14ti měsíční dítě nechodí: Měli byste si dělat starosti?

Přehled

Vaše dítě dosáhne během prvního roku života mnoha vývojových milníků. Patří mezi ně naučit se držet láhev, překulit se, plazit se, posadit se a nakonec chodit bez pomoci.

Pokud jste četli knihy o vývoji dítěte nebo pokud máte další děti, můžete očekávat, že vaše dítě udělá své první krůčky někde mezi 10. a 12. měsícem. Takže pokud vaše dítě nezačne chodit do 14 měsíců, můžete se obávat.

Je důležité si uvědomit, že děti se vyvíjejí a dosahují milníků v různém věku. Skutečnost, že vaše dítě do 14 měsíců nechodí, nemusí vždy znamenat problém.

Měli byste se obávat, že vaše dítě nechodí?

Pokud vaše dítě do 14 měsíců nechodí, jsou vaše obavy pochopitelné. Chcete, aby vaše dítě dosáhlo milníků, a nechcete, aby vaše dítě zaostávalo za ostatními dětmi podobného věku. Ale to, že dítě ve 14 měsících nemůže chodit, obvykle neznamená problém. Zatímco některé děti začnou chodit před 12. měsícem, jiné nechodí až do 16. nebo 17. měsíce.

Chcete-li zjistit, zda je neschopnost vašeho dítěte důvodem k obavám, zvažte celkový obrázek. Například, ačkoli vaše dítě není schopno chodit ve 14 měsících, můžete si všimnout, že vaše dítě je schopno bez problémů provádět další motorické dovednosti, jako je osamocení, přitahování nábytku a poskakování nahoru a dolů.

To jsou známky toho, že se rozvíjí motorika vašeho miminka. Brzy proto můžete být svědky jejich prvních kroků. Pokračujte ve sledování pokroku vašeho dítěte. Pokud vaše dítě nechodí ve věku 18 měsíců, promluvte si se svým lékařem.

Měli byste se také poradit se svým lékařem, pokud máte pocit, že se motorické dovednosti vašeho dítěte nevyvíjejí správně. To může být případ, kdy vaše 14měsíční dítě není schopno stát, zvednout se nebo se odrazit.

Je také důležité si uvědomit, že některá předčasně narozená miminka začínají chodit později než děti stejného věku. Pokud bylo vaše dítě nedonošené, nepropadejte hned panice kvůli jeho neschopnosti chodit. Při sledování vývojových milníků použijte přizpůsobený věk vašeho dítěte. Upravený věk vychází z původního termínu porodu vašeho dítěte.

Pokud máte 14měsíční dítě, ale porodila jste o tři měsíce dříve, upravený věk vašeho miminka je 11 měsíců. V tomto případě může vašemu dítěti trvat další dva až tři měsíce, než se naučí udržovat rovnováhu a chodit, což je normální. neboj. S největší pravděpodobností to vaše miminko dožene.

Jak se miminka učí chodit?

Děti se učí chodit postupně, jak se zvětšují a jejich svaly na nohou sílí. Kvůli slabým svalům nohy novorozence neunesou jeho váhu. Děti se obvykle začínají soukat nebo plazit kolem 7. měsíce věku. Kolem tohoto věku se také začnou odrážet nahoru a dolů, když jsou drženi ve stoje. Tato akce pomáhá posílit svaly nohou vašeho dítěte při přípravě na první krůčky.

Přibližně ve věku 8 až 9 měsíců může vaše dítě začít přitahovat předměty, jako jsou židle a stoly. Některá miminka dokonce zvedají nohy nahoru a dolů, zatímco se drží nějakého předmětu, jako by se chystala jít.

Chůze zahrnuje rovnováhu a sebedůvěru. Nejen, že se vaše dítě naučí samo vstávat, je to také výzva naučit se koordinovat kroky bez pádu. To chce čas.

Vzhledem k tomu, že miminka rozvíjejí sílu v jejích nohách v různém věku, je normální, že některá miminka chodí dříve než jiná. Některá miminka dělají své první krůčky již v 9 nebo 10 měsících.

Jak pomoci dítěti chodit

Některá miminka, která nezačnou chodit do 14 měsíců, prostě potřebují více tréninku. Aby pomohli miminkům udělat první krůčky, mohou rodiče a pečovatelé vstát na podlahu a držet je za ruce, když jsou ve stoje. Pomalu veďte dítě po podlaze. Toto cvičení učí děti, jak zvedat nohy a pohybovat se po místnosti. Pomáhá také miminkům rozvíjet silnější svaly nohou a zlepšuje jejich rovnováhu.

Jako rodič můžete mít přirozené nutkání držet nebo nosit své dítě, když jste doma. Ale čím více času vaše dítě dostane, tím více příležitostí má vaše dítě, aby se stalo mobilním a chodilo samostatně. Umožněte svému dítěti, aby se co nejčastěji lozilo, plazilo a přitahovalo.

Dětská chodítka se často používají jako učební pomůcka pro děti, které se učí chodit. Ale to není bezpečná volba. Dětská chodítka překvapivě dokážou u miminek oddálit chůzi. Některá miminka byla také zraněna v důsledku chodítek. Můžete zvážit použití hračky na tlačení, ale měli byste s nimi vždy na své dítě dohlížet, abyste se ujistili, že se nepřevrhne.

Někteří rodiče si také myslí, že když dítěti dají boty na nohy, může jim to pomoci rychleji chodit. Pravdou je, že botičky miminkům často ztěžují první krůčky. Boty se doporučují pro procházky venku, ale mnoho dětí se naučí chodit rychleji, když jsou doma bosé.

Když pomáháte svému dítěti naučit se chodit, ujistěte se, že vytváříte bezpečné prostředí uvnitř domova. To zahrnuje odstranění koberečků, o které může vaše dítě zakopnout a způsobit zranění. Můžete také nainstalovat bezpečnostní zábrany v blízkosti schodišť a odstranit stoly nebo police s ostrými hranami.

Kdy navštívit lékaře

I když byste neměli panikařit, pokud vaše dítě chodí opožděně, není na škodu si promluvit se svým lékařem, pokud vaše dítě nechodí o 1 1/2 nebo dříve, pokud máte podezření na problém. Někdy je zpožděná chůze způsobena problémem s nohou nebo nohou, jako je vývojová dysplazie kyčle, křivice (měknutí nebo oslabení kostí) nebo stavy, které ovlivňují svalový tonus, jako je dětská mozková obrna a svalová dystrofie. Poraďte se se svým lékařem, pokud se zdá, že vaše dítě kulhá nebo zda se nohy zdají slabé nebo nerovnoměrné.

Pamatujte, že žádné dvě děti nejsou stejné, takže neporovnávejte pokroky svého miminka s jinými dětmi, nebo se přehnaně znepokojujte, pokud vaše miminko do 14 měsíců nechodí. Pokud jde o chůzi, některé děti se učí pomalu – ale nezůstávají příliš pozadu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY