36 týdnů těhotenství: Příznaky, tipy a další

Přehled

Zvládli jste to 36 týdnů! I když vás trápí těhotenské příznaky, jako je spěchání na toaletu každých 30 minut nebo neustálý pocit únavy, zkuste si poslední měsíc těhotenství užít. I když plánujete budoucí těhotenství nebo pokud toto není vaše první, každé těhotenství je jedinečné, takže byste se měli snažit vážit si každého jeho okamžiku. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, co můžete tento týden očekávat.

Změny ve vašem těle

Zdá se vám, že v dětském hostinci už není místo? Může se to tak zdát, ale vaše dítě bude dále růst, dokud nepřijde váš termín porodu, datum, které zná pouze vaše dítě, což vás pravděpodobně přivádí k šílenství nejistotou.

Kdykoli se budete cítit unavení z těhotenství, připomeňte si, že vaše dítě bude mít prospěch z každé poslední chvíle, kterou stráví ve vašem bříšku. Podle Americké vysoké školy porodníků a gynekologů bude vaše dítě od příštího týdne považováno za předčasné. Plný termín je nyní považován za 40 týdnů. Zkuste si užít posledních pár speciálních týdnů těhotenství. Vaše dítě tu bude dřív, než se nadějete.

Nepochybně jste vyčerpaní nošením rostoucího bříška a pravděpodobně jste unavení starostmi. I když toto není vaše první těhotenství, každé těhotenství a každé dítě jsou jiné, takže cítit se trochu úzkostlivě z neznámého je naprosto normální. Pokud zjistíte, že vaše úzkost ovlivňuje váš každodenní život nebo vaše vztahy, měli byste to oznámit svému lékaři při příští schůzce.

Tvoje dítě

Někde kolem 18 palců na délku, ve 36 týdnech vaše dítě váží mezi 5 a 6 liber. Váš lékař pravděpodobně brzy zkontroluje, zda je vaše dítě připraveno k porodu.

Chcete-li to zkontrolovat, váš lékař bude hledat, zda je hlavička vašeho dítěte dole u vašeho děložního čípku. Vaše dítě by se mělo přesunout do této polohy do 36. týdne, ale neznepokojujte se, pokud se vaše dítě ještě neotočilo. Většina dětí se v posledních týdnech těhotenství otočí směrem k porodním cestám, ale 1 z 25 těhotenství zůstane koncem pánevním, neboli otočením nohou napřed. Prezentace koncem pánevním je vždy vysoce riziková a většina takových případů vede k porodu císařským řezem.

Pokud má váš lékař podezření, že vaše dítě má pánev, budete pravděpodobně odesláni na ultrazvuk, aby to potvrdil. Poté může váš lékař doporučit jeden z několika způsobů, jak pomoci dítěti při pohybu dolů, jako je externí cefalická verze (ECV).

ECV je nechirurgická metoda, která se někdy používá ke snaze otočit vaše dítě. Pokud se obáváte o možnosti porodu koncem pánevním, podělte se o své obavy se svým lékařem. Váš lékař by měl být schopen zmírnit vaše obavy se všemi dostupnými prostředky pro těhotenství koncem pánevním.

Vývoj dvojčat ve 36. týdnu

Cítíte se na maximum? Ve vaší děloze už nezbývá mnoho místa. Pohyby plodu se mohou tento týden zpomalit. Poznamenejte si všechny změny a sdělte je svému lékaři při příští schůzce.

příznaky 36. týdne těhotenství

Jedním z příznaků během 36. týdne, na který je třeba dávat pozor, jsou kontrakce. Mohlo by to znamenat, že se vaše dítě narodí brzy, nebo jen Braxton-Hicksovy kontrakce. Celkově však pravděpodobně budete i nadále pociťovat mnoho stejných příznaků, se kterými jste se setkali během třetího trimestru, jako například:

 • únava
 • časté močení
 • pálení žáhy
 • děravá prsa

Děravá prsa

Mnoho žen zažívá únik prsů ve třetím trimestru. Tato řídká nažloutlá tekutina zvaná kolostrum poskytne vašemu dítěti živiny v prvních dnech jeho života. I když neplánujete kojit, vaše tělo bude stále produkovat kolostrum.

Pokud je pro vás únik nepříjemný, zkuste nosit kojící vložky. Měli byste je mít stejně zásobené, protože je budete potřebovat po porodu (bez ohledu na to, zda kojíte nebo ne), a není důvod, proč byste je nyní nemohli použít.

Některé ženy přidávají kojící vložky do svého dětského registru, ale pokud jste žádné nedostali z miminka nebo pokud se necítíte dobře požádat přátele a rodinu, aby vám je koupili, jsou kojící vložky relativně levné. Najdete je u většiny velkých prodejců, kteří prodávají dětské výrobky, a můžete je nakupovat ve velkém. Budou se vám hodit po narození miminka a kojení.

Kontrakce

Někdy se miminka rozhodnou přijít brzy, takže byste si měli dávat pozor na kontrakce. Kontrakce se mohou cítit jako stažení nebo křeče v děloze, podobné menstruačním křečím. Některé ženy je cítí i v zádech. Během kontrakce bude váš žaludek na dotek tvrdý.

Každá kontrakce poroste na intenzitě, dosáhne vrcholu a poté pomalu odezní. Představte si to jako vlnu, která se valí na břeh a pak se pomalu vrací zpět do moře. Jakmile se vaše kontrakce přiblíží k sobě, vrcholy nastanou dříve a budou trvat déle.

Některé ženy si pletou kontrakce s Braxton-Hicksovými kontrakcemi, které se někdy označují jako „falešné porody“. Braxton-Hicksovy kontrakce jsou přerušované, nemají vzor a nerostou na intenzitě.

Pokud pociťujete kontrakce, je důležité je načasovat. K dispozici je mnoho mobilních aplikací, které usnadňují časování a zaznamenávání kontrakcí. Možná budete chtít stáhnout jeden nyní a seznámit se s ním, abyste byli připraveni, jakmile začnou kontrakce. Můžete je také sledovat staromódním způsobem pomocí hodinek nebo časovače (nebo hlasitého počítání sekund) a tužky a papíru.

Chcete-li své kontrakce sledovat, zaznamenejte si čas, kdy začínají a kdy končí. Doba mezi začátkem jedné a začátkem další je frekvence kontrakcí. Přineste tento záznam s sebou, až půjdete do nemocnice. Pokud máte přestávky na vodu, poznamenejte si čas a jděte do nemocnice.

Pokud si nejste jisti, jaké bolesti by měly vyžadovat zavolání lékaře nebo cestu do nemocnice, měli byste se nyní zeptat svého lékaře. Pokud někdy zažijete kontrakce, které trvají asi jednu minutu a přicházejí každých pět minut po dobu alespoň jedné hodiny, pravděpodobně jste na cestě k narozeninám svého dítěte.

Co dělat tento týden pro zdravé těhotenství

V ideálním světě byste pravděpodobně chtěli mít vše připraveno na příchod vašeho miminka. Ve skutečnosti však ve vašem seznamu úkolů může zůstat několik věcí, a to je v pořádku. Ještě máš čas. Zde je několik věcí, na které se tento týden zaměřit.

Vyberte si svého pediatra

Pokud jste pro své miminko ještě nevybrali pediatra, budete si ho chtít vybrat brzy. I když pravděpodobně máte ještě několik týdnů, než se vaše dítě narodí, tento čas není zaručen.

Zeptejte se místních přátel nebo rodinných příslušníků na doporučení a nezapomeňte zavolat předem, abyste si naplánovali prohlídku s potenciálními pediatry. Nejen, že je snazší změřit své pohodlí s lékařem a prostředím kanceláře tváří v tvář, ale pravděpodobně budete pociťovat méně stresu, když jste si zaškrtli ještě jednu věc ze seznamu úkolů pro miminko.

Zabalte porodní tašku

Další položkou v seznamu úkolů, kterou byste si pravděpodobně měli brzy odškrtnout, je balení vaší porodní tašky. Existuje nespočet doporučení založených na maminkách, které si tím už prošly. Abyste našli to, co je pro vás nejlepší, požádejte své blízké o radu a pak se držte toho, co považujete za nejdůležitější.

Obecně platí, že budete chtít zabalit věci, ve kterých se budete cítit pohodlně vy, váš partner i vaše dítě. Mezi věci, které si možná budete chtít zabalit, patří:

 • informace o pojištění
 • kopii porodního plánu
 • zubní kartáček
 • deodorant
 • pohodlné pyžamo a pantofle
 • věci, které vám pomohou relaxovat během porodu
 • kniha nebo časopisy

Pro vaše miminko je autosedačka nutností. Pokud jste to ještě neudělali, zavolejte místní policii nebo hasičskou stanici, abyste zjistili, zda provádějí kontroly autosedaček. Instalace autosedačky může být ošemetná a je to ta poslední věc, o kterou se budete chtít starat, když máte porodit.

Pořiďte si novou autosedačku, abyste měli jistotu, že byla vyrobena podle nejaktuálnějších bezpečnostních směrnic. Autosedačky mají ochránit dítě před jednou nehodou a poté je vyhodit. Kupte si jej v garážovém výprodeji a nebudete si jisti, zda neměl nehodu motorového vozidla.

Sbalte si oblečení, ve kterém si dítě přivezete domů, ale vynechejte kudrlinky. Vyberte si něco, co se bude snadno oblékat a sundávat. Možná budete muset provést rychlou výměnu plenky. Když už mluvíme o přebalování, možná budete chtít zvážit zabalení záložního oblečení pro případ, že by vaše dítě mělo nehodu, která by se dostala z plenky ven.

Při výběru oblečení myslete také na pohodlí vašeho miminka. Pokud rodíte v zimě, vyberte něco, co vaše dítě zahřeje. Pokud to bude v 90. letech, zvažte lehčí oblečení. Většinu ostatních základů pro miminko, jako jsou plenky, by měla zajistit nemocnice.

A nezapomeňte na svého partnera! Jejich pohodlí bude pravděpodobně daleko od vaší mysli, když budete dýchat přes porodní bolesti, ale nyní jim můžete ukázat, že na jejich pohodlí také záleží. Zvažte balení:

 • občerstvení, které můžete sdílet
 • fotoaparát
 • nabíječku pro váš telefon a další elektroniku, aby váš partner mohl všem poslat SMS nebo e-mail, když vaše dítě přijde
 • sluchátka, na to, co může být dlouhý den nebo noc
 • seznam kontaktů, aby váš partner věděl, komu má zavolat nebo poslat e-mail, jakmile vaše dítě přijde
 • bunda nebo svetr pro vašeho partnera (nemocnice může prochladnout)

Kdy volat lékaře

Pokud máte kontrakce nebo si myslíte, že byste mohli mít kontrakce, zavolejte svého lékaře nebo zamiřte do nemocnice. Měli byste také zavolat svého lékaře, pokud zaznamenáte vaginální krvácení, únik tekutin nebo silnou bolest břicha.

Jak vaše dítě stále roste, zbývá mu méně prostoru pro pohyb. I když pohyby vašeho miminka pravděpodobně některé zpomalily, měli byste je stále cítit. Pokud zaznamenáte útlum pohybu (myšleno méně než 10 pohybů za hodinu), nebo pokud máte obavy z pohybu vašeho dítěte, kontaktujte svého lékaře. I když pokles pohybu nemusí nic znamenat, může to být také známka toho, že je vaše dítě v nouzi. Vždy je lepší hrát na jistotu a kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče.

Zvládli jste to 36 týdnů!

Jste téměř v cíli. Nezapomeňte si užít posledních pár týdnů. Zdřímněte si, kdykoli můžete, a pokračujte ve zdravých a vyvážených jídlech. Jakmile přijde váš velký den, budete vděční za extra živiny a energii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY