Závislost na cvičení

Co je to závislost na cvičení?

Závislost na cvičení je nezdravá posedlost fyzickou zdatností a cvičením. Často je to důsledek poruch vnímání těla a poruch příjmu potravy. Závislí na cvičení vykazují rysy podobné vlastnostem jiných závislých, mezi které patří:

  • posedlý chováním
  • zapojení do chování, i když to způsobuje fyzickou újmu
  • zapojit se do chování, přestože chce přestat
  • zapojit se do chování tajně.

Cvičení způsobuje uvolňování určitých chemických látek v nervovém systému. Tyto chemikálie vytvářejí pocit potěšení nebo odměny. Závislost na cvičení může být částečně závislostí na této slastné reakci.

Extrémní ztráta hmotnosti a zdravotní stavy související s hubnutím mohou být důsledkem závislosti na cvičení.

Co způsobuje závislost na cvičení?

Cvičení uvolňuje endorfiny a dopamin. Jsou to stejné neurotransmitery, které se uvolňují při užívání drog. Závislý na cvičení pociťuje při cvičení odměnu a radost. Když přestanou cvičit, neurotransmitery zmizí. Narkoman musí více cvičit, aby spustil chemické uvolňování.

Závislost na cvičení obvykle začíná touhou po fyzické kondici. Porucha příjmu potravy, jako je mentální anorexie nebo bulimie, může vést k nezdravé posedlosti cvičením. Tělesná dysmorfická porucha nebo porucha tělesného obrazu může také způsobit závislost na cvičení.

Komu hrozí závislost na cvičení?

Lidé, kteří pociťují tlak, aby zůstali ve formě, jsou ohroženi rozvojem závislosti na cvičení. A lidé, kteří mají nadváhu a vydali se na extrémní režim hubnutí, mohou být také ohroženi závislostí na cvičení.

Výzkumníci na University of Southern California spekulují, že 15 procent lidí závislých na cvičení je také závislých na cigaretách, alkoholu nebo nelegálních drogách. Odhadem 25 procent může mít jiné závislosti, jako je závislost na sexu nebo na nakupování.

V některých případech se bývalí narkomani a alkoholici uchylují ke cvičení, aby zaplnili prázdnotu po minulých závislostech. Je to podobný způsob, jakým se kuřák může stát závislým na kofeinu poté, co přestane kouřit.

Jaké jsou příznaky závislosti na cvičení?

Mezi běžné příznaky závislosti na cvičení patří:

  • pocit bzučení po cvičení
  • abstinenční příznaky po dlouhé době bez cvičení
  • zažívá neovladatelnou touhu cvičit
  • omezení aktivit v jiných oblastech života, aby si našli čas na cvičení
  • trávit dlouhá období přípravou na cvičení a zotavováním se z něj
  • trpí neschopností vydržet se sníženou cvičební rutinou

Jak se diagnostikuje závislost na cvičení?

Závislost na cvičení není vždy snadné diagnostikovat. Většina závislých na cvičení na svém chování nevidí nic špatného a nehlásí to. Není to také diagnóza uznaná Americkou psychiatrickou asociací (APA), což znamená, že neexistují žádná specifická diagnostická kritéria, která by se dala použít při její diagnóze.

Zvýšená posedlost fitness a snížená sociální aktivita běžně ukazují na závislost na cvičení. Lékař vás může požádat, abyste si vedli deník o svých cvičebních rutinách a společenských aktivitách, aby zjistil, zda vykazujete abnormální vzorce cvičení.

Jaké jsou možnosti léčby závislosti na cvičení?

Ve většině případů je k léčbě závislosti na cvičení nezbytná sebekontrola. Závislý uznává, že má problém, a podniká kroky ke kontrole pohybové aktivity.

Závislí na cvičení často přecházejí na nové formy cvičení nebo mírní své současné tréninky. Závislý na cvičení možná bude muset na čas přestat cvičit, aby získal kontrolu nad touhou cvičit.

Jak mohu předejít závislosti na cvičení?

Abyste předešli závislosti na cvičení, vyhněte se přílišným výletům do posilovny. Omezte čas cvičení a množství denního cvičení.

Udělejte si během týdne pauzy od cvičení, aby si tělo odpočinulo. Pokud zjistíte, že jste posedlí cvičením, poraďte se se svým lékařem o tom, co můžete dělat.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Psychická a fyzická oddanost může léčit závislost na cvičení. Závislí na cvičení by se měli vyhýbat drogám, alkoholu, kofeinu a dalším látkám, které mohou být návykové.

Doba, kterou člověk potřebuje k překonání závislosti na cvičení, závisí na závažnosti stavu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY