5 nejlepších knih o rodičovství, které můžete přeskočit (protože jsme je pro vás shrnuli)

Bez ohledu na to, zda je diagnóza autismu nová, nebo je rodič již několik let na cestě se svým dítětem, autismus může být náročným stavem k pochopení a životu s ním.

Podle National Autism Association postihuje porucha autistického spektra 1 z 68 dětí ve Spojených státech. Někteří mohou mít potíže se sociálními interakcemi, komunikací a herními aktivitami.

Čtěte dále a dozvíte se o některých z nejlepších knih, které nabízejí základní čtení pro rodiny s dětmi s autistickým spektrem.

Jedinečně lidský: Jiný způsob vidění autismu

Barry M. Prizant, PhD, je odborníkem na autismus. V “Jedinečně lidská,“ ukazuje poruchu v novém světle. Spíše než vykreslování autismu jako postižení vyžadujícího léčbu se zaměřuje na porozumění autistům. Tím, že se budete snažit porozumět osobě stojící za diagnózou, můžete lépe zlepšit její zkušenosti a pomoci jí vybudovat lepší život.

Deset věcí, které by každé dítě s autismem chtělo vědět

Co kdyby se autismus dal zredukovat na 10 jednoduchých věcí? V “Deset věcí, které si každé dítě s autismem přeje, abyste věděli,“ přibližuje autorka Ellen Notbohm. Kniha je uspořádána podle 10 různých charakteristik autistických dětí. Nejnovější vydání také obsahuje 10 věcí, které můžete sdílet s autistickými dětmi, když dosáhnou puberty a dospělosti. Tato kniha je skvělým zdrojem pro rodiče, učitele i pečovatele.

Průvodce pro rodiče k vysoce funkční poruše autistického spektra: Jak se vyrovnat s výzvami a pomoci svému dítěti prospívat

Děti s autistickým spektrem zažívají tento stav různými způsoby a v různé míře. Mnohé z nich jsou vysoce funkční a pokračují v produktivním a naplňujícím dospělém životě. V “Rodičovský průvodce vysoce funkční poruchou autistického spektra,“ autoři Sally Ozonoff, PhD, Geraldine Dawson, PhD a James C. McPartland, PhD, pomáhají rodičům vychovávat děti, které se stanou nezávislými přispívajícími členy společnosti. Kniha obsahuje užitečné rady a příklady, jak pomoci dětem na spektru budovat vztahy a jednat přiměřeně.

Myšlení v obrazech: Můj život s autismem

Temple Grandin, PhD, je známý zvířecí vědec a možná a nejznámější autista. Přednáší na toto téma a je autorkou několika knih, např.Myšlení v obrazech.” V tomto svazku Grandin vypráví svůj příběh o tom, jaké to je být autistou. Pro lidi zvenčí je to cizí svět, ale Grandin ho dokáže jasně ilustrovat a přináší poznatky, které by jinak nebyly vidět.

Porucha autistického spektra: Kompletní průvodce porozuměním autismu

Někdy potřebujete knihu, která pokrývá všechny základy – věci, které můžete slyšet od lékaře, behaviorálního vědce nebo jiného odborníka na autismus – ale ve formátu, který je snadno pochopitelný. “Úplný průvodce porozuměním autismu“ od Chantal Sicile-Kira je tím základním nátěrem. Najdete zde kapitoly o příčinách, diagnóze, léčbě a další. Je to skvělá první kniha o autismu pro rodiče, prarodiče, učitele a kohokoli jiného v životě autistického dítěte.

NeuroTribes: Dědictví autismu a budoucnost neurodiverzity

Co kdyby autismus a další poruchy jako ADHD nebyly vnímány jako poruchy, ale jako variace? V “NeuroTribes,“ autor Steve Silberman navrhuje právě to – že porucha autistického spektra je jednoduše jednou z mnoha variací na typ existujících lidí. Sáhne zpět, aby nastínil historii výzkumu autismu a odhaluje mnoho věcí, včetně toho, proč se diagnózy autismu mohou zvyšovat.

Včasný začátek pro vaše dítě s autismem: Využití každodenních činností, které dětem pomohou spojit se, komunikovat a učit se

Sally J. Rogers, PhD, Geraldine Dawson, PhD, a Laurie A. Vismara, PhD, napsaly „Včasný začátek pro vaše dítě s autismem“, aby rodiče autistických dětí nastartovali vývoj jejich dítěte. Kniha je zaměřena na rodiče, učitele a pečovatele a nabízí každodenní strategie, jak dětem pomoci učit se a komunikovat. Také vás vede k tomu, jak dělat každodenní úkoly, jako je koupel a jídlo, jako příležitosti pro růst a rozvoj.

Autismus v dospělosti: Strategie a postřehy pro plnohodnotný život

Z autistických dětí vyrůstají dospělí autisté. Pro rodiče může být tato možnost znepokojivá. V “Autismus v dospělosti,“ autorka Susan Senator využívá svou osobní zkušenost matky dospělého autistického syna, aby poučila ostatní rodiče o výzvách a odměnách, kterým budou oni a jejich děti čelit. Kniha je plná osobních příběhů senátora a dalších lidí, kteří proplouvají dospělostí jako autista.

Myslím, že bych mohl být autista: Průvodce diagnostikou poruchy autistického spektra a sebeobjevováním pro dospělé

Cynthia Kim ví, jaké to je zjistit, že jste dospělý autista. Sdílí své znalosti a osobní cestu v „Myslím, že bych mohl být autista.” Kniha je skvělým zdrojem pro dospělé, kteří dostávají nové diagnózy nebo mají podezření, že jejich jedinečnost je ve skutečnosti autismus. Diskutuje o symptomech a jde do toho, jaké to je přizpůsobit se vaší nové realitě, jakmile dostanete diagnózu. Emocionální stránka takové diagnózy může být obtížná a Kim nabízí praktické rady, jak se s ní vyrovnat.


Tyto položky vybíráme na základě kvality produktů a uvádíme klady a zápory každého z nich, abychom vám pomohli určit, které bude pro vás nejlepší. Spolupracujeme s některými společnostmi, které tyto produkty prodávají, což znamená, že Healthline může získat část příjmů, když si něco koupíte pomocí výše uvedených odkazů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY