Začal jsem denně pít jablečný ocet a stalo se toto

Přesuňte se, citronová voda, jednorožčí latté a kurkumové čaje…

jablečný ocet
Fotografie Aya Brackett

Jak každý s IBS ví, když vaše symptomy způsobují zmatek a přebírají váš každodenní život, pokusíte se vše napravit.

Během svých 10 let pokusů a omylů souvisejících s IBS jsem zkusil jíst aktivní uhlí, absolvoval jsem hypnoterapii, masáže šeptání svalů, pil jsem ráno a večer aloe vera a vyzkoušel jsem asi 40 různých značek probiotik. Pokud to slibovalo, že nějak zmírní trávicí příznaky, odmítl jsem nechat kámen na kameni.

A tak, zatímco někteří mohou ohrnovat nos, jsem si jistý, že ostatní lidé s IBS by se mohli vcítit do mého utrpení. Protože zatímco někteří ho mohou preferovat na svých chipsech nebo salátu, asi před šesti měsíci jsem začal pít jablečný ocet (ACV) – na kameny.

No… technicky zředěné, takže předpokládám, že to není tak hardcore!

Čtěte dále a zjistěte, jak to ovlivnilo mé příznaky IBS a celkové zdraví trávicího traktu.

1. Moje nadýmání ustoupilo

Úleva od nadýmání a přebytečné plynatosti, kterou ACV tvrdila, byla pravděpodobně to, co mě lákalo to zkusit. V té době jsem po jídle – zejména po obědě a večeři – trpěl silným nadýmáním, a přestože jsem se držel lehčích jídel, vždy se mi zdálo, že si musím rozepnout kalhoty a strávit večer dost nepohodlně. Doufal jsem, že mi tato podivná směs pomůže cítit se normálněji – a skutečně si jídlo užít, než se obávat, jaký vliv to bude mít na mé bříško.

Už po jedné „dávce“ ACV jsem zaznamenal obrovský rozdíl v tom, jak málo jsem se po jídle cítil nafouknutý. Cítil jsem se lehčí a méně zatížený. Odpolední propad prostě nikdy nepřišel a místo toho, abych měl v noci chuť na cukr, jsem se po večeři cítil dostatečně spokojený, že jsem svou obvyklou pochoutku vynechal.

Jak týdny plynuly, téměř jsem zapomněl, jaké je to nadýmání, dokud jsem to jednoho dne nezapomněl vypít – a byl jsem šokován, jak velký rozdíl to dělá. Už jsem nemusela chodit spát a kojit bolestivé dítě!

Tak proč tomu tak je? Některé z hlavních příčin nadýmání jsou nevyvážené pH žaludku, nedostatek enzymů a probiotik a přemnožení kandidy, což může způsobit další problémy. ACV má antibakteriální vlastnosti, které mohou být užitečné při léčbě nadýmání, protože stimuluje kyselinu chlorovodíkovou ve vašem žaludku a pomáhá při zdravém rozkladu potravin, aniž by vytvářel škodlivé toxiny. Tato regulace trávení vám může pomoci cítit se méně nafouklí!

2. Začal jsem lépe spát

Staří Řekové byli mezi prvními, kdo objevili, že ACV má nepřeberné množství působivých zdravotních výhod, a začali jej používat jako přírodní antibiotikum a dezinfekční prostředek. Vlastně ho používám i k odvápnění své konvice!

Později lidé začali vidět i jeho vliv na nespavost. ACV může vyvolat uvolňování látky zvané tryptofan, která se metabolizuje na serotonin, čímž podporuje celkové zdraví. Může to pomoci s tím „příliš unaveným“ pocitem, který může někdy způsobit, že se náš mozek zblázní, když se snažíme usnout. Může také podporovat hlubší, delší a klidnější spánek!

Poprvé jsem si všiml výhod, když se můj přítel zeptal, zda spím déle. Zjevně jsem si vždycky stěžoval, že se uprostřed odpoledne cítím unavený (jejda) a pár týdnů jsem se o tom nezmínil. Když jsem se podíval zpět, uvědomil jsem si, že to není tím, že bych spal déle, jen jsem se nevzbudil s pocitem, že bych chtěl zdřímnout, ani jsem neměl chuť si v 15 hodin zdřímnout.

3. Moje kůže se vyčistila

Před několika lety jsem si v místním obchodě se zdravou výživou koupil nějaké ACV, protože dermatolog zmínil, že by možná stálo za to zkusit pomoci s mou suchou pokožkou a růžovkou. Bylo mi doporučeno natírat zředěnou směs dvakrát denně. Ovšem kromě páchnutí zatuchlým obchodem s chipsy jsem žádný rozdíl nezaznamenal a vzdal jsem to.

ACV může pomoci s řadou kožních problémů, včetně ekzému a akné, i když je zapotřebí více výzkumu. Neuvědomil jsem si, že jeho pití je jediný způsob, jak plně využít jeho výhod.

Tak proč by to proboha pomáhalo vaší pleti? jablečný ocet pomáhá k tvorbě kyseliny jablečné, která má antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Pomáhá vyrovnat vaše pH, takže pokud je vaše pokožka příliš mastná nebo příliš suchá, může to pomoci normalizovat věci.

Od té doby, co jsem ho začal pít denně, spolu s kombinací lokálních ošetření – jednou týdně si dělám peeling a používám ACV ve své domácí směsi – všiml jsem si obrovského rozdílu. Moje kůže se téměř vyčistila a je mnohem snazší ji zvládnout. Suchost výrazně ustoupila a otravných červených, zarudlých skvrn je málo a jsou daleko od sebe.

4. Moje citlivá pokožka hlavy se uzdravila

Většina doporučení pro použití ACV k odstranění citlivé a šupinaté pokožky radí vytvořit si vlastní masku na vlasy zkombinováním s vodou a esenciálními oleji – předpokládám, že to pomůže v boji proti zápachu. Zjistil jsem však, že největší přínos jsem získal, když jsem ho začal pít denně. Napjaté svědění, které jsem míval, zmizelo do týdne a veškeré zbytky jsem mohl odstranit několika střiky zředěného roztoku.

Takže je to vlastně dobré pro vaši pokožku hlavy? To může být! Může dodat vlasům lesk a podpořit růst! ACV je také dezinfekční prostředek, takže může zabíjet jakékoli houby nebo bakterie, které se množí na suché pokožce hlavy, snižuje infekce a svědění a zabíjí jakékoli vnitřní kvasinky.

Jak se to vezme

Většina lidí, včetně mě, doporučuje 2 polévkové lžíce jablečného octa zředěného ve vodě denně před jídlem. Protože to může být špatné pro vaše zuby, doporučuji poměr 1 díl ACV na 3 díly vody. Určitě si kupte bio verzi, aby obsahovala všechny dobroty bez přidaného!

Bez ohledu na to, zda vás můj příběh lákal k tomu, abyste si to vyzkoušeli na vlastní kůži, nemohu zamaskovat skutečnost, že chuť může být obtížně snesitelná a má velmi přetrvávající pachuť. Takže bych doporučoval vypít to všechno najednou a ne usrkávat. Aby to šlo dolů trochu snadněji, možná vmíchejte pomerančový džus nebo cordial.

I když některé výzkumy naznačují, že u určitých stavů mohou být přínosy pro zdraví, k vyhodnocení všech jeho tvrzení je stále zapotřebí více. Tohle je zkušenost jednoho člověka a každý je jiný. Může to na vás působit jinak. Promluvte si se svým lékařem, než vyzkoušíte ACV nebo jiné přírodní prostředky k léčbě zdravotního stavu. Budou vám schopni pomoci zvážit výhody a rizika, abyste se rozhodli, zda je to pro vás to pravé.

Tip pro zdraví: Proč jablečný ocet stojí za humbuk


Scarlett Dixon je britská novinářka, lifestylová bloggerka a youtuberka, která v Londýně pořádá networkingové akce pro blogery a odborníky na sociální média. Má velký zájem mluvit o všem, co by mohlo být považováno za tabu, a má dlouhý seznam. Je také vášnivou cestovatelkou a je nadšená ze sdílení zprávy, že IBS vás nemusí v životě brzdit! Navštivte její webové stránky a Cvrlikání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY