Zlomeniny lopatky

Porozumění zlomenině lopatky

Lopatka je kost trojúhelníkového tvaru, která spojuje vaši pažní kost s klíční kostí a hrudní stěnou. Máte dvě lopatky, jednu umístěnou na obou stranách horní části zad. Je chráněn mnoha svaly, které mu dodávají sílu a umožňují mu plynulý pohyb.

Zlomeniny lopatky nejsou běžné. Podle Americké asociace ortopedických chirurgů každoročně tvoří méně než 1 procento všech zlomených kostí ve Spojených státech. Protože je tak těžké zlomit lopatku, jsou zlomeniny obvykle způsobeny velkými traumaty, jako jsou automobilové nebo motocyklové nehody, sportovní nehody nebo extrémní pády.

Existuje několik částí lopatky, které mohou být zlomené:

Zlomenina těla lopatky

Podle Wheelessovy učebnice ortopedie, online učebnice vedené katedrou ortopedické chirurgie na Duke University Medical Center, se většina zlomenin vyskytuje v oblasti těla lopatky. Je to největší část lopatky.

Zlomenina lopatkového krku

Podle učebnice vévody ortopedie dochází ke zlomeninám lopatky jako druhé-nejčastěji v oblasti lopatkového krku. Toto je úzká část lopatky přímo pod ramenní jamkou, kde se kost spojuje s kostí nadloktí.

Glenoid

Toto je zásuvka, kde se pažní kost spojuje s lopatkou. Zlomenina je v glenoidní části lopatky velmi vzácná.

Acromion

Akromion je nejvyšší bod lopatky, který jej spojuje s klíční kostí. Mohou se zde objevit zlomeniny, ale jen zřídka jsou závažné.

Coracoid

Jedná se o malou hákovitou kost, která spojuje lopatku s klíční kostí. Je velmi nepravděpodobné, že by tato kost byla zlomená.

Rozpoznání příznaků zlomeniny lopatky

Zlomeniny různých částí lopatky mohou způsobit mírně odlišné příznaky. Obecně však příznaky zahrnují:

 • silná bolest při pokusu o pohyb paží
 • neschopnost zvednout ruku nad hlavu
 • otoky, podlitiny a oděrky kůže v zadní části lopatky

Další zranění, zejména ta způsobená traumatem, mohou mít stejné příznaky jako zlomenina lopatky. Všechny zlomeniny jsou vážné, proto je důležité okamžitě navštívit lékaře, pokud se u vás objeví některý z výše uvedených příznaků.

Co způsobuje zlomeninu lopatky?

Pád nebo silný úder do paže může způsobit zlomeniny lopatky. Ke zlomenině nejčastěji dochází po:

Pád na nataženou paži

Když lidé padají, mají tendenci natáhnout jednu nebo obě paže, aby ochránili zbytek těla před zraněním. Tím se svaly paže napnou a lopatka je tak náchylnější ke zlomenině.

Bít tvrdě zasažen do ramene

Silná rána do ramene při nehodě auta nebo motocyklu, pádu nebo tvrdém předmětu (jako je baseball nebo baseballová pálka) může zlomit lopatku.

Jak se diagnostikuje zlomenina lopatky?

Pokud je podezření na zlomeninu lopatky, lékař provede kompletní fyzickou prohlídku. Zkontrolují polohu a zarovnání ramene a také vyhledají další fyzická zranění, která mohla nastat spolu se zlomeninou ramene.

Pokud máte vážná zranění, váš lékař nemusí být schopen provést fyzickou prohlídku. Ať už je nebo není možné fyzické vyšetření, lékař také nařídí zobrazovací testy vašeho ramene a hrudníku. Mohou objednat rentgenové nebo CT vyšetření, aby přesně určili, kde a jak špatně byla vaše lopatka zlomená.

Mohou být další stavy způsobeny zlomeninou lopatky?

Mnoho lidí, kteří mají zlomeniny lopatky, má v důsledku traumatu také další vážná zranění, jako je lebka, páteř a hrudník.

Pokud se neléčí, zlomeniny lopatky se časem zahojí, ale mohou se zahojit ve špatné poloze. Tomu se říká malunion. Malunion může vést ke zbytkové bolesti a ztuhlosti, problémům s pohyblivostí a bouli na zadní straně lopatky. Obvykle je k odstranění zlomeniny lopatky, která se špatně hojí, nutná operace.

Jak ošetřit zlomeninu lopatky

Existuje několik různých ošetření zlomených lopatek.

Nechirurgická léčba

Většinu zlomenin lopatek lze ošetřit bez chirurgického zákroku. Lékař vám poskytne závěs, který vám udrží rameno na místě, zatímco se vaše kosti uzdraví.

Váš lékař vám také předepíše fyzikální terapii, která vám pomůže zvýšit pohyblivost a snížit ztuhlost a bolest. Budete instruováni, abyste si opřeli rameno, dokud nebude připraveno na fyzickou terapii. Fyzikální terapie je často využívána a pokračuje, dokud nezískáte plnou pohyblivost ramene. Váš lékař vám řekne, kdy je v pořádku váš vak odstranit. K tomu obvykle dochází, když vaše bolest začne odeznívat.

Chirurgická operace

Některé druhy zlomenin lopatky musí být ošetřeny chirurgickým zákrokem. Tyto zahrnují:

 • zlomeniny, kde je posunut glenoid
 • těžké zlomeniny krčku lopatky
 • akromiové zlomeniny, které způsobují, že se o ni kost horní části paže otírá

Během operace budete pod anestezií. Chirurg vrátí vaše kosti zpět do zarovnání a může je spojit pomocí kovových desek, šroubů nebo drátů. Stejně jako u nechirurgické léčby bude po operaci následovat odpočinek a poté fyzioterapie, dokud se nevrátí vaše plná pohyblivost.

Jaký je výhled na zlomeninu lopatky?

Nechirurgická léčba zlomeniny lopatky má jen málo rizik. Pokud lékař doporučí operaci, budete čelit malým rizikům:

 • nežádoucí reakce na anestezii
 • silné krvácení
 • infekce
 • chirurgické chyby
 • poranění nervu

Ti, jejichž zlomeniny lopatky jsou úspěšně léčeny, mohou očekávat, že se do šesti měsíců až roku vrátí k aktivnímu a zdravému životu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY