Zdravotní přínosy ořechových másel

Alternativy k PB&J

Ze všech ořechových másel asi nejvíce znáte arašídové máslo. Získalo si vás, když se poprvé objevilo ve vaší krabici s obědem v celé své mazlavé kráse. Od školní jídelny až po kancelář na rohu, sendvič s arašídovým máslem a želé je polední základ, který nikdy neztrácí svou přitažlivost.

Oříškových másel je však na výběr nepřeberné množství. Ořechová másla vyrobená z kešu oříšků, mandlí, makadamových ořechů a dalších jsou k dispozici ve vašem místním obchodě s potravinami a na farmářském trhu.

Čtěte dále a dozvíte se o dalších ořechových máslech, která můžete vyzkoušet, pokud máte alergii na arašídy nebo jen chcete nějaké zpestření k obědu.

Žádné arašídy? Žádný problém

Alergie na ořechy – zejména na arašídy – jsou stále častější. Podle American College of Allergy, Asthma & Immunology (ACAAI) se hlášený počet případů alergie na arašídy mezi lety 1997 a 2008 zvýšil více než trojnásobně.

Alergie na arašídy může být nebezpečná. ACAAI uvádí, že se jedná o jeden z potravinových alergenů nejčastěji spojovaných s náhlými a závažnými reakcemi, jako je život ohrožující anafylaxe.

Naštěstí existuje mnoho alternativ ořechového a semínkového másla, které udrží váš sendvič chutný a vaše alergie na uzdě.

Informujte se u svého doc

Pokud jsou arašídy jedinými ořechy, které u vás vyvolávají alergickou reakci, můžete zkusit alternativní ořechová másla – ale nejprve se poraďte se svým lékařem. Pokud máte alergii na arašídy, můžete mít také alergie na stromové ořechy, jako jsou mandle, kešu nebo lískové ořechy.

Namažte mě máslem

Pokud nejste alergičtí na stromové ořechy, můžete si vybrat z různých ořechových másel prospěšných pro srdce. Široká škála ořechových másel poskytuje četné zdravotní výhody. Podívejte se v místním obchodě s potravinami nebo zdravou výživou na ořechová másla vyrobená z:

  • mandle
  • kešu ořechy
  • makadamie
  • vlašské ořechy
  • lískové oříšky

Výhody

Ořechová másla obsahují řadu důležitých živin, včetně:

  • protein
  • zdravé tuky
  • vlákno
  • vitamíny a minerály
  • fytochemikálie

Specifické živiny v ořechovém másle se liší v závislosti na typu ořechu, ale všechny ořechy jsou dobrým zdrojem zdravých tuků. Mayo Clinic uvádí, že ořechy pomáhají zlepšit hladinu cholesterolu. Porce ořechového másla je skvělým zdrojem cenných živin.

Zkontrolujte štítek

Ne všechna ořechová másla mají zdravé přísady. Mnoho značek obsahuje pouze mleté ​​ořechy, ale některé obsahují přidanou sůl a cukr. Někteří používají částečně hydrogenovaný olej – zdroj nezdravých trans-tuků, podle US Food and Drug Administration. Před výběrem ořechového másla nezapomeňte zkontrolovat štítek.

Sledujte kalorie

I když jsou ořechy fantastickým zdrojem výživných vitamínů a minerálů, mají také vysoký obsah kalorií. Pokud jíte hodně ořechů nebo ořechových másel, omezte kalorie v jiných oblastech. The Americká kardiologická asociace poznamenává, že zdravá denní porce je jen hrstka ořechů.

Nedovolte, aby vás strach z tuku odradil od zkoušení ořechových másel.

Zbláznit se bez oříšků

Pokud vás vaše alergie nutí držet si odstup od všech ořechů, vynikající alternativou jsou másla ze semen a sójových ořechů. Máslo ze slunečnicových semínek má vysoký obsah polynenasycených tuků prospěšných pro srdce. Sójové ořechové máslo (které chutná podobně jako arašídové máslo) má vyšší obsah bílkovin a nižší obsah tuku než průměrné ořechové máslo. Můžete také vyzkoušet tahini, pastu ze sezamových semínek, která má konzistenci ořechového másla a je také velmi výživná a přitom neobsahuje ořechy.

Pokud máte závažné alergie na ořechy, požádejte svého lékaře, aby otestoval potenciální nesnášenlivost sóji nebo semen, než vyzkoušíte tyto možnosti.

Bezpečnost především

Pokud máte v rodinné anamnéze alergie na ořechy, hrajte na jistotu. Je důležité se poradit se svým lékařem, pokud vy nebo vaše dítě nemáte na ořechy ani malou alergickou reakci. Mírná minulá reakce naznačuje možnost vážné budoucí reakce.

Pokud máte specifickou alergii na ořechy, poraďte se se svým lékařem o konzumaci alternativního ořechového másla. Je možné, že ve svých oblíbených receptech můžete použít alternativní ořechové máslo. Upravte si sendvič s ořechovým máslem a želé, nalijte si vysokou sklenici mléka a vychutnejte si tuto oblíbenou svačinku z dětství!

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY