Způsoby, jak se vyrovnat s depresí z přemístění

Stěhování je často stresující zážitek. U některých může vyvolat depresi z přemístění – neformální termín pro popis poruchy přizpůsobení.

Stěhování může být stresující. I když jste se na stěhování těšili, stěhování může vyvolat nebo zhoršit depresi. Často se tomu říká „deprese z přemístění“.

Stěhování může být drastická změna a všechny drastické změny mohou ovlivnit vaše duševní zdraví. Můžete pociťovat příznaky deprese, jako jsou pocity smutku, nedostatek potěšení a vyčerpání. Deprese z přemístění může také ovlivnit vaši chuť k jídlu, spánkový režim a schopnost soustředit se.

Pokud zažíváte depresi z přemístění, nejste sami. Je možné najít podporu a začít se cítit lépe.

Co je relokační deprese?

Deprese z přemístění je hovorový termín používaný k popisu poruchy přizpůsobení kvůli pohybu. Nejedná se o formální diagnózu v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch, 5. vydání textové revize (DSM-5-TR) — příručce používané k definování a diagnostice stavů duševního zdraví ve Spojených státech.

Pokud to, co zažíváte, je porucha přizpůsobení, očekává se, že příznaky vymizí během prvních 6 měsíců. Pokud příznaky přetrvávají, může vám být diagnostikována klinická deprese.

Změna domova může být velmi rušivá. Toto narušení vaší rutiny – stejně jako úzkost spojená se stěhováním a přizpůsobením se novému prostoru – může vyvolat hluboký, ale dočasný smutek. V některých případech může stěhování také znamenat ztrátu sítě podpory, kulturní šok a pocit izolace od ostatních.

Podle výzkumu z roku 2017 je časté stěhování v dětství spojeno se špatným duševním zdravím studie 2019 na základě dat od téměř 4 000 studentů prvního ročníku vysokých škol také našel souvislost mezi častým stěhováním a špatným duševním zdravím.

A mladí lidé nejsou jediní, kdo zažívají depresi z přemístění. A studie 2022 zjistili, že přesun do péče o seniory může být pro starší dospělé obtížnou zkušeností.

Ačkoli pocity smutku a dokonce i prázdnoty při pohybu mohou být bolestivé, tyto příznaky obecně nesplňují podmínky pro klinickou diagnózu. Pokud se však domníváte, že byste mohli mít prospěch z odborné pomoci, abyste našli způsoby, jak se s tím vyrovnat, je to vždy možnost bez ohledu na závažnost vašich příznaků.

Příznaky deprese z přemístění

Příznaky deprese z přemístění jsou stejné jako příznaky deprese.

Podle DSM-5-TR příznaky deprese zahrnují:

 • změny vaší chuti k jídlu (buď zvýšení nebo snížení)
 • potíže se soustředěním
 • pocit smutku, otupělosti nebo beznaděje
 • podrážděnost a zvýšený hněv
 • ztráta zájmu o vaše obvyklé koníčky a vášně
 • ztráta zájmu o socializaci
 • fyzické bolesti, které jsou jinak nevysvětlitelné
 • spí příliš mnoho nebo příliš málo
 • myšlenky nebo plány na sebevraždu nebo sebepoškozování

Můžete také zažít pocity lítosti nad svým krokem. Mohli byste uhodnout své rozhodnutí přestěhovat se nebo pochybovat o své schopnosti přizpůsobit se novým okolnostem.

Je to smutek ze stěhování nebo deprese?

To, že se po pohybu cítíte na dně, ještě neznamená, že máte depresivní poruchu. Je však možné zažít klinickou depresi kvůli přemístění.

Rozdíl mezi smutkem a depresí je ten, že deprese je trvalá. Depresi lze považovat pouze za příznaky:

 • jsou přítomny alespoň 2 týdny
 • negativně ovlivnit mnoho aspektů vašeho života, takže je obtížné fungovat

Bez ohledu na to, zda zažíváte plnohodnotnou depresi z přemístění nebo nějaké blues po přestěhování, můžete si promluvit s odborníkem na duševní zdraví.

Kdo je nejvíce ohrožen depresí z přemístění?

Neexistuje dostatek výzkumu, který by určil, kdo konkrétně zažije depresi z přemístění. Některé faktory však mohou zvýšit vaše riziko klinické deprese.

Například:

 • Identita: Riziko deprese u transgender lidí je téměř 4krát vyšší než u cisgender lidí.
 • Genetika: Pokud máte v rodinné anamnéze deprese, jste spíše to rozvíjet.
 • Nedostatek vitaminu D: Studie spojují příznaky deprese s nízkou hladinou vitaminu D.
 • Zneužití látky: Výzkum naznačuje, že lidé, kteří mají poruchu užívání návykových látek, mají větší pravděpodobnost deprese.
 • Fyzické nemoci: Deprese je spojena s dalšími chronickými nemocemi, jako jsou např srdeční choroba a rakovina.

Díky tomu může každý zažít depresi z přemístění.

3 způsoby, jak zvládnout depresi z přemístění

Psychoterapie

Psychoterapie, známá také jako talk terapie, je jednou z nejúčinnější léčby na deprese. Zahrnuje diskusi o vašich zkušenostech, myšlenkách a emocích s vyškoleným profesionálem. Prostřednictvím talk terapie se můžete naučit dovednosti, které vám pomohou lépe se vyrovnat.

K léčbě deprese lze použít mnoho různých typů psychoterapie, včetně kognitivně behaviorální terapie (CBT) a psychodynamické terapie.

Léky

K léčbě deprese lze použít mnoho druhů léků. Antidepresiva vám musí předepsat lékař, který určí, zda jsou pro vás léky vhodné. Také určí, který lék bude pro vás pravděpodobně nejlepší.

Léky lze použít spolu s terapií hovorem k léčbě deprese a dalších stavů.

Strategie sebeobsluhy

Výzkumem podporované strategie péče o sebe pro depresi zahrnují:

 • získávání dostatek spánku každou noc
 • jíst vyvážená a výživná jídla pro podporu mozku a těla
 • zapojit se do cvičení několikrát týdně
 • pravidelně praktikovat meditaci
 • trávit čas v přírodě zlepšit vaši náladu
 • psaní deníku a zapojování se do kreativních koníčků
 • omezení užívání alkoholu a drog

Stěhování může často otřást našimi obvyklými rutinami. Můžete ztratit návyky, které podporují vaše duševní zdraví, jako je pravidelné cvičení a dobrý spánkový režim. Návrat do těchto rutin by mohl být užitečný. Pokud jste si tyto návyky ve svém novém prostředí ještě nevytvořili, nikdy není pozdě začít.

Provádění výše uvedených činností vám může připadat jako náročný úkol, když jste v depresi. Zkuste při vytváření zdravějšího životního stylu zaujmout přístup „něco je lepší než nic“.

Pokud se vám dlouhé cvičení v posilovně zdá příliš obtížné, zvažte, zda se vydat na 10minutovou procházku kolem vašeho bloku nebo dokonce uvnitř vašeho domova. Pokud 20minutová meditace nezní jako možná, meditujte 60 sekund. Zaměřte se na pokrok, ne na dokonalost.

Můžete se také pokusit vybudovat si jeden zvyk po druhém. Možná začněte se spánkem tím, že budete každý večer cvičit spánkovou hygienu. To vám může pomoci rychleji usnout a zůstat spát celou noc. Pokud se vám nedaří usnout ve vašem novém domově, zkuste při nespavosti vizualizaci nebo řízenou meditaci.

Jak předejít depresi z přemístění

Ne vždy je možné předejít depresi z přemístění. Péče o sebe však může mít pozitivní vliv.

Když se pohybujete, vyzkoušejte následující:

 • Nechte truchlit svůj starý domov: I když jste byli ze svého stěhování nadšení a i když věříte, že to byl dobrý nápad, je přirozené, že se po přestěhování cítíte smutně. Dovolte si cítit své pocity.
 • Zůstaňte ve spojení s blízkými: Pokud se přesouváte do měst, může být užitečné plánování videohovorů.
 • Vytvořte nová připojení: Zkuste se seznámit s novými lidmi tím, že se zapojíte do tříd a klubů.
 • Najděte části svého nového domova, které máte rádi: Ať už je to útulný koutek ve vašem domě nebo blízký park, zkuste najít aspekty vašeho nového domova, které se vám líbí.
 • Hnízdo: Zdobení, přeskupování nebo úklid vašeho domova vám může pomoci, abyste se ve svém novém prostoru cítili lépe a pohodlněji.
 • Vytvořte rutinu: Dostat se do nové rutiny vám může pomoci cítit se méně neklidně. Může vám také pomoci praktikovat zdravé návyky péče o sebe, které podporují vaše duševní zdraví, jako je meditace nebo pravidelné stravování.
 • Požádejte o pomoc: Stěhování je obtížné, i když nepociťujete depresi z přemístění. Preventivní návštěva terapeuta vám může pomoci přizpůsobit se změně.

Sečteno a podtrženo

Stěhování může být vzrušující – ale může mít také dopad na vaše duševní zdraví. Pokud zažíváte depresi z přemístění, vězte, že v tom nejste sami. Je možné najít pomoc a nakonec se začít cítit lépe.

Pokud jste v depresi nebo si myslíte, že jste v depresi, zvažte mluvení s terapeutem. Zvažte také návyky, které vám pomohou cítit se uzemněně a uvolněně, jako je cvičení, socializace nebo prostě dostatek spánku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY