Výhody mandlového oleje pro pokožku, vlasy a vaření

Mandle jsou nutriční elektrárnou. Jsou plné zdravých tuků, vlákniny, fytochemikálií, vitamínů a minerálů.

Mandle se původně pěstovaly na Blízkém východě. Dnes je Kalifornie největším producentem mandlí na světě. Produkce mandlí v Kalifornii se za posledních 20 let zdvojnásobila. Je to proto, že stále více lidí si uvědomuje přínosy pro zdraví. The Americká kardiologická asociace doporučuje mandle pro jejich tuky zdravé pro srdce.

Ale co mandlový olej? Zde je pohled na zdravotní přínosy.

Co je to mandlový olej?

Téměř polovinu hmotnosti sušených mandlí tvoří olej. Zralé mandle se lisují, aby se extrahoval olej s minimálním teplem.

Tento nerafinovaný mandlový olej chrání živiny a chuť oleje. K výrobě rafinovaného mandlového oleje se používá vysoké teplo a někdy i chemikálie.

Zatímco rafinovaný mandlový olej je odolnější vůči teplu, může postrádat nutriční hodnotu nerafinovaných odrůd. Mandlový olej, kterému se také říká sladký mandlový olej, není totéž jako olej z hořkých mandlí.

Hořký mandlový olej se vyrábí z různých druhů mandlí. Je rafinovaný, aby odstranil toxiny, které jsou přirozeně přítomné v kůži mandlí.

Obecné výhody mandlového oleje

Mandlový olej je plný vitamínu E a je skvělým zdrojem hořčíku, fosforu a mědi. Olej bohatý na antioxidanty je známý pro své schopnosti bojovat proti volným radikálům. Působí také protizánětlivě a posiluje imunitu.

Mandlový olej, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny, vám může pomoci udržet zdravou hladinu cholesterolu a zlepšit vaši paměť. Může pomoci snížit riziko onemocnění, jako je rakovina a srdeční choroby.

Výhody mandlového oleje pro pokožku

Mandlový olej se po staletí používá ke zklidnění pokožky a léčbě drobných ran a řezných ran. Ve starověké čínské a ajurvédské praxi se používal k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a lupénka.

Více než zklidnění suché pokožky může mandlový olej zlepšit pleť a tón pleti. Je vysoce změkčující, což znamená, že pomáhá vyrovnávat absorpci vlhkosti a ztrátu vody. Protože je antibakteriální a plný vitamínu A, lze mandlový olej použít k léčbě akné. Jeho koncentrace vitaminu E může také pomoci léčit poškození způsobené slunečním zářením, snížit známky stárnutí a vyblednout jizvy.

Mandlový olej se rychle vsakuje a je silným hydratačním prostředkem, takže jej lze použít na obličej i tělo. Můžete ho aplikovat přímo nebo smíchat s esenciálními oleji, abyste získali jeho výhody. Kromě hydratace pokožky je mandlový olej skvělým masážním olejem nebo ošetřením pokožky.

Má také silné protiplísňové vlastnosti. Potřete si jím nohy, abyste zabránili atletické noze nebo pomohli odstranit jiné plísňové infekce, jako je kožní onemocnění. Mandlový olej můžete použít jako čisticí prostředek nebo k jemnému odstranění make-upu.

Výhody mandlového oleje pro vlasy

Vaše pokožka není jediná věc, která může mít prospěch z mandlového oleje. Vyživující olej dokáže zjemnit a posílit vaše vlasy. Je bohatý na vitamín B-7 nebo biotin, takže mandlový olej pomáhá udržovat vlasy a nehty zdravé a silné. Může také pomoci chránit vaše vlasy před poškozením sluncem s přirozeným SPF 5.

Mandlový olej můžete použít jako ošetření pokožky hlavy. Jeho antibakteriální a fungicidní vlastnosti ho činí účinným při vyvažování kvasinek, které způsobují lupy. Snadno se vsakuje do pokožky, takže mandlový olej dobře hydratuje pokožku hlavy a čistí vlasové folikuly.

Pomocí mandlového oleje můžete také uhladit krepatění a ozdravit poškozené vlasy. Naneste malé množství nebo méně na konečky vlasů před sušením, abyste hydratovali a snížili krepatění.

Měli byste vařit s mandlovým olejem?

Vaše srdce vám poděkuje za konzumaci mandlového oleje. Mandlový olej, plný mononenasycených mastných kyselin, může zvýšit hladinu „dobrého“ cholesterolu nebo lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL). Může také snížit hladinu „špatného“ cholesterolu nebo lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL), když nahradí nasycené a trans-tuky.

Mandlový olej může pomoci snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, protože má vysoké hladiny antioxidantů, má schopnost snižovat záněty v těle a má vliv na cholesterol.

Při vaření s mandlovým olejem nezapomeňte uchovávat nerafinované nebo panenské oleje na nízké teplotě, abyste zabránili spálení oleje a zničení nutriční hodnoty. Mandlový olej se nejlépe používá do salátových dresinků, pečení při nízké teplotě nebo jako konečný olej na vrchu pokrmu, který dodává extra chuť a výživu.

Jeho jemná chuť je ideální pro vklouznutí do pokrmů. Rafinovaný olej lze použít k pražení nebo restování, protože byl zpracován tak, aby snesl mnohem vyšší teplo, až 420 °F (215 °C).

Další kroky

Ačkoli celé mandle poskytnou nejvíce výživy, mandlový olej může být zdravým doplňkem vašeho jídelníčku.

Ať už si ho dáváte na tělo nebo na salát, hledejte nerafinovaný nebo panenský mandlový olej. Nerafinovaný olej si zachovává více živin, které jsou prospěšné pro vaši pokožku, vlasy a zdraví.

Pokud si nejste jisti, zda máte alergii na ořechy, je nejlepší nechat se nejprve otestovat, než si dáte mandlový olej nebo jej použijete na své tělo.

Pokud si nemyslíte, že jste alergičtí, vyzkoušejte testovací malý testovací náplast na vnitřní straně zápěstí, než jej použijete ve své rutině péče o pleť.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY