Zdravotní přínosy dýňového oleje

V dýni je víc, než se na první pohled zdá

Můžete si dýni představit jako slavnostní podzimní dekoraci nebo přísadu pro dokonalý koláč, ale dýně má i jiné využití. Určité zdravotní přínosy má například dýňový olej.

O dýňovém oleji se říká, že pomáhá podporovat zdraví moči a srdce. Je plný vitamínů a protizánětlivých látek spolu s kyselinou linolovou a olejovou. Zde je to, co potřebujete vědět o potenciálních přínosech tohoto ovoce pro zdraví.

Účinky na duševní zdraví

Tradičně se říká, že dýňový olej a dýňová semínka obecně zvyšují náladu a odhánějí deprese. Minulé poznatky z British Journal of Psychiatry například ukázaly pozitivní výsledky podávání dýňových semínek dětem s depresí.

Účinky na vlasy a pokožku

Dýňový olej je spojován s pozitivními účinky na růst vlasů, zejména u mužů. Jeden studie zjistili, že muži, kteří užívali 400 miligramů dýňového oleje každý den po dobu 24 týdnů, měli ve skutečnosti o 40 procent větší růst vlasů než muži ve skupině s placebem. Nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky.

Účinky na zdraví srdce

Možná víte, že nasycené tuky nejsou dobré pro zdravé srdce. Stále však může být matoucí vědět, které tuky jsou vhodné k jídlu. Dýňový olej je ve skutečnosti nenasycený tuk, což znamená, že je to „dobrý“ druh tuku. Nenasycené tuky, jako je dýňový olej, mohou skutečně podporovat zdravé srdce.

Jeden studie na zvířatech zjistili, že dýňový olej nejen pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, ale má také protizánětlivé účinky. Bylo také prokázáno, že olej snižuje krevní tlak u myší.

Podívejte se: Dobré tuky, špatné tuky a srdeční choroby »

Účinky na zdraví prostaty

Dýňový olej spolu s palmetovým olejem ukázaly slibné výsledky jako alternativní léčba benigní hypertrofie prostaty (BPH). BPH je běžný stav, kdy se prostata zvětší. To může být extrémně bolestivé a blokovat tok moči.

A studie Korejských mužů s BPH zjistili, že dýňový olej může působit jako účinný alternativní lék bez nežádoucích účinků. Účastníci studie zaznamenali zlepšení symptomů, včetně lepšího průtoku moči. Vědci zjistili, že optimálních výsledků bylo dosaženo, když byl dýňový olej spárován s palmetovým olejem.

Účinky na zdraví močových cest

Obecně se zdá, že dýňový olej působí pozitivně na močové cesty. Tento trakt se skládá z ledvin, močového měchýře a močové trubice, která spojuje močový měchýř s močovým otvorem.

Výzkumníci v malém studie podal účastníkům 500 až 1 000 miligramů dýňového oleje. Účastníci zaznamenali drastické zlepšení symptomů hyperaktivního močového měchýře, včetně pomočování v noci.

Účinky na menopauzu

V jednom studie, bylo zjištěno, že dýňový olej pomáhá zmírnit některé příznaky menopauzy. To zahrnovalo snížení návalů horka, bolesti kloubů a bolesti hlavy. U žen užívajících dýňový olej se také zvýšila hladina HDL, což je „dobrý“ cholesterol.

Jak mohu získat dýňový olej?

Stejně jako lněné semínko, dýňový olej lze užívat v tekuté nebo koncentrované formě pilulek. To lze zakoupit ve zdravotnických obchodech nebo prostřednictvím internetového prodejce zdraví. Většinu času lidé berou dýňový olej ve formě pilulek. Obecně je to proto, že je pohodlnější a snadněji se polyká. Běžně se prodává v 1000 miligramových kapslích, ale najdete ho v různých dávkách.

Pokračujte ve čtení: 7 potravin pro zvětšenou prostatu »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY