Vše, co potřebujete vědět o ranním dřevě

Co to znamená?

Ranní dřevo, nebo jak je formálně známo, noční tumescence penisu (NPT), je běžným jevem mnoha chlapců a mužů. Čas od času se muži mohou probudit se vztyčeným penisem. To je nejčastější u mladších mužů, ačkoli muži všech věkových kategorií mohou trpět NPT.

Mnoho lidí předpokládá, že ranní erekce je známkou sexuální stimulace, ale není tomu tak vždy. Ranní dřevo je pravděpodobně reakcí vašeho těla na jeden z několika přírodních jevů.

Co způsobuje ranní dřevo?

Příčina NPT je pravděpodobně multifaktoriální. Lékaři mají několik teorií, které pomáhají vysvětlit, proč se muži čas od času probudí se vztyčeným penisem, ale žádná z těchto teorií není podpořena konkrétními lékařskými důkazy. Mezi tyto teorie patří:

Fyzická stimulace

I když máte zavřené oči, vaše tělo si stále velmi dobře uvědomuje, co se kolem vás děje. Pokud se vy nebo váš partner náhodně dotknete nebo si odřete genitálie, můžete se vzpřímit. Vaše tělo cítí stimulaci a reaguje erekcí.

Hormonální posuny

Vaše hladina testosteronu je nejvyšší ráno po probuzení. Nejvyšší je bezprostředně po probuzení ze spánkové fáze rychlého pohybu očí (REM). Samotné zvýšení tohoto hormonu může být dostatečné k vyvolání erekce, a to i bez jakékoli fyzické stimulace. Jak muži stárnou, obvykle mezi 40. a 50. rokem, přirozené hladiny testosteronu začínají klesat. Jak se tato hladina snižuje, mohou se snižovat i epizody NPT.

Uvolnění mozku

Během bdění vaše tělo uvolňuje hormony, které potlačují erekci. Když spíte, vaše tělo uvolňuje méně těchto hormonů. Zkombinujte tuto skutečnost s dalšími důvody, proč můžete zažít erekci ve spánku, a NPT se stává pravděpodobnější.

Jasnější je co ne způsobit ranní dřevo. Například potřeba močit není zodpovědná za ranní dřevo. Někteří lidé věří, že ranní erekce jim brání v močení během spánku, ale to není pravda. Ranní dřevo také není vždy známkou sexuální stimulace. V mnoha případech není NPT způsobena sny nebo myšlenkami sexuální povahy.

Kdo dostane ranní dřevo?

NPT mohou zažít muži všech věkových kategorií. Je to zdravé v každém věku a je známkou správně fungujícího krevního a nervového systému v penisu a kolem něj. Mladí chlapci mohou zažít NPT již ve věku 6 až 8 let. NPT se také může objevit u mužů ve věku 60 a 70 let. Bude to méně časté, jak se začnou objevovat problémy s ED, a tyto problémy se stávají častějšími s věkem.

Muži mohou zažít erekci třikrát až pětkrát každou noc. Bez ohledu na to, co je ve vašich snech, NPT může trvat až 30 minut a dokonce i déle. Někteří muži mohou během spánku zaznamenat erekci dlouhou až dvě hodiny. Většina erekcí se zmírní během několika minut po probuzení.

Co to znamená, když přestanete dostávat ranní dřevo?

Mít ztopořený penis, když se probudíte, je indikátorem zdravého krevního a nervového zásobení penisu. Přítomnost NPT také pravděpodobně naznačuje, že jste fyzicky schopni dosáhnout a udržet erekci, když jste vzhůru.

Pokud přestanete pociťovat NPT nebo si všimnete, že se již neprobouzíte se ztopořeným penisem, může to být časný příznak základního zdravotního problému.

S největší pravděpodobností je to známka fyzického erektilní dysfunkce (ED). Možná se ve vašem těle děje něco, co brání dostatečnému zásobování krví nebo nervy pro správnou erektilní funkci. Pravděpodobnost, že se u vás objeví ED, je pravděpodobnější, pokud:

  • mají nadváhu
  • mít vysoký krevní tlak
  • mají vysokou hladinu cholesterolu
  • mít cukrovku
  • mít deprese

Některá tělesná postižení mohou také zvýšit pravděpodobnost ED.

Léky mohou také ovlivnit vaši schopnost zažít ranní dřevo. Léky proti bolesti a některá antidepresiva mohou zabránit NPT.

NPT může být s přibývajícím věkem méně časté, ale pokud jste mladý a nezažíváte ranní erekci nebo pokud vaše erekce náhle ustanou, možná je čas navštívit svého lékaře.

Podívejte se na: Autotest erekce »

Najděte Roman ED léky online.

Kdy navštívit lékaře

Ranní dřevo je zdravé a jen zřídka je důvodem k návštěvě lékaře. Dvě situace však mohou znamenat, že je čas domluvit si schůzku. Tyto zahrnují:

Přestaneš mít ranní dřevo

Pokud jste často pociťovali ranní dřevo, ale nyní je vůbec nepociťujete nebo máte méně erekcí, měli byste si promluvit se svým lékařem. I když je přirozené, že se epizody NPT s věkem objevují méně často, náhlý pokles frekvence může být známkou základního zdravotního problému.

Začnete pociťovat bolestivou erekci

Většina ranních erekcí odezní do 30 minut po probuzení. Pokud vaše erekce trvá déle než hodinu po probuzení nebo pokud se stanou bolestivými, měli byste si domluvit schůzku se svým lékařem.

Je těžké prohlásit „příliš mnoho“ a „příliš málo“, pokud jde o NPT. Někteří muži zažívají ranní erekci každý den. Některé zkušenosti jsou méně než jednou týdně. Během roční fyzické prohlídky si promluvte se svým lékařem o tom, jak často zažíváte ranní dřevo. Pokud to nezažíváte dostatečně, váš lékař může pomoci diagnostikovat důvod.

Sečteno a podtrženo

Ranní dřevo je velmi běžné. Je to známka normálního krevního a nervového zásobení penisu. Většina mladých mužů zažije ranní dřevo několikrát týdně. Jak muži stárnou, začínají to zažívat méně často.

Pokud přestanete pociťovat NPT, může to být časným příznakem základního zdravotního problému. Věnujte pozornost tomu, jak často pociťujete ranní dřevo a pokud přestane, promluvte si se svým lékařem.

Pokračujte ve čtení: Erektilní dysfunkce u mladých mužů: příčiny a léčba »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY