24hodinový test moči

Co je 24hodinový objemový test moči?

24hodinový objemový test moči měří množství moči, které vaše tělo produkuje za den, a analyzuje, co je ve vaší moči. Je to neinvazivní postup, který nevyžaduje žádnou bolest ani nepohodlí. Tento jednoduchý test obvykle pomáhá diagnostikovat problémy s funkcí ledvin.

Proč potřebuji 24hodinový objemový test moči?

Váš lékař může tento test nařídit, pokud si myslí, že můžete mít onemocnění ledvin nebo pokud produkujete abnormálně velké objemy moči, což je stav nazývaný polyurie. Polyurie se objevuje u diabetes insipidus, což je neobvyklý stav, ke kterému dochází, když vaše ledviny nedokáží šetřit vodou.

Objem moči se také měří jako součást testu clearance kreatininu nebo jakéhokoli jiného testu, který měří množství látky vyloučené za 24 hodin.

Můžete absolvovat pouze tento test, nebo jej můžete absolvovat společně s dalšími postupy. Tento test může lékaři pomoci určit, zda máte onemocnění ledvin.

Přečtěte si více: Test moči na kortizol »

Jak se připravím na 24hodinový objemový test moči?

Na 24hodinový objemový test moči je zapotřebí velmi málo přípravy. Lékař vám může poskytnout konkrétnější pokyny v závislosti na vašem aktuálním zdravotním stavu a důvodech testu.

Informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná. Ujistěte se, že jste informovali svého lékaře o všech aktuálních lécích a doplňcích, které užíváte na předpis a volně prodejné, a zeptejte se, zda některý z nich nebude zasahovat do výsledků.

K přípravě obvykle nepotřebujete hladovět ani užívat určité léky. Na základě důvodů testu vám však lékař může doporučit, abyste se během testu vyhnuli některým jídlům nebo nápojům.

Protože tento test zahrnuje sběr a skladování moči po dobu 24 hodin, můžete zvážit naplánování testu na den, kdy jste doma. Zeptejte se, zda musíte test zahájit v určitý čas, a podle toho upravte svůj rozvrh.

Obdržíte jeden nebo více kontejnerů pro sběr a skladování moči. Ujistěte se, že rozumíte tomu, kdy a kde byste měli vrátit kontejner nebo kontejnery.

Jak se provádí 24hodinový objemový test moči?

Cílem je sbírat moč po dobu 24 hodin. Můžete to udělat, když jste v nemocnici, ale můžete to také snadno udělat ambulantně. Test by měl začít v určitou dobu a skončit ve stejný čas následujícího dne. Test bude postupovat podle těchto kroků:

 1. Váš test obvykle začíná ráno. První den nesbírejte svou první ranní moč, ale zaznamenejte si a zaznamenejte čas.
 2. Sbírejte všechnu svou moč na následujících 24 hodin a skladovací nádobu uchovávejte v chladu.
 3. Sbírejte svou první ranní moč druhý den ve stejnou dobu, kdy jste zahájili test předchozího dne.
 4. Uchovávejte nádobu v chladu, dokud nebude čas ji vrátit. Ujistěte se, že je kryt nádoby těsný, a vraťte jej podle pokynů do laboratoře nebo ordinace.

Za určitých okolností může lékař chtít, abyste postup několikrát opakovali.

Kojenci

Pokud sbíráte moč svého dítěte, obdržíte speciální sáčky na sběr moči s lepicím papírem, které je udrží na svém místě. Následuj tyto kroky:

 1. Umyjte oblast kolem močové trubice vašeho dítěte, což je oblast, kde moč vychází z jejich těla.
 2. Umístěte vak na sběr moči na své dítě. Pro chlapce vložte celý jejich penis do tašky. U dívek umístěte tašku přes stydké pysky. Na tašku můžete umístit plenku.
 3. Sáček často kontrolujte a vypouštějte z něj moč do nádoby na sběr moči. Vyměňte použitý sáček za čistý.
 4. Uchovávejte sběrnou nádobu v chladničce, dokud nebude čas ji vrátit.
 5. Po uplynutí 24 hodin vraťte nádobu podle pokynů svého lékaře.

24hodinový test moči je neinvazivní a zahrnuje pouze močení, jak byste normálně prováděli. Neexistují žádné vedlejší účinky ani rizika.

Je důležité dodržovat pokyny, abyste získali přesné výsledky. Přesnost vašeho testu může ovlivnit několik faktorů, včetně:

 • nepodaří se vám shromáždit veškerou moč v průběhu 24 hodin
 • překračování 24hodinového období a shromažďování příliš velkého množství moči
 • vylití moči z nádoby
 • neudržování chladné moči
 • nevrací vzorek moči okamžitě

Mezi další faktory, které mohou interferovat s výsledky, patří akutní stres a dynamické cvičení. Informujte svého lékaře, pokud je to váš případ. Váš lékař může chtít, abyste v některých případech test zopakovali.

Co znamenají výsledky?

Normální rozsah výdeje moči je 800 až 2 000 mililitrů denně, pokud máte normální příjem tekutin asi 2 litry denně. Různé laboratoře však mohou používat mírně odlišné hodnoty. Váš lékař vám vysvětlí, co vaše konkrétní čísla znamenají.

Normální moč je sterilní a neobsahuje žádné bakterie, viry ani houby. Moč je směs vody a chemikálií, bílkovin nebo elektrolytů, jako jsou:

 • sodík
 • draslík
 • močovina, která vzniká při rozpadu bílkovin
 • kreatinin, který vzniká při rozpadu svalů
 • jiné chemické sloučeniny

Váš lékař může chtít objednat další testování, pokud vaše moč obsahuje příliš mnoho nebo příliš málo těchto chemikálií. Mohou také chtít objednat další testy, pokud je vaše tvorba moči neobvykle vysoká nebo nízká.

Abnormálně nízký objem moči může znamenat:

 • nedostatečný příjem tekutin
 • dehydratace
 • renální insuficience
 • selhání ledvin

Abnormálně vysoký objem moči může znamenat:

 • cukrovka
 • renální diabetes insipidus
 • centrální diabetes insipidus
 • některé formy selhání ledvin
 • neobvykle velký příjem tekutin
 • užívání diuretik

Váš lékař vysvětlí výsledky vašeho testu a dá vám vědět, pokud potřebujete další testování.

Pokračujte ve čtení: 24hodinový test bílkovin v moči »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY