Zubní cysta

Co je to zubatá cysta?

Dentigerózní cysty jsou druhým nejčastějším typem odontogenní cysty, což je vak naplněný tekutinou, který se vyvíjí v čelistní kosti a měkké tkáni. Tvoří se nad neproříznutým zubem nebo částečně prořezaným zubem, obvykle jedním z vašich stoliček nebo špičáků. Zatímco dentigerózní cysty jsou benigní, mohou vést ke komplikacím, jako je infekce, pokud se neléčí.

Jaké jsou příznaky?

Menší dentigerózní cysty nemusí způsobovat žádné příznaky. Pokud však cysta naroste větší než 2 centimetry v průměru, můžete si všimnout:

  • otok
  • citlivost zubů
  • posun zubu

Pokud se podíváte do úst, můžete si také všimnout malého hrbolku. Pokud cysta způsobí posunutí zubu, můžete také vidět, jak se mezi zuby pomalu tvoří mezery.

co to způsobuje?

Dentigerózní cysty jsou způsobeny nahromaděním tekutiny na horní části neproříznutého zubu. Přesná příčina tohoto nahromadění není známa.

I když se u kohokoli může vyvinout zubní cysta, je tomu tak běžnější u lidí ve věku 20 nebo 30 let.

Jak se diagnostikuje?

Malé dentigerózní cysty často zůstávají bez povšimnutí, dokud nemáte zubní rentgen. Pokud si váš zubař všimne neobvyklého místa na vašem zubním rentgenu, může použít CT nebo MRI, aby se ujistil, že nejde o jiný typ cysty, jako je periapikální cysta nebo aneuryzmatická kostní cysta.

V některých případech, včetně případů, kdy je cysta větší, může být váš zubní lékař schopen diagnostikovat zubní cystu pouhým pohledem na ni.

jak se to léčí?

Léčba dentigózní cysty závisí na její velikosti. Pokud je malý, váš zubař ho může chirurgicky odstranit spolu s postiženým zubem. V jiných případech mohou použít techniku ​​zvanou marsupializace.

Marsupializace zahrnuje rozříznutí cysty, aby mohla vytéct. Jakmile tekutina odteče, na okraje řezu se přidají stehy, aby zůstal otevřený, což zabraňuje růstu další cysty.

Jaké jsou komplikace?

I když je vaše zubatá cysta malá a nezpůsobuje žádné příznaky, je důležité ji odstranit, abyste předešli komplikacím. Neléčená dentigerózní cysta může nakonec způsobit:

  • infekce
  • ztráta zubů
  • zlomenina čelisti
  • ameloblastom, typ benigního nádoru čelisti

Život s dentigózní cystou

Zatímco dentigerózní cysty jsou obvykle neškodné, mohou vést k několika problémům, pokud se neléčí. Promluvte si se svým zubařem o jakémkoli otoku, bolesti nebo neobvyklých hrbolcích v ústech, zejména kolem vašich stoliček a špičáků. Ve většině případů se zubní cysty snadno léčí, a to buď excizí nebo marsupializací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY