhodnete zaplatit operaci bez pojištění, celkové náklady mohou být mnohem vyšší, až kolem 30 000 $.

Mohou lidé s hypertyreózou podstoupit elektivní operace?

Experti doporučujeme odložit plánované operace, pokud vaše hypertyreóza není pod kontrolou. Chirurgický zákrok by mohl vyvolat bouři štítné žlázy.

Možná budete potřebovat operaci hypotyreózy, pokud jiná léčba nefungovala, máte velkou strumu nebo potřebujete okamžitou pozornost. Míra rizika je minimální, ale přesto můžete zaznamenat krvácení, infekci a poškození hlasivek.

Obvykle můžete očekávat pozitivní výsledek operace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY