10 důvodů, proč pít čaj z citronové trávy

Co je to?

Citronová tráva, také nazývaná citronela, je vysoká, stonková rostlina. Má svěží, citrónovou vůni a citrusovou příchuť. Je to běžná přísada v thajském vaření a repelent proti hmyzu. Esenciální olej z citronové trávy se používá v aromaterapii k osvěžení vzduchu, snížení stresu a zlepšení nálady.

Citronová tráva se také používá jako lidový lék na podporu spánku, zmírnění bolesti a posílení imunity. Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si vychutnat citronovou trávu, je v čaji. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak pití čaje z citronové trávy může pomoci zajistit tyto potenciální zdravotní přínosy.

1. Má antioxidační vlastnosti

Podle studie zveřejněné v Journal of Agriculture and Food Chemistry obsahuje citronová tráva několik antioxidantů, které mohou pomoci vychytávat volné radikály ve vašem těle, které mohou způsobit onemocnění. Mezi významné antioxidanty patří kyselina chlorogenová, isoorientin a swertiajaponin. Tyto antioxidanty mohou pomoci zabránit dysfunkci buněk uvnitř vašich koronárních tepen.

2. Má antimikrobiální vlastnosti

Čaj z citronové trávy může pomoci při léčbě ústních infekcí a dutin díky svým antimikrobiálním vlastnostem. Podle studie in vitro z roku 2012 zveřejněné Národní institut zdraví, esenciální olej z citronové trávy prokázal antimikrobiální schopnosti proti Streptococcus mutans bakterie, bakterie nejvíce zodpovědné za zubní kaz.

Dále výzkum olej z citronové trávy a ionty stříbra mohou in vitro působit proti několika typům bakterií a plísní.

3. Má protizánětlivé vlastnosti

Předpokládá se, že zánět hraje roli v mnoha stavech, včetně srdečních chorob a mrtvice. Podle Memorial Sloan Kettering Cancer Center jsou dvě hlavní sloučeniny citronové trávy, citral a geranial, považovány za zodpovědné za její protizánětlivé účinky.

Tyto sloučeniny údajně pomáhají zastavit uvolňování určitých markerů způsobujících zánět ve vašem těle.

4. Může snížit riziko rakoviny

O citralu v citronové trávě se také předpokládá, že má silné protirakovinné schopnosti proti některým rakovinovým buněčným liniím. Několik složek citronové trávy pomáhá v boji proti rakovině. K tomu dochází buď přímou buněčnou smrtí, nebo posílením vašeho imunitního systému, takže vaše tělo je lépe schopno samo bojovat s rakovinou.

Čaj z citronové trávy se někdy používá jako adjuvantní terapie během chemoterapie a ozařování. Měl by být používán pouze pod vedením onkologa.

5. Může pomoci podpořit zdravé trávení

Šálek čaje z citronové trávy je alternativním lékem na žaludeční nevolnost, žaludeční křeče a další zažívací potíže. Studie z roku 2012 o hlodavcích zveřejněná Národní institut zdraví ukázaly, že citronová tráva může být účinná i proti žaludečním vředům.

Studie zjistila, že esenciální olej z listů citronové trávy může pomoci chránit žaludeční výstelku před poškozením aspirinem a etanolem. Pravidelné užívání aspirinu je častou příčinou žaludečních vředů.

6. Může působit jako diuretikum

Ve světě přirozeného zdraví je citronová tráva známým diuretikem. Diuretikum způsobuje, že budete častěji močit, čímž se vaše tělo zbaví přebytečné tekutiny a sodíku. Diuretika jsou často předepisována, pokud máte srdeční selhání, selhání jater nebo edém.

Studie z roku 2001 hodnotící účinky čaje z citronové trávy u potkanů ​​prokázala diuretický účinek podobný zelenému čaji, aniž by způsobil poškození orgánů nebo jiné vedlejší účinky. Pro účely studie byl krysám podáván čaj z citronové trávy po dobu šesti týdnů.

7. Může pomoci snížit vysoký systolický krevní tlak

V observační studii z roku 2012 byl 72 mužským dobrovolníkům podáván buď čaj z citronové trávy, nebo zelený čaj. Ti, kteří pili čaj z citronové trávy, zaznamenali mírný pokles systolického krevního tlaku a mírné zvýšení diastolického krevního tlaku. Měli také výrazně nižší tepovou frekvenci.

Ačkoli jsou tato zjištění vzrušující, pokud máte vysoký systolický krevní tlak, vědci upozorňují, že muži se srdečními problémy by měli citronovou trávu užívat s mírou. To vám může pomoci vyhnout se nebezpečným poklesům srdeční frekvence nebo zvýšenému diastolickému tlaku.

8. Může pomoci regulovat váš cholesterol

Vysoký cholesterol může zvýšit riziko srdečního infarktu nebo mrtvice. Studie zveřejněná v Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research ukázal, že extrakt z citronové trávy pomohl snížit hladinu cholesterolu u zvířat. Snížení cholesterolu bylo závislé na dávce.

V roce 2011 další výzkum na myších potvrdil dlouhodobou bezpečnost až 100 mg esenciálního oleje z citronové trávy denně. Je potřeba více výzkumu, aby se zjistilo, zda má čaj z citronové trávy stejné účinky jako olej z citronové trávy.

9. Může vám pomoci zhubnout

Čaj z citronové trávy se používá jako detoxikační čaj, který nastartuje váš metabolismus a pomůže vám zhubnout. I tak je většina výzkumů o citronové trávě a hubnutí neoficiální, nikoli vědecká. Vzhledem k tomu, že citronová tráva je přírodní diuretikum, pokud jí budete pít dostatek, pravděpodobně shodíte nějaké to kilo.

Obecně platí, že nahrazení nealkoholických nápojů a jiných nápojů slazených cukrem ve vaší stravě bylinnými čaji, jako je citronová tráva, vám může pomoci dosáhnout vašich cílů v oblasti hubnutí. Neměli byste však pít výhradně čaj z citronové trávy. To může zvýšit riziko nežádoucích účinků. Zkuste střídat šálky čaje z citronové trávy s vodou nebo jinými neslazenými nápoji.

10. Může pomoci zmírnit příznaky PMS

Čaj z citronové trávy se používá jako přírodní lék na menstruační křeče, nadýmání a návaly horka. Neexistuje žádný výzkum zaměřený na citronovou trávu a PMS, ale teoreticky mohou pomoci její žaludeční uklidňující a protizánětlivé vlastnosti. Navíc podle článku zveřejněného v Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & ResearchOlej z citronové trávy pomáhá ochlazovat tělo.

Jak používat

Neexistuje dostatek výzkumu o čaji z citronové trávy, který by doporučil standardní dávkování pro jakýkoli stav. Pro doporučení ohledně dávkování se poraďte se svým lékařem nebo kvalifikovaným přírodním lékařem.

Chcete-li omezit riziko nežádoucích účinků, začněte s jedním šálkem denně. Pokud to dobře snášíte, můžete pít více. Přestaňte čaj pít nebo jej omezte, pokud zaznamenáte nežádoucí účinky.

Příprava čaje z citronové trávy:

 1. 1 až 3 čajové lžičky čerstvé nebo sušené citronové trávy zalijte 1 šálkem vroucí vody
 2. Louhujte alespoň pět minut
 3. Čaj přecedíme
 4. Vychutnejte si horké nebo přidejte kostky ledu pro ledový čaj z citronové trávy

Sypaný čaj z citronové trávy nebo čajové sáčky z citronové trávy najdete ve většině obchodů s přírodními potravinami nebo online. Můžete si také zakoupit čerstvou citronovou trávu, kterou si sami vypěstujete ve školkách, kde se bylinky prodávají. Přednostně vybírejte bio citronovou trávu, která není ošetřena syntetickými pesticidy.

Byliny a bylinkové čaje nejsou dobře regulovány, i když některé předem balené bylinné čaje musí splňovat zákony o označování amerického úřadu pro potraviny a léčiva. Abyste měli jistotu, že získáte vysoce kvalitní, čistý produkt, kupujte bylinný čaj pouze od renomovaného výrobce, kterému důvěřujete.

Pokud neradi pijete citronovou trávu, zkuste s ní vařit. Přidejte stopku nebo dvě do své oblíbené polévky – dobře se hodí ke kuřecím nudlím. Před pečením ho můžete přidat i k drůbeži nebo rybám. Citronovou trávu můžete jíst syrovou, ale dobře ji nasekejte, protože bývá vláknitá.

Možné vedlejší účinky a rizika

Citronová tráva je obecně považována za bezpečnou pro použití v množství potravin, včetně množství typicky používaného k přípravě čaje.

Mezi potenciální vedlejší účinky patří:

 • závrať
 • zvýšený hlad
 • suchá ústa
 • zvýšené močení
 • únava

Někteří lidé mohou být alergičtí na citronovou trávu. Získejte pohotovostní pomoc, pokud zaznamenáte příznaky alergické reakce, jako jsou:

 • vyrážka
 • svědění
 • potíže s dýcháním
 • rychlý srdeční tep

Čaj z citronové trávy byste neměli pít, pokud:

 • jsou těhotné
 • užívat diuretika na předpis
 • mají nízkou tepovou frekvenci
 • mají nízkou hladinu draslíku

Sečteno a podtrženo

Čaj z citronové trávy je obecně bezpečný a zdravý bylinný nápoj. Je snadné jej pěstovat nebo najít ve většině obchodů s přírodními potravinami. Výzkum na zvířatech a laboratorní výzkum ukázal, že citronová tráva má protizánětlivé, antimikrobiální a protirakovinné vlastnosti. Citronová tráva může také pomoci chránit výstelku žaludku a zlepšit váš lipidový profil.

Mnoho studií citronové trávy bylo provedeno s použitím esenciálního oleje z citronové trávy, nikoli s čajem z citronové trávy. Je zapotřebí více studií na lidech s použitím čaje z citronové trávy, aby se potvrdily zdravotní přínosy citronové trávy.

Neměli byste si sami léčit jakýkoli stav čajem z citronové trávy nebo jej používat místo předepsaných léků bez souhlasu lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY